Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusz Dorosiewicz i Juliusz Kulesza Honorowymi Obywatelami Warszawy. Jednogłośna decyzja radnych

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Juliusz Kulesza (z lewej strony) i Janusz Dorosiewicz (z prawej strony) zostali Honorowymi Obywatelami Warszawy
Juliusz Kulesza (z lewej strony) i Janusz Dorosiewicz (z prawej strony) zostali Honorowymi Obywatelami Warszawy PAP
Na czwartkowej sesji radni jednogłośnie poparli pomysł nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy Januszowi Dorosiewiczowi i Juliuszowi Kuleszy. Do Rady Warszawy wpłynęły wnioski złożone przez Klub Radnych Koalicja Obywatelska oraz Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość z propozycjami kandydatur do tytułu. Szczegóły poniżej.

Architekt, producent, inicjator budowy pomników Reagana, "Solidarności" i Deyny

Radni KO zaproponowali kandydaturę Janusza Dorosiewicza - architekta i producenta filmowego, w latach 1992-1998 dyrektora Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia (CWKS).

Założył dwie fundacje, które wzniosły trzy pomniki w prestiżowych lokalizacjach w centrum Warszawy: pomnik Ronalda Reagana w Alejach Ujazdowskich, naprzeciwko ambasady USA w setną rocznicę urodzin Prezydenta; pomnik "Solidarności", którego częścią jest oryginalny mur berliński wtopiony w monument; pomnik Kazimierza Deyny.

Janusz Dorosiewicz sprowadził również do Polski prochy Kazimierza Deyny, wielkiego piłkarza, który tragicznie zginął w wypadku samochodowym w USA. Wspiera lwowski klub sportowy "Pogoń".

Z inicjatywy Dorosiewicza jeden z odcinków bulwaru warszawskiego nad Wisłą nosi imię amerykańskiego generała George S. Pattona.

Janusz Dorosiewicz (pierwszy z prawej) podczas odsłonięcia pomnika
Janusz Dorosiewicz (pierwszy z prawej) podczas odsłonięcia pomnika "Solidarności" w święto wolności i WarszawyUM Warszawa

Grafik, pisarz i historyk, a także powstaniec warszawski

Radni PiS zaproponowali Juliusza Kuleszę urodzonego w 1928 r. w Warszawie. Z zawodu jest grafikiem, z pasji i przekonania pisarzem i historykiem. Jako strzelec uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wyzwoleniu napisał i opublikował wiele książek opowiadających o przeżyciach okupacyjnych i dokumentujących wydarzenia powstania.

Napisał kilkanaście książek o tematyce powstańczej i okupacji hitlerowskiej oraz wiele haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Wielokrotnie był wyróżniany i nagradzany za działalność prowadzoną w kierunku utrwalania pamięci historycznej oraz przekazywania jej następnym pokoleniom. W maju 2015 r. otrzymał tytuł Kustosza Pamięci Narodowej przyznawany przez IPN, a opublikowana w 1996 r. (wspólnie z Robertem Bieleckim) książka Przeciw konfidentom i czołgom, opowiadająca o oddziale 993/W, który zajmował się wykonywaniem wyroków na zdrajcach i Niemcach, uhonorowana została nagrodą "Nike". Wydany w 2015 r. książkowy portret miejsca, w którym spędził dzieciństwo Sen o Rybakach doczekał się wyróżnienia w konkursie im. Hanny Szwankowskiej Varsaviana 2014/2015. Pojawił się także w kilku filmach dokumentalnych związanych z Powstaniem Warszawskim.

Za wieloletnie zasługi Juliusz Kulesza otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, Medal Za Warszawę, Medal za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za Zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich środowisk: Zgrupowania "Leśnik", Zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść". Przez całe życie pozostał bezpartyjny. Należy jedynie do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 2018 roku został awansowany przez MON do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

Osoba wyróżniona Honorowym Obywatelstwem otrzymuje: medal Honorowego Obywatela, odznakę nadanej godności do wpięcia, dyplom oraz legitymację. Uroczystego wręczenia odznak Honorowego Obywatelstwa dokonuje Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy na uroczystej sesji Rady Miasta Stołecznego Warszawy z okazji Dnia Pamięci Warszawy albo podczas innej uroczystości. Przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy prowadzi Księgę Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy oraz Galerię Honorowych Obywateli Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło: PAP

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto