Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Babiarz zachwycił publiczność w Jasielskim Domu Kultury. Podczas koncertu wręczono nagrody zasłużonym dla kultury

OPRAC.:
Jakub Hap
Jakub Hap
Wielu artystycznych wrażeń dostarczył zgromadzonej w Jasielskim Domu Kultury publiczności sobotni koncert Michała Babiarza. Pochodzący z Jasła utalentowany pianista, student wrocławskiej akademii muzycznej dla ponad 250 osób wykonał program "Fryderyk Chopin Jakiego (Nie) Znacie". Wydarzenie stanowiło okoliczność do wręczenia Nagród Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Interaktywny koncert "Fryderyk Chopin Jakiego (Nie) Znacie" to projekt pełen ciekawostek i sekretów pianistyki, dzięki którym publiczność nie tylko mogła wysłuchać słynnej Etiudy "Rewolucyjnej" czy Poloneza As-dur, lecz także dowiedzieć się, jak słuchać muzyki klasycznej, o czym myśli pianista na scenie, by wzbudzić zainteresowanie widzów lub dlaczego muzyk musi ćwiczyć grę aż kilka godzin dziennie.

- Wziąłem pod uwagę pewne przykre realia dla muzyków. Muzyka klasyczna przyciąga zdecydowanie mniej odbiorców niż rozrywkowa. Wiele osób mówi, że jej nie rozumie, nie przemawia do nich. Powód jest bardzo prosty. Nie wszyscy wiedzą jak tej muzyki słuchać. Żeby zrozumieć muzykę Chopina, wystarczy posłuchać jej tak, jak słucha jej pianista. Taki jest cel mojego projektu

- powiedział Michał Babiarz, rozpoczynając koncert.

Zgromadzeni w JDK melomani nie mogli narzekać na brak atrakcji. Wśród nich były zagadki, jakie pianista przygotował dla publiczności. Pod koniec koncertu Babiarz, oraz zaproszona na scenę Gabriela Ross - z którą jaślanin od 2021 roku tworzy aktywnie działające i nagradzane w międzynarodowych konkursach duo fortepianowe - zaprezentowali grę na fortepianie na cztery ręce. Publiczność była w siódmym niebie.

- Myślę, że ten wieczór przysporzy nam wielu odbiorców muzyki klasycznej, czego sobie bardzo życzymy. Wiem też, że Michał będzie ten projekt prezentował w różnych miejscach Polski. Życzę Ci Michale wrażliwych odbiorców muzyki Chopina, Tobie i Twoim gościom pięknego koncertowania. To był przepiękny wieczór, mam nadzieje - nie ostatni. Dziękuję również państwu, bo bez was tego wieczoru by nie było, dużo dobrej energii płynęło z widowni. Dziękuję bardzo

- zwróciła się do pianisty i publiczności Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, cytowana w relacji Katarzyny Pacwy z JDK.

Wydarzeniem towarzyszącym koncertowi było uroczyste wręczenie Nagród Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i naukowej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Przyznawane są od 2001 roku na podstawie uchwały Rady Miejskiej Jasła. Otrzymują je twórcy i animatorzy kultury związani ze środowiskiem jasielskim, za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe oraz za wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury.

W tym roku nagrody przyznała kapituła w składzie: Ryszard Pabian - burmistrz Jasła, Henryk Rak - przewodniczący Rady Miejskiej Jasła, Dorota Woźnica - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz Mariusz Świątek - dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. A otrzymali je Barbara Hamada, Piotr Betlej, Zbigniew Dranka, Józef Laskowski oraz Tadeusz Wójcik.

Barbara Hamada to wieloletnia bibliotekarka i najstarszy stażem pracownik w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Zajmuje się tworzeniem Bibliografii Regionalnej Jasła i Powiatu Jasielskiego, udostępnianiem zbiorów oraz prowadzeniem zajęć o tematyce regionalnej. Autorka wielu cyklicznych wystaw poświęconych lokalnej historii. Barbara Hamada otrzymuje nagrodę za wieloletnią pracę na rzecz społeczności jasielskiej, upowszechnianie wiedzy o mieście oraz o dziedzictwie regionalnym, za nieustanną dbałość o jakość usług czytelniczych i ich dostępność dla mieszkańców.

Piotr Betlej o jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów młodego pokolenia w Jaśle. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz rzeźbą, sztukatorstwem, ceramiką i dekoracją wnętrz. Swoje prace prezentuje na wystawach krajowych i zagranicznych. Członek grupy artystycznej PLAJA. Piotr Betlej otrzymuje nagrodę w uznaniu za zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności jasielskiej oraz za wieloletni wkład w promocję polskiej kultury i historii naszej „małej Ojczyzny” w kraju i za granicą.

Zbigniew Dranka to uznany animator i organizator życia kulturalnego w Jaśle i regionie, kronikarz jasielskich dziejów. Popularyzator wiedzy o historii miasta i jego mieszkańców. Współpracuje z instytucjami kultury w Jaśle i regionie. Długoletni członek Rady Muzeum przy Muzeum Regionalnym w Jaśle, a także Autor licznych artykułów i wydawnictw jasielskich. Zbigniew Dranka otrzymuje nagrodę w uznaniu za zaangażowanie w pracę na rzecz społeczności jasielskiej oraz za wieloletni wkład w popularyzację wiedzy o historii miasta i jego mieszkańców.

Józef Laskowski od lat związany społecznie z działalnością Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Współredaktor wielu pozycji książkowych i publikacji poświęconych tematyce jasielskiej. Józef Laskowski otrzymuje nagrodę w uznaniu za zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności jasielskiej w Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Za wieloletni wkład w pracę społeczną na rzecz upowszechniania wiedzy o historii miasta i regionu oraz dbałość o dziedzictwo kulturowe Jasła.

Tadeusz Wójcik to przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, opiekun miejsc pamięci narodowej. Przez okres pięćdziesięciu lat propaguje kulturę terenu Beskidu Niskiego, ze szczególną atencją wobec Ziemi Jasielskiej. Od kilku lat współpracuje z Jasielskim Domem Kultury w ramach Klubu Kulturalno-Turystycznego JDK. Tadeusz Wójcik otrzymuje nagrodę w uznaniu za zaangażowanie w pracę przewodnika, w trakcie której z wielką pasją dzieli się wiedzą oraz upowszechnia wśród mieszkańców dziedzictwo kulturowe naszej Ojczyzny, a w szczególności pięknej ziemi jasielskiej.

Specjalnie dla wyróżnionych na scenie JDK wystąpił Jakub Depczyński. To absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jaśle w klasie Jadwigi Błażowskiej, obecnie uczeń Prywatnej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Jaśle w klasie Doroty Skibickiej. Laureat wielu konkursów pianistycznych, w tym I nagrody w naszym Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle zaprezentował utwór Skerco b-mol opus trzydzieste pierwsze Fryderyka Chopina.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto