Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finałowy koncert kolęd i pastorałek w Jasielskim Domu Kultury. Nagrodzono ludzi kultury i jej mecenasów

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W Jasielskim Domu Kultury odbył się koncert laureatów XXIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek – Kolędy Podkarpacia”. Wręczono również nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury oraz uhonorowano mecenasów kultury
W Jasielskim Domu Kultury odbył się koncert laureatów XXIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek – Kolędy Podkarpacia”. Wręczono również nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury oraz uhonorowano mecenasów kultury Marek Dybaś
W sobotę, 13 stycznia, odbył się koncert laureatów XXIX Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek – Kolędy Podkarpacia”. Na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpiło 18 wykonawców, zwycięzców wyłonionych w trakcie dwudniowych eliminacji.

Organizowany co roku konkurs cieszy się sporą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Dlatego do udziału w nim zgłaszają się także uczestnicy z Małopolski oraz województw: świętokrzyskiego i lubelskiego.

Grand Prix tegorocznego konkursu za najlepsze wykonanie kolędy z Podkarpacia otrzymał duet Karolina Polak i Mikołaj Majda z Jasielskiego Domu Kultury.
W koncercie finałowym w minioną sobotę wystąpili także: „Wesołe Motylki” z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Jaśle, „Słoneczka” z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Jaśle, Lilianna Dziok, Helena Lubojemska, Jaśmina Olszowa, Daria Szafarz, Zofia Jamro, „Bemolki” z Szkoły Podstawowej w Święcanach, Trio wokalne z Zespołu Szkół w Gromniku, duet Oliwia Ryba – Maria Osyka z Jasielskiego Domu Kultury, Justyna Pięta- Julia Kras z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach, Wiktoria Syrek, Elena Jakubiec, Olga Widlarz, Kornelia Gotfryd, Onofrio Della Medaglia i Laura Gondek.

Do tegorocznej edycji Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek – Kolędy Podkarpacia”, zgłosiło się ponad 80 wykonawców od 6 do 18 lat, soliści oraz zespoły wokalno – instrumentalne. Przesłuchania konkursowe trwały dwa dni (3 i 4 stycznia), a oceniali je jurorzy: Joanna Trzepiecińska (aktorka filmowa, serialowa i telewizyjna), Bogdan Hołownia (pianista jazzowy), Jolanta Jaracz (nauczyciel muzyki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Jaśle), Elwira Szpak (muzyk, nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle), Józef Trojan (multiinstrumentalista, zdobywca złotych skrzypiec) oraz Sławomir Gołębiowski (miłośnik folkloru, choreograf, główny specjalista ds. imprez masowych JDK).

Patronat nad konkursem objęli: burmistrz Miasta Jasła oraz ksiądz dziekan Dekanatu Jasło – Wschód. Głównym sponsorem jest Sieć Sklepów MPM, a partnerem motoryzacyjnym – Toyota Jasło.

Podczas koncertu burmistrz Jasła Ryszard Pabian wręczył nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury, przyznawane od 2001. Otrzymują je twórcy i animatorzy kultury związani ze środowiskiem jasielskim za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe oraz za wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury.
Kapituła w składzie: burmistrz Ryszard Pabian, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jasle Dorota Woźnica i dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek nagrodziła Bogusława Banasia, Petera Erossa, Romana Frodymę, Helenę Gołębiowską i Renatę Osikowicz – Wyrobę.

Laureaci nagród Miasta Jasła w dziedzinie kultury

Bogusław Banaś – wieloletni promotor kultury ludowej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych, inicjator i założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Jaślanie”, z którym brał udział w wielu koncertach w kraju oraz poza jego granicami, promując polski folklor i przypominając kulturowe tradycje muzyczne.
Nagrodę otrzymał w uznaniu za ogromną pasję, pielęgnowanie, rozwijanie i promowanie muzycznego dziedzictwa kulturowego, aktywną pracę na rzecz kultywowania tradycji ludowej, zaangażowanie w życie artystyczne miasta i regionu.

Peter Eross – od 50 lat związany z Polską i Jasłem, poeta, tłumacz, konsultant i przewodnik wspierający Polaków w poznawaniu Węgier, a Węgrów w odkrywaniu piękna Podkarpacia. Z wiellim zaangażowaniem dzieli się z mieszkańcami Jasła swoją miłością do poezji oraz do kultury węgierskiej. Wspiera również działania Jasła w zakresie współpracy międzynarodowej z węgierskimi miastami partnerskimi.
Nagrodę otrzymał w uznaniu za dzielenie się z mieszkańcami Jasła swoją miłością do poezji oraz do kultury węgierskiej oraz za wieloletni wkład w popularyzację wiedzy o historii Jasła i jego mieszkańców oraz polskiej kultury wśród społeczności węgierskiej.

Roman Frodyma – przewodnik beskidzki, zasłużony działacz PTTK, honorowy przewodnik GOT, strażnik przyrody, przewodnik turystyki pieszej i górskiej, opiekun zabytków. Prowadzi działania na rzecz ratowania zapomnianych miejsc spoczynku żołnierzy I wojny światowej na terenie dawnej Galicji. Bral udział w terenowych manewrach kadry oficerskiej w Beskidzie Niskim. Za swoją działalność został odznaczony w Wiedniu Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża i polskimi medalami Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej.
Otrzymał nagrodę w uznaniu za zaangażowanie w pracę przewodnika, w trkacie której z wielką pasją dzieli się wiedzą oraz upowszechnia wśród mieszkańców dziedzictwo kulturowe i historyczne małej ojczyzny.

Helena Gołębiowska – wieloletni dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, instruktor teatralny. Od ponad 30 lat związana ze światem kultury. Propaguje i uczy dzieci kultury żywego słowa poprzez prowadzenie Szkoły Recytatora, Sceny Słowa, kół recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Za swoją pracę na rzecz upowszechniania kultury otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, tym odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagrodę otrzymała w uznaniu za ogromną pasję, twórcze podejście, niebywałą odwagę w poszukiwaniu nowych form i treści, za umiejętność dotarcia do ludzkich emocji i za piękno, które było efektem spotkań z kulturą.

Renata Osikowicz-Wyroba – wieloletnia dyplomowana nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jaśle, a od 2017 roku również dyrektor tej placówki. Dzięki jej zasługom szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt i nowe instrumenty muzyczne oraz powierzono szkole przeprowadzanie Regionalnych Przesłuchań Instrumentów Dętych Blaszanych Szkół Muzycznych I stopnia. Cechuje ją dbałość o wysoki poziom nauczania. Absolwenci szkoły odnoszą sukcesy, otrzymują prestiżowe nagrody i stypendia.
Została nagrodzona za zaangażowanie w życie artystyczne miasta i regionu oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury muzycznej wśród lokalnej społeczności.

Mecenasi kultury

Podczas koncertu uhonorowano również mecenasów kultury. Statuetki otrzymali:
Sieć Sklepów MPM Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal Sp.J. (nagrodę odebrała Maria Kokoczka, prezes, współwłaściciel sieci Sklepów MPM).
Unimot Infrastruktura Sp. z o.o. – prezes zarządu Jacek Gogola (nagrodę odebrał Roman Kościow, kierownik Działu Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Pracy)
Auto Podlasie Sp. z o.o. Oddział Toyota Jasło – dyrektor oddziału Konrad Bukowski.
Firma Unimot Sp. A. – prezes zarządu Adam Sikorski (nagrodę odebrał Waldemar Lenius, doradca zarządu Unimot)
Laboratorium ogrodnicze. Flora in Vitro – właściciele firmy Kazimierz i Dorota Dąbrowscy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto