Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nordic walking poprawia samopoczucie. To zdrowa moda

Ewa Gorczyca
Nordic walking jest coraz bardziej popularny i zyskuje szerokie grono zwolenników. Na spacery z kijkami wybierają się młodzi ludzie i seniorzy. Jest też coraz więcej zawodów w tej dyscyplinie
Nordic walking jest coraz bardziej popularny i zyskuje szerokie grono zwolenników. Na spacery z kijkami wybierają się młodzi ludzie i seniorzy. Jest też coraz więcej zawodów w tej dyscyplinie Tomasz Jefimow
W drugiej edycji zawodów w górskim nordic walkingu, które odbyły się w uzdrowisku w ramach V Festiwalu Sportu, wzięło udział blisko sto osób. Uczestnicy wybierali, czy chcą pokonać 5 czy 10 km.

Imprezę zorganizował rymanowski oddział stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Udało się ją rozpropagować także dzięki członkom sekcji biegowej i sekcji nordic walkingu, które powstały przy stowarzyszeniu Nasz Rymanów.

- Zaczęliśmy jeździć na zawody, poznawaliśmy ludzi, nawiązywaliśmy kontakty, a potem mogliśmy wysłać zaproszenia na naszą imprezę - opowiada Dariusz Królicki, organizator zawodów.

W ubiegłym roku na trasę wyruszyło 60 osób. Druga edycja zgromadziła już liczniejsze grono. - Kilkadziesiąt osób zapisało się przez Internet. Na miejscu dołączyło jeszcze 40 - mówi Królicki.

Miłośników maszerowania z kijkami przyciąga do uzdrowiska atrakcyjna trasa, którą mają do pokonania. - Spodobała się wszystkim. Z reguły w takich zawodach rywalizacja odbywa się na płaskim terenie, po asfalcie. My proponujemy coś innego - tłumaczy Królicki.

Podczas zawodów wykorzystywane są dwie trasy. Jedna została wytyczona specjalnie z myślą o spacerujących z kijkami. Biegnie z Wilczej Polany do Wołtuszowej. Druga to ścieżka fitness, wytyczona przez gminę. - Są ogólnie dostępne, oznakowane, staramy się, by były dobrze utrzymane, wykoszone - mówi Królicki.

Trasa jest wymagająca - sporo tu podejść pod górę. Wysiłek rekompensują piękne widoki. - Idziemy przez las,wchodzimy na polany. Charakterystycznym miejscem jest cerkwisko, ślad po opustoszałej wsi Wołtuszowa. Można podziwiać krajobraz, robić zdjęcia - opowiada Królicki.

Wystarczą kijki i dobre buty

Specjaliści podkreślają, że nordic walking angażuje wiele partii mięśniowych, ale jednocześnie dyscyplina ta nie jest zbyt trudna, dzięki czemu może ją uprawiać każdy, bez względu nawiek, kondycję czy masę ciała. Marsz z kijkami zwiększa spalanie kalorii o 20 proc. w stosunku do zwykłego chodzenia, jest więc dobrym sposobem na walkę z nadwagą.

Organizatorzy rymanowskich zawdów podkreślają, że wybrali tę dyscyplinę, bo jest dostępna dla wszystkich. Nie generuje dużych kosztów. W zasadzie jedyny wydatek, jaki należy ponieść, sprowadza się do zakupu kijków (a te nie są bardzo drogie) oraz wygodnego obuwia czy - ewentualnie - odzieży sportowej.

- Z kijkami możemy wejść wszędzie - przekonuje Królicki

To także dobry sposób na uaktywnienie osób po „50”. - One mogły mieć problem z bieganiem czy jazdą na rowerze. A kijki stworzyły taką możliwość, że się ruszają. Może nie wszyscy technicznie idealnie, ale najważniejsze, że wychodzą i korzystają ze świeżego powietrza.

Modę na kijki chwalą kardiolodzy. Podkreślają, że nordic walking jest jedną z najbardziej optymalnych i bezpiecznych form aktywności fizycznej. Zalecany jest zarówno pacjentom, jak i osobom zdrowym jako bezpieczna metoda poprawy wydolności układu krążenia oraz jako zdrowa forma aktywnej rekreacji.

- Liczymy na zmniejszenie zapadalności na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz poprawę rokowania pacjentów, dlatego zachęcamy do spacerów z kijami - mówi dr Janusz Szczupak, ordynator Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii „Intercard” w Krośnie.

- Nordic walking, zwłaszcza na łonie natury, poprawia samopoczucie, dlatego wyjeżdżając na wakacje, warto zabrać z sobą kijki - dodaje dr Andrzej Wiśniewski, ordynator z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych „G.V.M. Carint” w Sanoku.

Organizatorzy rymanowskiej imprezy podkreślają, że w innych częściach Polski rywalizacja w nordic walkingu jest już zaawansowana. - U nas zawodów w tej dyscyplinie nie ma jeszcze za wiele. Naszym atutem są piękne tereny, powinniśmy to wykorzystać. Może uda się stworzyć ligę podkarpacką - mówi Królicki.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto