Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

73. inauguracja roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej. Uczelnia będzie kształcić prawie 11,5 tysiąca studentów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Paweł Dubiel
Paweł Dubiel
Wideo
od 16 lat
Politechnika Rzeszowska uroczyście rozpoczęła dziś nowy rok akademicki. Ostatni rok kadencji obecnych władz uczelni. - Wyniki rekrutacji na studia w bieżącym roku akademickim są optymistyczne - przyznał prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz. - Aplikowało w niej 7101 kandydatów. Łącznie na wszystkie formy i poziomy kształcenia przyjętych zostało 4359 studentów. Zakładamy, że w semestrze zimowym będziemy kształcić prawie 11,5 tysiąca studentów, a w najbliższych latach gospodarka otrzyma od nas rocznie ponad 2 tysiące wykwalifikowanych absolwentów.

- Politechnika Rzeszowska jest nowoczesną uczelnią, która kształci na 39 kierunkach pierwszego, drugiego albo pierwszego i drugiego stopnia w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej, na 28 kierunkach studiów podyplomowych, z czego 17 zostało utworzonych od 1 września 2020 roku - podczas przemówienia inauguracyjnego mówił dziś prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz. - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, modyfikujemy ofertę kształcenia, wzbogacając ją o nowe kierunki. Nie można jednak wiedzy i umiejętności naszego absolwenta zawężać do chwilowo modnej tematyki. Dlatego też monitorujemy i obserwujemy realizowane kierunki studiów, udoskonalamy je, wprowadzając zmiany i nowe przedmioty.

I tu, zwrócił uwagę, że ponieważ planują w kolejnych miesiącach promować nowe techniki i metody kształcenia, podjęli decyzję o utworzeniu Centrum Doskonałości Dydaktycznej.

Politechnika Rzeszowska. Liczymy na wsparcie kierunków chemicznych i biologicznych

- Jednym z kluczowych problemów ostatnich lat była zmniejszająca się liczba studentów. Poświęciliśmy wiele sił, czasu i środków na promocję oferty kształcenia Politechniki Rzeszowskiej. Pracownicy naszej uczelni odbyli dziesiątki wizyt w szkołach średnich, równie wiele wydarzeń dla uczniów zorganizowano na naszej uczelni. Wykłady, warsztaty, dni otwarte, nocne spotkania z nauką, udział w targach edukacyjnych, reklamy w mediach itp. - mówił.

To zaowocowało.

- Wyniki rekrutacji na studia w bieżącym roku akademickim są optymistyczne. Aplikowało w niej 7101 kandydatów. Łącznie na wszystkie formy i poziomy kształcenia przyjętych zostało 4359 studentów. Zakładamy, że w semestrze zimowym będziemy kształcić prawie 11,5 tysiąca studentów, a w najbliższych latach gospodarka otrzyma od nas rocznie ponad 2 tysiące wykwalifikowanych absolwentów - podawał prof. Koszelnik.

73. Inauguracja Roku Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.
73. Inauguracja Roku Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Paweł Dubiel

- Chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewne problemy w tym zakresie. Młodzież wybiera zawód, kierując się różnymi, mniej lub bardziej obiektywnymi kryteriami. Obok kierunków chętnie wybieranych, takich jak: informatyka, inżynieria i analiza danych, lotnictwo i kosmonautyka, logistyka czy architektura, prowadzimy kształcenie na kierunkach, na których absolwentów jest duże zapotrzebowanie, ale zainteresowanie studiowaniem mniejsze. Spowoduje to niebawem olbrzymie problemy z dostępnością kadr w przemyśle chemicznym czy materiałowym, a nawet budowlanym. Jest to problem ogólnopolski. Wspólnie z rektorami Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych podejmujemy walkę o wsparcie centralne tych kierunków. Będziemy się również zwracać o wsparcie takich działań do władz w regionach.

Tłumaczył: - Dziś państwo wspiera kierunki medyczne, nawiasem mówiąc słusznie, jednak odbywa się to moim zdaniem po części kosztem kierunków chemicznych i biologicznych. Być może za chwilę będzie zmuszone wspierać właśnie te kierunki. Ktoś dla lekarzy czy pielęgniarek będzie przecież musiał opracować i wyprodukować leki, strzykawki czy zaawansowane urządzenia diagnostyczne.

Rektor wspomniał też o modernizacji infrastruktury, m.in. o oddaniu do użytku po gruntownym remoncie dwóch domów studenckich.

- Po trzech latach przetargów udało się wyłonić operatora i po ponad dwudziestu latach otworzymy ponownie stołówkę. Modernizujemy Centrum Kultury Studenckiej, gdzie po zajęciach będzie można spędzić miło czas. W ostatnim roku wykonaliśmy docelowy projekt koncepcyjny klubu studenckiego. Gdy zrealizujemy nasze zamierzenia, będzie to największy klub studencki w Rzeszowie. Sala koncertowa dla blisko tysiąca osób. Takiego obiektu w naszym mieście od wielu lat nie ma. Na wydziałach przystosowywane są tzw. strefy relaksu, gdzie studenci mogą w przyjaznych warunkach spędzić przerwy w zajęciach. Odnawiamy również infrastrukturę sportową. Zmodernizowano starą halę sportową. Pozyskaliśmy środki z Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej i Roberta Lewandowskiego i zbudowaliśmy boisko do koszykówki 3x3. Mamy projekt kompleksu sportowego ze sztuczną nawierzchnią i czekamy na ogłoszenie konkursów, w ramach których będziemy mogli pozyskać finansowanie tej inwestycji. Nasi studenci i pracownicy odnoszą liczne sukcesy sportowe. Być może jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która posiada w najwyższej klasie rozgrywkowej ligi krajowej dwie drużyny – od wielu lat tenisistów, a od bieżącego sezonu także tenisistki stołowe AZS Politechnika Rzeszów.

Chwalił, że uczelnia ma mądrych i przedsiębiorczych studentów, a ostatnie lata to wysyp osiągnięć w wielu konkursach i zawodach, w tym także międzynarodowych. Student kierunku inżynieria i analiza danych został laureatem konkursu INTERSTUDENT 2023 na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Koło Naukowe EUROAVIA zdobyło 3. miejsce w międzynarodowych zawodach rozgrywanych w USA, a PRz Racing wielokrotnie stawał na podium podczas europejskich zawodów. Studentka Wydziału Chemicznego została laureatką programu Talenty Jutra, finansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza.

73. Inauguracja Roku Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.
73. Inauguracja Roku Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Paweł Dubiel

Konsorcjum uczelni kosmicznych i lotniczych

Rektor mówił także o stworzeniu Laboratorium Wodorowego, w co zainwestowali ponad 2 mln zł własnych środków.

- Uzyskaliśmy już międzynarodowy projekt, który będzie realizowany w tym laboratorium. Z MEiN pozyskaliśmy środki (tzw. SPUB) na Laboratorium Badań w Locie, które jest w trakcie tworzenia. Wspieramy samorząd w rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych miasta. Współpracujemy w zakresie modernizacji obciążonego ostatnio lotniska w Jasionce. Nasi pracownicy skomercjalizowali wynalazek, który przyczyni się do ochrony środowiska, umożliwi funkcjonowanie autonomicznego sklepu odzieżowego, budowanie autonomicznych pralek czy wydłużenia życia wyrobów branży tekstylnej - wymieniał.

W ostatnich dniach powstało konsorcjum uczelni lotniczych i kosmicznych, w którego skład oprócz Politechniki Rzeszowskiej wchodzą Uniwersytet Gdański, Politechniki Warszawska, Śląska, Wrocławska, Poznańska, Łódzka i Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Politechnika Rzeszowska jest koordynatorem tej grupy.

- Politechnika Rzeszowska jest zaangażowana w rozwój technologii kosmicznych. Podpisaliśmy między innymi umowę na budowę Centrum Obserwacyjnego Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej. Jako jedyna uczelnia w Polsce mamy podpisaną taką umowę.

Profesor zaznaczył, że jest to ostatni rok kadencji obecnych władz Politechniki Rzeszowskiej, kadencji szczególnej, ponieważ naznaczonej pandemią, wojną w Ukrainie i trudną sytuacją ekonomiczną. Goście usłyszeli krótkie podsumowanie działań z ostatnich 3 lat. - Niebawem poproszę społeczność Politechniki Rzeszowskiej o kredyt zaufania na kolejną kadencję - zapowiedział.

Politechnika od blisko 50 lat kształci pilotów lotnictwa cywilnego. W Ośrodku Kształcenia Lotniczego do tej pory wykształciła 1119 pilotów, którzy pracują w liniach lotniczych na całym świecie. Na dzisiejszej uroczystości kolejna grupa pilotów (23 osoby) otrzymała certyfikaty ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale

Medalem „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej” wyróżnione zostały następujące osoby:

  • Małgorzata Kubiś, HR Leader w Deloitte CE Business Services Center Sp.z o.o., w uznaniu zasług dla rozwoju Politechniki Rzeszowskiej,
  • mgr Aneta Borecka-Śpiewla za sumienne i rzetelne wypełnianie powierzonych obowiązków służbowych,
  • prof. dr hab. inż. Wiktor Bukowski za długoletnią wzorową pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną,
  • dr inż. Małgorzata Łatka za długoletnią wzorową pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną,
  • inż. Jacek Maślanka za długoletnią wzorową pracę na Politechnice Rzeszowskiej.

Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich nadało wyróżnienie prymusowi wśród lotników mgr. inż. Adrianowi Kubikowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 73. inauguracja roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej. Uczelnia będzie kształcić prawie 11,5 tysiąca studentów [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto