Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czemu nie mogę zasnąć?

Agnieszka Grzelak
Fot. Janusz Wójtowicz
Około 30 proc. dorosłych Polaków nie jest w stanie spokojnie przespać nocy. Szczególnie często bezsenność staje się przypadłością seniorów.

Bezsenność to nie tylko kłopoty z zaśnięciem. Z tym zaburzeniem mamy do czynienia, gdy sen trwa zbyt krótko, następują wybudzenia w ciągu nocy (a po nich kłopoty z ponownym zaśnięciem) albo gdy bez żadnej potrzeby budzimy się zbyt wcześnie. Wszystkie te kłopoty pogarszają jakość snu i sprawiają, że nie spełnia on swojej funkcji - nie pozwala nam wypocząć i zregenerować siły.
Konieczność leczenia bezsenności pojawia się w momencie, gdy nocne problemy zaczynają rzutować na samopoczucie w ciągu dnia. Osoby niedosypiające często cierpią na bóle głowy, kłopoty z koncentracją, przewlekłe zmęczenie.

Co ciekawe, każdy z nas ma indywidualne potrzeby związane z długością snu. Są osoby, którym wystarczy zaledwie pięć godzin spania, aby zregenerować organizm, innym zaś potrzeba o wiele więcej - np. 10 godzin. Czasem skracamy czas wypoczynku i narzekamy na złe samopoczucie i zmęczenie, bo z tych potrzeb nie zdajemy sobie sprawy. Średnio każdy z nas poświęca na spanie 5-7 godzin w ciągu doby.

Nocny sen składa się z kilku cykli trwających po około 1,5 godziny, przedzielonych krótkimi okresami przebudzenia. Najbardziej regenerujące działanie mają pierwsze cykle. Każdy z nich składa się z trzech rodzajów snu: płytkiego, z niską aktywnością ciała, głębokiego, w czasie którego ciało i mózg są w całkowitym odpoczynku oraz fazy REM, w której mózg jest bardzo aktywny (wtedy mamy marzenia senne). Tylko zachowanie odpowiednich proporcji wszystkich tych cykli zapewnia zdrowy, pełnowartościowy sen.

Specjaliści rozróżniają bezsenność przygodną, krótkotrwałą i przewlekłą. Przygodna zdarza się każdemu od czasu do czasu, np. po nocnym dyżurze albo dalekiej podróży, związanej ze zmianą czasu. Nie jest to zbyt wielki problem, w przeciwieństwie do bezsenności krótkotrwałej, spowodowanej zwykle sytuacją stresową albo chorobą somatyczną. Jeśli sytuacja przedłuża się do 30 dni, możemy mówić już o dolegliwości przewlekłej, na ogół związanej z nerwicą i depresją.

Niedosypianie powoduje nie tylko zmęczenie i kłopoty z normalnym funkcjonowaniem w ciągu dnia. Osoby cierpiące na bezsenność częściej chorują (następuje u nich upośledzenie układu odpornościowego), dwukrotnie wzrasta u nich ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Dlatego problemy ze snem powinniśmy zgłaszać naszemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Konieczna może okazać się wizyta u specjalisty, np. neurologa.

Zanim udamy się po specjalistyczną pomoc, warto przeanalizować, czy nasze nawyki związane z higieną snu są prawidłowe. Dobrze jest przestrzegać stałych godzin zasypiania, unikać przed snem gorących kąpieli oraz obfitych posiłków, napojów z kofeiną, papierosów, intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego. Sypialnia powinna być dobrze wywietrzona i pozbawiona wszystkiego, co mogłoby nam przeszkadzać - hałasu, światła, a zwłaszcza telewizora, który jest jednym z czołowych "zabójców" snu.

Na sen niekorzystnie wpływają niektóre choroby hormonalne, neurologiczne czy kardiologiczne, a także depresja. U osób starszych (już od 40. roku życia) przyczyną zaburzeń snu może być niedobór melatoniny. Jest to hormon wydzielany przez szyszynkę, od którego wahań stężenia zależy prawidłowy rytm aktywności i snu. Suplementacja melatoniny jest polecana także osobom pracującym na zmiany oraz odbywającym dalekie podróże, co wiąże się ze zmianą stref czasowych.

Leki nasenne nowej generacji, które może przepisać nam lekarz, nie wykazują działania uspokajającego, nie zaburzają funkcjonowania następnego dnia i zapewniają utrzymanie wszystkich niezbędnych faz snu. Jednak nie zaleca się stałego ich stosowania. Warto natomiast ustalić przyczynę bezsenności i jeśli jest nią choroba (np. bezdech senny, depresja) - rozpocząć odpowiednie leczenie.

Gdzie szukać pomocy lekarskiej? SPRAWDŹ W NASZYM KATALOGU FIRM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto