Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anna Schmidt: ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej poprawi sytuację wielu kobiet w Polsce [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Archiwum Anny Schmidt/Facebook
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która teraz zmieniła się w ustawę o przemocy domowej. Przepisy uwzględniają m.in. nowe pojęcia, jak przemoc ekonomiczna i cyberprzemoc, zwiększają również grupę osób objętych ochroną na byłych partnerów i dzieci będące świadkami przemocy domowej.

Za przyjęciem rządowego projektu ustawy głosowali niemal wszyscy posłowie, z różnych klubów, także opozycyjnych. Przeciwnych było tylko 11 posłów Konfederacji. Teraz ustawa trafi do Senatu.

- Świat się zmienia i potrzebne były przepisy, które wprowadzą nowe procedury do walki z nowymi rodzajami przemocy. Obejmą ochroną szerszy katalog osób. Wprowadzamy zmianę schematu myślenia o przemocy - mówi posłanka Anna Schmidt (Prawo i Sprawiedliwość), wiceminister rodziny o polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Forma "przemocy w rodzinie" została zmieniona na "przemocy domowej". Dlaczego? To negatywne zjawisko dotyka nie tylko osoby w rodzinach, ale również żyjące w związkach nieformalnych, konkubinatach. Takie działania często nasilają się po formalnym rozpadzie związku małżeńskiego czy rodziny.

Zawarta w nowelizacji definicja przemocy domowej to "jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, mienia, naruszające jej godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody ma jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę, oraz mające na celu uzyskanie kontroli w zakresie nabywania i korzystania z posiadanych przez tę osobę zasobów ekonomicznych".

Jedną z nowości jest cyberprzemoc. Chodzi tutaj o formy przemocy za pomocą "środków komunikacji elektronicznej na odległość", czyli np. portali społecznościowych, e-maili, które sprawiają u ofiary poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia.

- Cyberprzemoc to zjawisko, które nasila się w ostatnich latach. Nie ma zgody na stalking, hejt w Internecie czy publikowanie obscenicznych filmików lub zdjęć, które godzą w godność drugiego człowieka, a w skrajnych przypadkach naruszają dobra osobiste czy intymność. Takie negatywne zachowania mają być znacznie skuteczniej karane - dodaje A. Schmidt.

Inną nowością jest przemoc ekonomiczna. To zjawisko psychologiczne, w którym chodzi nie tylko o samą ekonomię, ale o psychiczne uzależnienie oraz upokorzenie jednej ze stron, z powodu np. ograniczeń w gospodarowaniu pieniędzmi.

Wprowadzone będą zmiany w niebieskiej karcie. Jest ona stosowana w rodzinach, w których dochodzi do przemocy. Może ją założyć policjant, pracownik socjalny czy przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. M.in. wprowadzono przepis obligujący grupę diagnostyczno-pomocową do monitorowania sytuacji osób lub rodzin dotkniętych przemocą domową, a także zagrożonych jej wystąpieniem, w tym również po zakończeniu procedury niebieskiej karty. Dodano również przepis umożliwiający pracę grupy diagnostyczno-pomocowej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Rozszerzona została grupa osób objętych ochroną na niezamieszkujących razem byłych partnerów oraz dzieci będące świadkami przemocy domowej. Zgodnie ze zmianami za "osobę stosującą przemoc domową" rozumie się zarówno kogoś stosującego przemoc domową, jak i osobę, co do której istnieje podejrzenie, że taką przemoc stosuje.

- Mam nadzieję, że po wejściu w życie tych przepisów, niejeden sprawca dobrze się zastanowi, zanim podniesie rękę na członka rodziny lub zastosuje inny rodzaj przemocy - twierdzi A. Schmidt.

Równolegle wprowadzane są zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Dotyczyć będą m.in. zakazu zbliżenia się osoby stosującej przemoc nie tylko do domu ofiary, ale również do placówek edukacyjnych, do których uczęszczają dzieci, które w tym czasie poza kontrolą drugiego rodzica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Anna Schmidt: ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej poprawi sytuację wielu kobiet w Polsce [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto