Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieszczadzkie żubry z doliny Sanu pojechały do Bułgarii

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Załadunek skrzyń z żubrami
Załadunek skrzyń z żubrami Adrianna Natanek i Nanovitsa
Trzy żubrzyce z dzikiego stada bytującego w dolinie Sanu na terenie Nadleśnictwa Lutowiska pojechały w środę 6 kwietnia do Bułgarii. Zasilą tam pierwsze dzikie stado tych zwierząt żyjące w Rodopach.

Żubry odłowiono w Nadleśnictwie Lutowiska, gdzie leśnicy zajmowali się logistyczną stroną załadunku zwierząt na specjalnie do tego przystosowany samochód.

- Żubrzyce zostały najpierw uśpione i przebadane, bo wysłać możemy tylko zdrowe zwierzęta. Zabezpieczono je również od telazjozy środkiem antypasożytniczym

- zastrzega prof. Wanda Olech, z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

Ich miejscem bytowania będzie odtąd hodowla wolnościowa Nanovitsa, gdzie żyją już osobniki przywiezione z Niemiec w 2013 roku. To jedno z miejsc promowanych przez fundację Rewilding Europe do wolnościowej hodowli żubrów. Krowy z Polski są dość daleko spokrewnione z nimi, zatem cenne z genetycznego punktu widzenia.

- Operację załadunku utrudniły nam ostatnie opady śniegu, które uniemożliwiły dojazd TIR-em do odłowni, dlatego musieliśmy skrzynie z żubrami przewozić ciągnikiem w dolinę

– tłumaczy Rafał Osiecki, zastępca nadleśniczego w Lutowiskach.

Koszt transportu współfinansują Lasy Państwowe ze środków Funduszu Leśnego w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w LP.

Działania na rzecz ochrony żubra w Polsce i Europie koordynuje zespół naukowców z SGGW pod kierunkiem prof. dr hab. Wandy Olech. Opiekę w terenie nad dziko żyjącymi stadami żubrów sprawują leśnicy.

- Dzięki tym działaniom żubrów w Polsce wciąż przybywa, w samych Bieszczadach na wolności żyje ich obecnie prawie 730 osobników. W ostatnich latach do różnych europejskich hodowli wyjechało z Polski prawie 100 tych zwierząt

– podkreśla Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto