Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Bezpiecznego Seniora. W Kańczudze zainaugurowali projekt skierowany do seniorów [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
"Akademia Bezpiecznego Seniora" w Kańczudze.
"Akademia Bezpiecznego Seniora" w Kańczudze. Archiwum Mirosława Hajnosza
W Łukawcu w gminie Trzebownisko oraz w restauracji 4U w Kańczudze odbyła się uroczysta inauguracja projektu "Akademia Bezpiecznego Seniora" skierowanego do grupy osób w wieku powyżej 60 lat.

Projekt, którego współorganizatorami są Mirosław Hajnosz, przewodniczący Zarządu Osiedla Parkowe w Kańczudze oraz Fundacja Galicja Semper Fidelis z prezesem Michałem Delikatem na czele, realizowany jest zgodnie z programem wieloletnim na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, w ramach realizacji zadań publicznych ogłoszonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Edycja 2023.

W Kańczudze podczas pierwszego spotkania uczestniczący w projekcie seniorzy mieli możliwość wysłuchać wykładu prelegenta mgr fizjoterapii Rafała Pieniążka – właściciela nowoczesnej kliniki Feniks Clinic w Przeworsku, na temat Aktywności Fizycznej Seniorów. W czasie tego spotkania seniorzy poznali różne formy aktywności ruchowej, które mogą wpłynąć nie tylko na ogólne samopoczucie ale i zdrowie. Zapoznali się także z podstawowymi schorzeniami, które powodują niesprawność.

Poza spotkaniami w Łukawcu i Kańczudze, szkolenia i wykłady w ramach projektu Akademia Bezpiecznego Seniora, współorganizatorzy organizować będą również m.in. w Wojaszówce (powiat krośnieński).

Projekt z rządowym dofinansowaniem

Projekt dofinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2023.

Patronat honorowy nad Projektem Akademia Bezpiecznego Seniora sprawują: Anna Schmidt - wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, oraz dr Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki.

Jak informują współorganizatorzy M. Hajnosz i M.Delikat, projekt Akademia Bezpiecznego Seniora, który realizowany jest w ramach rządowego programu Aktywni + to projekt o charakterze cyklicznych spotkań podczas których seniorzy będą mieli możliwość spotykać się ze specjalistami różnych dziedzin.

Głównym celem Programu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego poprzez wspieranie aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów.

Program ma za zadanie przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów i kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym, oraz budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się, a także rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.

Cztery priorytety programu dla seniorów

W latach 2021-2025 na finansowanie Programu przeznaczono środki finansowe w wysokości 200 mln zł (40 mln zł rocznie). Środki finansowe pochodzić będą ze środków budżetu państwa ujętych w ustawie budżetowej na poszczególne lata trwania Programu.

W ramach Programu organizacje pozarządowe i inne uprawnione podmioty działające na rzecz osób starszych mają możliwość ubiegać się o dofinansowanie w ramach 4 priorytetów:

  • Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie seniorów mniej samodzielnych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zainteresowania i zaangażowania osób starszych w obszarze rynku pracy.
  • Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienia samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
  • Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
  • Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie empatycznych postaw wobec osób starszych oraz upowszechnianie pozytywnego wizerunku osób starszych, a także zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.

Warto nadmienić, że w ramach prowadzonej działalności Fundacja Galicja Semper Fidelis realizuje również projekt pt. Rodzina jedno słowo, a tak wiele znaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akademia Bezpiecznego Seniora. W Kańczudze zainaugurowali projekt skierowany do seniorów [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto