Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folusz w Magurskim Parku Narodowym w jesiennej odsłonie. Zobacz, jak wygląda Diabli Kamień i wodospad Magurski [ZDJĘCIA]

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Wybraliśmy się wczoraj na ścieżkę przyrodniczą "Folusz" w Magurskim Parku Narodowym. Zobaczcie, jak pięknie prezentują się dwa sztandarowe punkty tej malowniczej trasy - Diabli Kamień i wodospad Magurski. W ostatnich promieniach letniego słońca wyglądają pięknie, ale w powietrzu czuć już jesień.

"Folusz" to ścieżka przyrodnicza zlokalizowana w najbardziej wysuniętej na północ części Magurskiego Parku Narodowego, w pobliżu letniskowej miejscowości Folusz.. Prowadzi z doliny potoku Potasówka, gdzie znajduje się pierwszy przystanek ścieżki, do dwóch osobliwości przyrody - wodospadu Magurskiego i Diablego Kamienia, a kończy się w dolinie potoku Kłopotnica.

Wodospad Magurski

To jeden z okazalszych wodospadów w Beskidzie Niskim, gdzie z progu skalnego woda z połączonych dwóch potoków spada w dół podwójną kaskadą. Nazwa pochodzi od pasma Magurskiego, w którym się znajduje. Stojąc na progu skalnym, w oczy rzuca się wyżłobiona przez potok w literę V dolinę. Po drugiej stronie potoku znajduje się mała jaskinia.

Diabli Kamień

Diabli Kamień to, jak podaje Wikipedia, grupa kilku wychodni gruboziarnistego piaskowca magurskiego. Dzięki procesom erozyjnym na niektórych grzbietach skałek powstały formy w postaci tzw. kociołków, w których stoi woda. Legenda głosi, że gdy w pobliskim Cieklinie budowano kościół, bardzo nie spodobało się to diabłom. Postanowiły go zniszczyć. Wybrali wśród siebie najmocniejszego, który miał znaleźć olbrzymi kamień i zrzucić go na kościół. Gdy czart niósł kamień, nad lasem zapiał kur. Diabeł stracił swą piekielną moc i upuścił kamień. Ten spadając, rozbił się na mniejsze. Potem mieszkańcy nadali poszczególnym skałom nazwy, np. Diabli Mur, Jędza, czy Baba Jaga.

Zajrzeliśmy w oba te miejsca. Zobaczcie, jak prezentuje się część Magurskiego Parku Narodowego w jesiennej odsłonie.


ZOBACZ TEŻ:Aktywność fizyczna i obcowanie z przyrodą. Oto najfajniejsze szlaki rowerowe w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto