MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło dostało dużą kasę na elektryczne autobusy

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Przykładowy autobus elektryczny był prezentowany na jasielskim rynku w lipcu ubiegłego roku.
Przykładowy autobus elektryczny był prezentowany na jasielskim rynku w lipcu ubiegłego roku. fot. Marek Dybaś
Niebawem flotę jasielskiej spółki MKS zasilą nowe elektryczne autobusy. Władze miasta w grudniu ub. roku złożyły wniosek o dofinansowanie na pojazdy. Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował wyniki naboru. Jasło znalazło się wśród szczęśliwych samorządów, które otrzymają kasę na nowoczesne autobusy.

Zgodę na złożenie wniosku przez urzędnikówo dofinansowanie na zakup pojazdów musieli wyrazić miejscy radni. I tak w grudniu ub. roku odbyła się sesja w czasie której za przyjęciem uchwały w sprawie złożenia wniosku o dotację oraz wniosku o pożyczkę na realizację zadania „Zielony transport publiczny w Jaśle" z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zagłosowało 18 radnych. Przeciwny był radny Jan Pierzchała, w głosowaniu nie brali udziału radni Krzysztof Czeluśniak i Marcin Węgrzyn.

Wysokie miejsce na liście

W minioną środę (9 marca) pojawiły się wyniki naboru. Miasto Jasło znalazło się na 14 miejscu listy rankingowej (na 67 samorządów). - Zakres projektu obejmuje zakup 6 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych o długości około 8,6 m na potrzeby publicznej komunikacji zbiorowej Miasta Jasło oraz zakup 3 dwustanowiskowych ładowarek, które wykorzystywane będą na potrzeby ładowania zakupionych w ramach projektu zeroemisyjnych autobusów elektrycznych. W ramach zaplanowanych robót budowlanych przewidziano wykonanie przyłącza elektrycznego o odpowiedniej mocy – przekazała nam Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle.

Inwestycja ma zostać sfinansowana z dotacji 11,3 mln zł oraz pożyczki w kwocie nie większej jak 3,2 mln zł z NFOŚiGW. Jednak zanim władze miasta podpiszą umowę na otrzymanie pieniędzy, odbędą się negocjacje z NFOŚiGW, w ramach których zmianie ulec może kwota dotacji lub pożyczki.

Realizacja inwestycji to efekt realizacji Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Jasła na lata 2019-2035, która została przygotowana i uchwalona przed dwoma laty. Głównym celem dokumentu jest planowanie takich inwestycji, które pomogą obniżyć emisję dwutlenku węgla w mieście. W planie, oprócz zakupu autobusów jest też budowa ścieżek rowerowych czy budowa centrum komunikacji w mieście.

Obniżenie emisji paliw

Zadanie programu „Zielony Transport Publiczny” to przede wszystkim upowszechnianie zeroemisyjnej komunikacji miejskiej w całej Polsce. - Ważny cel programu to oczywiście obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w miejskim transporcie zbiorowym, ale wierzymy, że nasz program to także sposób na budowanie szerokiej świadomości społecznej na temat korzyści z upowszechniania elektromobilności - informuje Paweł Mirowski, p.o. prezes NFOŚiGW. - Warto także podkreślić, że w tej odsłonie programu „Zielony Transport Publiczny” zostały przewidziane preferencje dla mniejszych samorządów, które chcą rozwijać „zielony” transport miejski, a na co dzień mierzą się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi. Dzięki kolejnemu zastrzykowi wsparcia na modernizację taboru miejskiego takie samorządy będą mogły łatwiej radzić sobie z problemem wykluczenia transportowego, które według różnych szacunków może dotykać od 11 do nawet 15 mln Polaków - wskazuje szef NFOŚiGW.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto