Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaślanie odebrali Betlejemskie Światełko Pokoju

Tomasz
Betlejemskie Światełko Pokoju przekazali mieszkańcom harcerze z jasielskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego
Betlejemskie Światełko Pokoju przekazali mieszkańcom harcerze z jasielskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego UM Jasło
Betlejemskie Światełko Pokoju z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem przywiezione zostało do Jasła przez przedstawicieli jasielskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

Tegoroczne hasło akcji Betlejemskie Światełko Pokoju brzmi „Pokój jest w nas”. Władze Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Jaśle im. Rodziny Madejewskich: komendant phm. Waldermar Marek, skarbnik hm. Dorota Rzońca oraz z-ca komendanta Hufca hm. Wiesław Hap przekazały je przedstawicielom władz samorządowych, instytucji i mieszkańcom Jasła.

- Czy może być piękniejsze przesłanie do nadchodzącego okresu jak to, które towarzyszy temu światłu? - pytał po odebraniu światła Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. - Wzbudźmy ten pokój przede wszystkim w sobie, a wtedy o wiele łatwiej będzie oczekiwać go także od innych. Niech ten pokój gości przy naszych stołach zarówno w okresie Wigilii, jak i przez całe święta Bożego Narodzenia - dodał.

Wszystkim zgromadzonym na jasielskim rynku złożył życzenia i udzielił błogosławieństwa na nadchodzące święta Bożego Narodzenia ksiądz dziekan Dekanatu Jasło-Wschód Zbigniew Irzyk. - Niech to światło, które zagości w naszych domach, a także w naszym miejscu pracy, rozświetli nasze serca - mówił. - Niech sprawi, żeby pokój w sercu będzie tą najpiękniejszą wartością, a wtedy na pewno będzie żyło się lepiej w naszych rodzinach, w naszym miejscu pracy, w naszym mieście, w Polsce i na całym świecie.

Światło w ciemności

Betlejemskie Światełko Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

W sztafecie od 23 lat

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 roku. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto