Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z budową wałów przeciwpowodziowych na terenie Jasła?

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Marek Dybaś
Nikomu z mieszkańców Jasła nie trzeba przypominać, że wezbrane rzeki płynące przez miasto mogą dorowadzi do ogromnego kataklizmu. W XXI wieku wielka woda zalewała miasto czterokrotnie: w maju 2006 r., czerwcu 2010 r., 2010 r. i 2020 r. Po wielkiej powodzi w 2010 roku rozpoczęły się intensywne dyskusje o budowie wałów i podwyższeniu obecnych. Jak sytuacja wygląda obecnie? Sprawdziliśmy, ile wałów powstało oraz jakie są szanse na budowę kolejnych.

Jasło z racji lokalizacji w widłach rzek Wisłoki, Ropy i Jasiołki oraz Potoku Warzyckiego jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które tak często narażone jest na katastrofalne w skutkach powodzie. O rozmiarach zniszczeń świadczą zniszczenia jakie powstały po ostatnich powodziach. Podczas powodzi w 2006 r. powódź zalała osiedle Niegłowice przelewając się przez drogę powiatową relacji Jasło - Dębowiec, przerwała prowizoryczne obwałowania w rejonie osiedla Jasło - Gądki zatapiając je. Tylko skoordynowana akcja chroniąca wały rzeki Wisłoki od ul. Szopena do mostu przy ul. Mickiewicza uchroniła gęsto zaludnione osiedle Jasło Mickiewicza i Śródmieście. Natomiast powódź z 2010 r. spowodowała, że pod wodą znalazło się 1/3 powierzchni miasta. Po powodzi z 2010 r. specjaliści od ochrony przeciwpowodziowej ocenili, że konieczne jest podwyższenie korony wałów i budowa nowych zabezpieczeń.

Dużo planów

Powstała koncepcja podwyższenia obwałowań, budowa kanału ulgi, planowano wycinkę drzew i krzewów w międzywalu rzek. Obecnie na terenie Jasła znajduje się ponad 20 tysięcy metrów wałów przeciwpowodziowych, które zabezpieczają rzeki: Wisłokę, Ropę, Jasiołkę oraz Potok Warzycki. Jeszcze w 2006 roku władze powiatu jasielskiego wpisały do strategii rozwoju program budowy wałów przeciwpodziowych. Jak jest z realizacją?

Spór z ekologami

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie w grudniu 2017 roku wydał decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania realizacji budowy wałów. Już w styczniu 2018 r. dwie pozarządowe organizacje ekologiczne - Klub Przyrodników i Fundacja Greenmind, złożyły do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska odwołanie od decyzji środowiskowej.

- Odwołania zawierały zastrzeżenia dotyczące m.in. rzekomego naruszenia przepisów postępowania administracyjnego, nałożenia rygoru natychmiastowej wykonalności, a także zawartości raportu OOŚ i jego uzupełnienia oraz oddziaływania na obszary Natura 2000. W marcu 2019 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wezwał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie do przedłożenia dodatkowych wyjaśnień w tym w m.in. oddziaływania przedsięwzięcia na chiropterofaunę

- przekazał nam Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych badań w terenie, w tym inwentaryzacji chiropterofauny, w kwietniu 2019 roku RZGW w Rzeszowie wystąpił do GDOŚ o zawieszenie toczonego postępowania. W dalszej części prowadzonego postępowania odwoławczego po przedłożeniu przez RZGW w Rzeszowie stosownych dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień, odpowiadających na zawarte w odwołaniu organizacji ekologicznych pytania i uwagi, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, z uwagi na skomplikowany charakter sprawy wyznaczała nowy termin jej załatwienia na dzień 28 sierpnia 2021r.

Niezależnie od toczącego się postepowania odwoławczego, korzystając z nałożonego w decyzji środowiskowej rygoru natychmiastowej wykonalności, Wody Polskie w dniu 03.10.2018 r. uzyskały dwie decyzje (dla etapu I oraz dla etap II) pozwolenia wodnoprawnego, które wydał Minister Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. - Dodatkowo, mając na względzie fakt, że Polska wchodzi aktualnie w nową perspektywę finansową, PGW WP zgłosiły przedmiotowe przedsięwzięcie do finansowania ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, oraz Programu FENiKS - przekazał K.Gwizdak.

Są wały na ropie, będą kolejne

W 2017 roku udało się wykonać 6 kilometrów obwałowań na Ropie w gminach Skołyszyn i Jasło. Inwestycja realizowana przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie opiewała na 9,5 mln zł. W przygotowaniu jest też przetarg na budowę wałów przeciwpowodziowych w Osobnicy. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Powstanie wał na lewej stronie Ropy na odcinku prawie 1,5 kilometra. Wody Polskie chcą też przygotować wał ochraniający oczyszczalnie ścieków w Trzcinicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto