Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grubbo. Młodzieżowy teatr i kabaret z Brzysk działa już 10 lat

Jakub Hap
Jakub Hap
archiwum Grupy Kabaretowej Grubbo
W 2019 roku młodzi aktorzy-amatorzy i kabareciarze z Brzysk byli bohaterami obszernego artykułu, który opublikowaliśmy w Faktach. Teraz, po trzech latach pochwalili się radosną nowiną - ich Grupa Teatralna Grubbo świętuje piąte urodziny. Jej historię oraz kulisy działalności przypomniała nam z tej okazji Gabriela Jurkowska. Zapraszamy do lektury.

5 lat temu, wiosną, zaczęły odbywać się pierwsze spotkania, wtedy jeszcze grupy kabaretowej wywodzącej się z brzyskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nie wiedzieliśmy, jak długa droga przed nami. W czerwcu 2017 roku wystawiliśmy pierwszy spektakl, był to godzinny program kabaretowy bazujący na serii „Bajki dla potłuczonych” kabaretu Potem. Bajki mamy w pamięci i część z nich gramy do dzisiaj, wymieniając się rolami. Rozwój naszej grupy sprawił, że mamy też kilka swoich autorskich skeczy, takich jak: „Dżin”, „U doktora”, „Basiula” czy „Matura”. Można było je zobaczyć na tegorocznym Dniu Liwocza, podczas którego świętowaliśmy nasz jubileusz (...). Pogoda okazała się dla nas łaskawa i pozwoliła nam dokończyć nasz występ. No ale przecież musiało być grubbo! ;-) Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować Panu Wójtowi za wręczone nam medale oraz upominki.

W 2021 roku uruchomiliśmy kanał na YouTube. Mamy nadzieję, że premierowa „Basiula” i „Dżin” pojawią się tam w najbliższym czasie. Do przeniesienia działalności w wirtualny świat skłonił nas wybuch pandemii, nie chcieliśmy z niej rezygnować, a organizowanie spektakli niestety nie było wtedy możliwe. Staramy się jak najczęściej nagrywać nowe skecze lub inne nasze występy i publikować je na tej ogólnoświatowej platformie.

Znane sztuki, ale i twórczość własna

Obecnie Grubbo to nie tylko grupa kabaretowa, ale grupa teatralna tworząca skecze, spektakle, musicale czy pantomimy. Działamy przy Gminnym Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzyskach. W naszej 5-letniej karierze odwiedziliśmy prawie całą gminę i kilka okolicznych miejscowości. Graliśmy na piknikach rodzinnych, Dniach Liwocza, Kołaczyckim Miodobraniu, wielokrotnie na mikołajkach dla dzieci. Uświetnialiśmy różnego rodzaju gminne imprezy oraz tworzyliśmy swoje odrębne wydarzenia. Wystawialiśmy „Opowieść Wigilijną” Dickensa - także na deskach Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, odtwarzaliśmy napisany wiele lat temu autorski musical „Dlaczego to właśnie tak?”.
Jednej zimy zdarzyło nam się też wcielić w role kolędników pukających od drzwi do drzwi domów. KSM łączy nas wszystkich do teraz. Kilka lat temu, w okresie Wielkiego Postu odgrywaliśmy katolickie pantomimy w kościele w Brzyskach. Ostatniej zimy podjęliśmy współpracę z parafią Błażkowa. W grudniu zagraliśmy w jej świątyni „Opowieść Przedwigilijną” Adama Piekarzewskiego z tekstami poetyckimi ks. Jana Twardowskiego, a w Wielkim Poście zagraliśmy kilka pantomim podczas nabożeństw drogi krzyżowej.
Jednym z trudniejszych, ale bardzo wartościowych dla nas doświadczeń było odwiedzenie domu dziecka, wtedy znajdującego się w Wolicy. Pierwszą autorską piosenkę napisaliśmy specjalnie na Dzień Kobiet w 2021 roku oraz nagraliśmy do niej teledysk. Kolejny był mix popularnych piosenek na Dzień Matki z autorskim teledyskiem i nie da się ukryć, że właśnie te piosenki mają na naszym youtube’owym kanale największą liczbę odsłon.

Odskocznia i radość

Staramy się tworzyć dla dzieci, jak i dorosłych. Chcemy, aby odgrywane przez nas skecze czy spektakle teatralne były uniwersalne. Skład grupy zmieniał się na przestrzeni tych kilku lat. Praca czy studia często wymuszały przeprowadzkę i przynajmniej chwilowe odejścia z grupy. Zaczynaliśmy w składzie: Paulina, Weronika, Tomek, Michał, Gabi, Grzesiek, Ola. Chwilę później dołączyła Marta oraz Mateusz, dalej Damian, Ania i Miłosz. Przez kilka miesięcy grała z nami Ola, Emilka oraz Szymon.
,
Obecny skład grupy to: Gabi, Grzesiek, Weronika, Mateusz, Piotrek i Błażej. Paweł (Wałczyk, instruktor w GCKiCz oraz opiekun Grubbo - red.) trwa z nami i prowadzi nas niezmiennie od pierwszego dnia. Przekazał nam masę wiedzy i podstaw gry teatralnej. Jesienią 2021 roku udało się nam zorganizować pierwsze warsztaty z aktorem teatralnym - Kamilem Dobrowolskim z Teatru Maska w Rzeszowie. Dały nam one zupełnie inne spojrzenie na pracę aktora, uświadomiły, czym różni się gra amatorska od wykonywania zawodu wyuczonego na studiach.

Nasze cotygodniowe spotkania i próby niewątpliwie sprawiają nam dużo radości, pozwalają oderwać się od rzeczywistości, codziennego życia. Atmosfera w grupie jest bardzo przyjacielska i rodzinna, wspólne występy przysparzają dużo radości i świetnej zabawy, bo o to w tym chodzi. Najlepsze teksty kabaretowe czy przejęzyczenia towarzyszą nam w codziennym życiu. Często odnajdując w szafie stare ubrania i przedmioty wzbogacamy naszą teatralną garderobę, a odkrywając nowe miejsca zastanawiamy się, jaki skecz można by tam nagrać - to już trochę „zboczenie zawodowe”. Tworzymy tę grupę dla ludzi, ale przede wszystkim dla siebie. Zapraszamy do śledzenia nas na FACEBOOKU oraz YOUTUBE

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto