Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

8 czerwca pierwsi maturzyści zasiądą do najważniejszego egzaminu w swoim życiu. Sprawdzamy, jak będą wyglądały tegoroczne matury

GM
Na czas egzaminu pomiędzy stolikami będą odpowiednie odległości. Szkoły nie zapewniają wody, ani posiłków.
Na czas egzaminu pomiędzy stolikami będą odpowiednie odległości. Szkoły nie zapewniają wody, ani posiłków. Krzysztof Kapica
Tegoroczne egzaminy maturalne były pod znakiem zapytania. W końcu ministerstwo wyznaczyło termin. Abiturienci zasiądą do pierwszego testu już 8 czerwca. Na początek będzie do napisania matura z języka polskiego.

Jednak zanim tegoroczni maturzyści pojawią się w szkołach, by napisać ten pierwszy ważny życiowy egzamin, władze szkół średnich muszą spełnić wiele wymogów. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało wytyczne dotyczące matur. Dyrektorzy przyznają, że z ich spełnieniem nie będzie problemów, a zdający będą mieli zapewnione bezpieczeństwo.

- Stosujemy się do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej

- przekazała nam Agnieszka Chłopek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle.

Domownik na kwarantannie?

Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Rodzic nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

Bez zbędnych przedmiotów

Maturzyści nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

- Uczniowie będą wchodzili do poszczególnych części budynku innymi wejściami, w zależności od tego, gdzie będą pisać egzamin

- tłumaczy Robert Niemiec, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających - konieczna jest ich dezynfekcja.

W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.

Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.

Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.

- Same egzaminy będą podobne, oczywiście oprócz części ustnej, której nie będzie

- wyjaśnia dyr. Niemiec. Przy egzaminie z języka angielskiego szkoły średnie współpracują również z nauczycielami innych placówek, którzy zasilają szeregi komisji.

MEN: Uczniowie nie powinni się grupować

Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający muszą zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m). Obowiązkowe jest zakrycie ust i nosa. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego w przypadku. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5 - metrowego odstępu).

W trakcie egzaminu zdający ma obowiązek zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, kiedy wychodzi do toalety oraz kiedy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.

Udzielają konsultacji

Maturzyści nie zostali pozostawieni sami sobie. W „Ekonomiku” dyrektor wydał zarządzenie, że tegoroczni abiturienci mogą korzystać z pomocy nauczycieli nie tylko za pomocą internetu czy telefonu, ale też osobiście - oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto