Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki widziano we Wróblowej. Wójt gminy Brzyska apeluje o ostrożność

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Wilki coraz częściej widywane są w pobliżu domostw. Zdjęcie ilustracyjne
Wilki coraz częściej widywane są w pobliżu domostw. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay
We Wróblowej (gmina Brzyska) widziane były wilki. W związku z pojawieniem się drapieżników, Urząd Gminy w Brzyskach wydał ostrzeżenie dla mieszkańców.

Na tym terenie nigdy wcześniej wilków biegających blisko zabudowań nie widziano. W miniony poniedziałek, 8 stycznia, zaalarmował sołtysa jeden z mieszkańców Wróblowej.

– Rano, po godzinie 7, odwoził dzieci do szkoły. Zauważył dwa osobniki, które wyszły z pobliskiego zagajnika, przeszły przez drogę powiatową i pobiegły w stronę Wisłoki, w kierunku Kołaczyc. Pojechaliśmy, zawiadomieni przez sołtysa, na miejsce. Specjalistami od drapieżników nie jesteśmy, ale tropy były wyraźne

– powiedział nam Bogdan Maguda z Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Brzyskach.

W związku z tym, że drapieżniki pojawiły się blisko domostw, władze samorządowe gminy postanowiły ostrzec mieszkańców. Apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Na stronie internetowej UG w Brzyskach zostały zamieszczone informacje Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie jak postępować w przypadku spotkania z wilkami i jak unikać oraz ograniczać zagrożenie ze strony tych zwierząt. Wilki nie atakują ludzi, chyba, że w obronie młodych lub gdy są chore i czują się osaczone.

- Opublikowaliśmy ostrzeżenie, bo skoro zapuszczają się tak blisko zabudowań, to jest obawa, że mogą się ponownie pojawić. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte

– zaznacza Bogdan Maguda, który sam jest zaskoczony pojawieniem się wilków we Wróblowej.

Wilki, nie tylko w Bieszczadach, widziane są coraz częściej w pobliżu siedzib ludzkich, co w minionych latach należało do rzadkości. W ubiegłym roku wilki widziane były w pobliżu Nienaszowa (gmina Nowy Żmigród), a w okolicach Dębowca zaatakowały owce. Widzieli je także mieszkańcy kilku miejscowości w gminie Osiek Jasielski m.in. Samoklęsk, Mrukowej, Czekaja i Świerchowej. Są to tereny, zarówno gminy Nowy Żmigród jak i Osieka Jasielskiego, sąsiadujące z Magurskim Parkiem Narodowym w Beskidzie Niskim.

W Magurskim Parku Narodowym – według szacunkowych danych – żyje około 20-23 osobników w trzech watahach.

– Areał dla watahy to 200 kilometrów kwadratowych, czyli to powierzchnia20 tysięcy hektarów. Ten sam wilk dzisiaj może być w okolicy Dukli, a jutro koło Gorlic

– tłumaczy dyrektor MPN Norbert Kieć.

Wilki są prawnie chronione w Polsce od 1988 roku. Przepisy zabraniają zabijania, okaleczania i chwytania tych zwierząt. Drapieżniki są chronione także dyrektywą siedliskową UE oraz Konwencją Berneńską. Wilk znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwonej liście gatunków zagrożonych w Karpatach.

Drapieżniki wyrządzają szkody w gospodarstwach. W 2023 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wpłynęły 143 zgłoszenia o szkodach wyrządzonych przez wilki. Łączne straty oszacowano na kwotę ponad 360 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto