Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do lipca trzeba złożyć deklarację czym palimy w piecu. Za brak takiej deklaracji grozi grzywna

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że 1 lipca ub.r. wszedł obowiązek złożenia deklaracji przez wszystkich właścicieli i zarządców budynków, które są zasilane przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW.

Kto musi złożyć deklarację?

Deklaracje muszą złożyć właściciele/zarządcy budynków, w których znajduje się źródło ciepła.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby:

  • · elektronicznie, przez stronę www.ceeb.gov.pl wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód albo podpis kwalifikowany
  • · w wersji papierowej, składając ją osobiście w punkcie informacyjnym Czyste Powietrze przy ul. Sokoła 8 lub w Urzędzie Miasta w Jaśle, ul. Rynek 12 albo wysyłając ją tradycyjną pocztą.

Do kiedy złożyć deklarację?

  • · dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych PRZED 1 lipca 2021 r. – to 30 czerwca 2022 r.
  • · dla źródeł ciepła i spalania paliw uruchomionych PO 1 Lipca 2021 r. – 14 dni od dnia uruchomienia

Dodatkowe informacje, wzory formularzy, instrukcje, pytania i odpowiedzi znajdują się pod adresem: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjno%c5%9bci-budynkow

Najwięcej deklaracji złożyli już mieszkańcy gminy Tarnowiec - informację o tym, czy palą w piecu podało 51 proc. populacji ( zgłoszono 1552 punkty na 2898 dostępnych). Daje to gminie pozycję lidera wśród wszystkich samorządów województwa. Po 35 proc. deklaracji złożono już w gminach Brzyska i Osiek Jasielski. W gminie Jasło oświadczenia o tym, co spalają złożyło 32 proc. Jeszcze mniej osób - 31 proc. złożyło deklarację w gm. Dębowiec. Pozostałe gminy: Skołyszyn 29 proc., Kołaczyce 26 proc., Krempna 25 proc., Nowy Żmigród 24 proc. Najgorzej wypada miasta Jasło - deklarację złożyło zaledwie 11 proc. właścicieli budynków.

Grzywna za brak deklaracji

W ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków został dodany rozdział 5b „Przepis karny”, a w nim art. 27h ustawy, który określa sposób karania oraz tryb prowadzonego postępowania:

  • Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie składa w terminie deklaracji, o której mowa w art. 27g ust. 1, podlega karze grzywny.
  • Nie podlega karze za wykroczenie, o którym mowa w ust. 1, sprawca, który złożył deklarację po terminie, jeżeli złożenie deklaracji nastąpiło przed dniem, w którym wójt, burmistrz lub prezydent miasta powziął wiadomość o popełnieniu wykroczenia.
  • Orzekanie w sprawach o czyn określony w ust. 1 następuje na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Sankcją przewidzianą w ustawie jest kara grzywny, która nakładana jest w ramach postępowania mandatowego lub w formie orzeczenia sądu na skutek złożonego wniosku o ukaranie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto