Czy do końca roku ruszą prace przy budowie obwodnic Jasła i Kołaczyc?

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Do przetargu na obwodnicę Jasła wystartowało 6 firm i oferta każdej przewyższa założony na ten cel przez GDDKiA budżet.
Do przetargu na obwodnicę Jasła wystartowało 6 firm i oferta każdej przewyższa założony na ten cel przez GDDKiA budżet. fot. Archiwum
Udostępnij:
Jeszcze w maju tego roku władze rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad ogłosiły przetarg na przygotowanie koncepcji programowej do rozbudowy drogi krajowej Pilzno – Jasło wraz z budową obwodnic Brzostku, Kołaczyc i Jasła. Mimo zakończenia postępowania przetargowego z żadną firmą nie podpisano umowy.

4 maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad O/Rzeszów ogłosiła przetarg na wykonanie koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla obwodnic: Jasła, Pilzna, Brzostku i Kołaczyc w ciągu DK73. Koncepcja programowa doprecyzuje przyjęte wstępnie rozwiązania projektowe poszczególnych obwodnic, w tym przedstawi wariantowe rozwiązania skrzyżowań, obiektów inżynierskich, a także sposobu zabezpieczenia posadowienia nasypu drogowego.

Dokument przygotowuje się w celu umożliwienie ustalenia ostatecznych rozwiązań projektowych i technologii realizacji. Koncepcja programowa uściśli także zakres rzeczowy i finansowy inwestycji, czyli określi założenia dla jej realizacji w systemie "Projektuj i Buduj". Przyszli wykonawcy będą zobowiązani w pierwszej kolejności do opracowania projektu budowlanego, a następnie do zrealizowania obwodnicy. Obwodnica Brzostku i Kołaczyc będzie drogą o długości ok. 13,4 km, wraz ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi (ronda), odcinkami dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiektami inżynierskimi (osiem mostów i jeden wiadukt), urządzeniami ochrony środowiska, oświetleniem drogowym, urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wschodnia obwodnica Jasła ma zaczynać się w okolicach restauracji w Krajowicach i włączać się do drogi krajowej 28 w okolicach zjazdu do skansenu Karpacka Troja.

Obwodnica Jasła będzie drogą o długości ok. 9,1 km, w tym 6,6 km drogi po nowym śladzie oraz 2,5 km rozbudowy istniejącej DK73, wraz ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi (ronda), odcinkami dodatkowych jezdni zapewniających obsługę przyległego terenu, obiektami inżynierskimi (jeden most, dwa wiadukty), urządzeniami ochrony środowiska, oświetleniem drogowym, urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Do przetargu na obwodnicę Jasła wystartowało 6 firm i oferta każdej przewyższa założony na ten cel przez GDDKiA budżet. Najwyższa wynosi 8,3 mln zł, najniższa 5,5 mln zł. Natomiast GDDKiA zabezpieczyło na ten cel 4,1 mln zł. Również przetarg na wykonanie koncepcji programowej do obwodnicy Kołaczyc i Brzostku pozostał nadal nierozwiązany. Gotowość do przygotowania dokumentacji zgłosiło 7 przedsiębiorstw i wszystkie oferty wykraczają poza założony budżetu. Najniższą ofertę przesłała spółka MPRB z Krakowa, która za wykonanie koncepcji chce 6,9 mln zł, najwyższą 11,8 mln firma Mosty Katowice. GDDKiA na ten cel chciała przeznaczyć 5,2 mln zł. Termin składania ofert mijał 8 czerwca, później został przedłużony i ostatecznie koperty z ofertami otwarto 19 lipca. Jednak rozwiązania w dalszym ciągu nie ma.

O to, czy temat budowy obwodnic jest aktualny i ruszy zapytaliśmy w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz w Ministerstwie Infrastruktury. Po skierowaniu wiadomości do ministerstwa otrzymaliśmy odpowiedź zapewniającą, że plany budowy nie zostały odłożone w czasie. - Procedura przetargowa jest w toku. Trwa weryfikacja złożonych przez wykonawców ofert. Podpisanie umów na wykonie koncepcji programowych planowane jest jeszcze w tym roku – przekazała nam Joanna Rarus, rzecznik prasowy oddziału GDDKiA w Rzeszowie.

Jak zapewniają władze Ministerstwa Infrastruktury, w ramach rządowego programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km w tym właśnie obwodnice Jasła i Kołaczyc. Czy plany zostaną zrealizowane? Do tematu z pewnością wrócimy.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie