Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symulujesz chorobę? ZUS kontroluje i każe zwracać pieniądze

GM
Grzegorz Michalski
W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował prawie 4 tysiące płatników

Urzędnicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nakazali ponad 200 „chorym” podlegającym pod jasielski oddział ZUS wrócić do pracy. W 2016 r. kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich wyniosła 184,2 tys. zł.

Jeśli chodzi o czasową niezdolność do pracy, kontrolerzy ZUS uznali, że 41 osób korzystających z dłuższych zwolnień lekarskich przebywa na nich bezzasadnie. W przypadku ponad 270 osób stwierdzono, że należy ograniczyć czas przebywania na dłuższym chorobowym.

Problem w firmie? Idziesz na zwolnienie

- Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana ze względu na okoliczności - podkreśla Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Podkarpacia. - Zdarza się, że właściciele firm traktują zwolnienie lekarskie jako sposób na obniżenie kosztów i zachęcają pracowników do tego, by poszli na zwolnienie, gdy firma ma kłopoty finansowe np. z powodu braku zleceń.

Kto do kontroli?

Nie ma klucza w wyborze zwolnień do kontroli. ZUS kontroluje i poddaje analizie zwolnienia, zwłaszcza te długotrwałe. Kontroli mogą się spodziewać osoby, które przebywają na długotrwałych zwolnieniach i biorą kolejne zwolnienia od różnych lekarzy, lub podlegały krótko i często ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli osoba ubezpieczona wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem, np. pracuje, remontuje mieszkanie, wyjeżdża na wycieczkę, to ZUS odmawia wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. W naszym regionie liczba osób poddanych kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich w 2016 roku wyniosła 3952.

ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Jeżeli w trakcie badania lekarz orzecznik stwierdzi, że ubezpieczony może już wrócić do pracy wówczas wystawia zwolnienie korygujące.

ZUS ma również obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wysokość świadczenia jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w całym 2016 r. obniżono wypłaty o 183,4 mln dla 209,9 tys. osób.

Liczy się termin przekazania L4

Kolejnym z powodów ograniczenia wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Pracownik ma na to 7 dni od daty wystawienia. Zmniejszone świadczenie o 25 proc. wypłacane jest od 8. dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie to dotknęło w 2016 r. w kraju 69,7 tys. osób na łączną kwotę ponad 4,1 mln zł.

Udogodnienia dla lekarzy

Lekarzom będzie łatwiej korzystać z funkcjonalności elektronicznych zwolnień lekarskich. ZUS udostępnił twórcom oprogramowania rynku medycznego interfejs, który umożliwi wdrożenie e-ZLA do aplikacji gabinetowych.

Z jego pomocą możliwe jest zintegrowanie oprogramowania e-ZLA na Platformie ZUS z aplikacjami gabinetowymi, w których na co dzień pracują lekarze obsługując pacjentów. Interfejs jest dostępny od 2 września 2016 roku.

E-ZLA może więc już teraz stać się kolejną funkcjonalnością tych aplikacji, dzięki czemu lekarz wystawiając elektroniczne zwolnienie nie będzie musiał się „przeklikiwać” między aplikacjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto