Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 dni parlamentarzystek z powiatu jasielskiego. Sprawdziliśmy, czy były aktywne w Sejmie i Senacie

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Minęło ponad 100 dni pracy naszej posłanki i senator w Sejmie i Senacie. Jak im poszło?
Minęło ponad 100 dni pracy naszej posłanki i senator w Sejmie i Senacie. Jak im poszło? Polska Press
Minęło już ponad sto dni odkąd 460 wybrańców w Sejmie i 100 w Senacie uroczyście ślubowało „rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu”. Sprawdziliśmy aktywność jedynej posłanki z Jasielszczyzny Marii Kurowskiej oraz senator Alicji Zając.

Okazuje się, że poseł Marii Kurowskiej (PiS) od października tylko raz udało się dopchać do sejmowej mównicy. Pisaliśmy kilka tygodni temu, że 10 stycznia zabrała głos w sprawie zbiornika Kąty-Myscowa, gdy na mównicy sejmowej stała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa.

Kurowska mówiła tylko raz

- Z wielką radością wysłuchałam tej informacji pani minister, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ponieważ sama kiedyś to przeżyłam, wiem, co to jest susza i co to jest powódź, gdy byłam burmistrzem miasta Jasła, które najbardziej cierpi na braku tego zbiornika, jeżeli chodzi o południową Polskę. W 2007 r. była wielka susza, w mieście Jaśle zaczęło brakować wody i po prostu była rozpacz, bo skąd brać wodę. Natomiast w 2010 r. przeżyliśmy powódź tysiąclecia i również musiałam brać udział w tym dramacie ludzkim. Zatem, pani minister, bardzo proszę, aby czuwać nad tą inwestycją, aby ta inwestycja rzeczywiście się rozwijała. Oczekują na to nie tylko mieszkańcy Jasła, Dębicy, Mielca, bo wszyscy są nad tą samą rzeką i pozyskują wodę do picia z tej rzeki, ale oczekują również mieszkańcy, którzy od 100 lat... Proszę państwa, od 100 lat są projekty. Koledzy mi mówili, że od 50. Od 100 lat są projekty budowy tego zbiornika, czyli Niepodległa już wiedziała, jak ten zbiornik jest potrzebny, a tymczasem tyle czasu zeszło. Myślę, że rząd Zjednoczonej Prawicy dokona tego, na co czekamy już 100 lat - stwierdziła.

Maria Kurowska debiutuje w Sejmie. Liczymy, że częściej będzie zabierać głos, składać interpelacje i zapytania w sprawach ważnych dla swojego regionu.

Senator Zając pyta

Bardziej aktywna od partyjnej koleżanki była senator Alicja Zając, to jej czwarta kadencja w Senacie. Od października zabrała głos 5 razy.

13 listopada 2019 - przedstawiła w Senacie kandydaturę senatora Jana Hamerskiego na przewodniczącego Komisji Infrastruktury i kandydaturę senatora Zdzisława Pupy na przewodniczącego Komisji Środowiska.

Zapytała o drogi

18 grudnia 2019 - zabrała głos w dyskusji o zmianach w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym.

- Czy z Funduszu Dróg Samorządowych jest planowane dotowanie odcinków dróg wojewódzkich według kryterium wykluczenia komunikacyjnego? Dlaczego o tym mówię? Bo pochodzę z południowego Podkarpacia, gdzie do niedawna były rejony wykluczone komunikacyjnie. Walczyliśmy wiele lat o przywrócenie linii kolejowej na zachód, z Podkarpacia w kierunku Małopolski, konkretnie na trasie Jasło – Biecz – Stróże – Tarnów – Kraków. To się udało, ale to nie jest linia, na której jest ciągły ruch, to jest linii okresowa. I gdyby udało się wyremontować odcinki… To kryterium jest bardzo dobrze dobrane: wykluczenie komunikacyjne przez złą jakość dróg. Mówię o odcinkach dróg na terenie południowego Podkarpacia.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber odpowiedział : (…) Urzędy marszałkowskie w tej perspektywie, która teraz się kończy, ale też w tej wcześniejszej – mówię tutaj o perspektywach unijnych 2007–2013 i 2014–2020 – posiadały dużo większe środki na inwestycje drogowe niż samorządy gminne i powiatowe. Regionalne programy operacyjne przewidywały pewną pulę środków finansowych, które były wykorzystywane do budowy dróg obwodowych. I to bardzo dobrze, że marszałkowie gwarantowali sobie na to środki, bo mogli takie inwestycje wykonywać. Są wskazywane kolejne potrzeby przez marszałków województw jako rzeczy do realizacji i zastanawiamy się, czy nie wyjść naprzeciw potrzebom, które są przez nich formułowane.

6 lutego - zabrała głos w dyskusji o zmianach w ustawie o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw.

27.02 – zadała pytania do ministra Zdrowia w sprawie sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Panie Ministrze, 3 krótkie pytania, proszę tylko o odpowiedź: tak lub nie.Czy są wdrożone dodatkowe procedury w stacjach krwiodawstwa? Czy dla stacji sanitarno-epidemiologicznych zostały przyznane dodatkowe środki na tę procedurę? I czy ministerstwo bądź sanepid nawiązały kontakt z biurami podróży czy organizacjami turystycznymi?

Taniec się nie spodobał

27.02 – wygłosiła też oświadczenie, w imieniu 42 senatorów PiS, w sprawie happening taneczny „Nazywam się Miliard”, który odbył się 14 lutego w kuluarach Senatu. Oto jego fragment:
- Jako senatorowie z Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość pragniemy wyrazić stanowczy sprzeciw wobec organizacji w Senacie takich wydarzeń. (…). Senat Rzeczypospolitej Polskiej jest miejscem stanowienia prawa, które od momentu odrodzenia w 1989 r. wyróżnia się powagą i merytoryczną pracą. (…) Mając na uwadze dotychczasową praktykę i panujące zwyczaje, z tym większym zdziwieniem przyjęliśmy informację o przeprowadzeniu w Senacie happeningu tanecznego pod tytułem „Nazywam się Miliard”. Inicjatywa podjęta przez posłanki oraz aktywistki z organizacji społecznych miała zwrócić uwagę na problem wykorzystywania seksualnego. Jak deklarowały uczestniczki tego pokazu, zatańczyły one, aby zmienić definicję gwałtu. Nie jest naszą intencją dochodzenie, czy akurat taka forma sprzeciwu wobec przemocy jest skuteczna, czy raczej infantylizuje ten ważny społecznie problem. . W nas w sposób szczególny sprzeciw budzi miejsce, gdzie happening został przeprowadzony.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto