Historyczny budżet powiatu jasielskiego? Radni opozycji nie kryli wątpliwości

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. powiat.jaslo.pl
Udostępnij:
Na ostatniej sesji rady powiatu uchwalono budżet na przyszły rok. Planowane dochody wynoszą ponad 151 mln zł, natomiast wydatki ponad 176 mln zł. - Ten budżet jest budżetem niedoszacowanym. Z bólem serca, ale nie będę mógł poprzeć przedstawionego przez Zarząd Powiatu budżetu – mówił radny Jan Urban (klub Samorząd dla Mieszkańców). Pomimo wielu głosów krytyki, które płynęły ze strony radnych opozycyjnych, budżet został przegłosowany.

Na oświatę i edukację opiekuńczo-wychowawczą zabezpieczono kwotę pond 57,3 mln zł, na pomoc społeczną - ponad 14 mln zł oraz kolejno na transport i łączność – ponad 23 mln zł, na administrację publiczną – prawie 19 mln zł, bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową to prawie 7,5 mln zł. Wydatki na ochronę zdrowia opiewają na sumę ponad 15 mln zł, w tym na rozbudowę szpitala ponad 11 mln zł. Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Etap I – Oddział Psychiatryczny z Poradniami to kwota 8 mln zł (dotacja powiatu dla Szpitala Specjalistycznego Jaśle). Natomiast 3 mln zł – również w formie dotacji dla szpitala - pójdzie na przebudowę Oddziału Pediatrii i Alergologii. Możliwe też, że w ciągu roku pojawi się kolejny wydatek na ochronę zdrowia. Dyrekcja szpitala rozmawiała z wiceministrem Kraską o budowie lądowiska. - Jeśli pojawią się możliwości pozyskania pieniędzy, to myślę że będziemy działać – mówi o budowie lądowiska starosta Pawluś. Obiekt ma powstać w sąsiedztwie komendy policji przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle.

Pozostałe pozycje w budżecie stanowią wydatki na rolnictwo i łowiectwo, leśnictwo, turystykę, rodzinę, gospodarkę mieszkaniową, działalność usługową, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego oraz kulturę fizyczną.

Na inwestycje i zakupy inwestycyjne na 2022 rok radni zdecydowali przeznaczyć 44 401 363 zł, z tego na inwestycje na drogach powiatowych 16 499 850 zł. Najważniejsze zaplanowane inwestycje drogowe to rozbudowa ciągu dróg powiatowych Siepietnica – Święcany – Lisów i Święcany – gr. wojew. – Szerzyny” za kwotę 9,4 mln zł, przy dofinansowaniu z Polskiego Ładu w wysokości 8,9 mln zł. W planie jest też rozbudowa drogi powiatowej Grudna – gr. wojew. - Kunowa – Pusta Wola – Przysieki wraz z budową mostu na rzece Ropie w miejscowości Przysieki za kwotę ponad 3,6 mln zł.

- Jest to budżet historyczny, ponieważ mamy bardzo duże wydatki i dochody. Również mamy historyczną kwotę, jeśli chodzi o wydatki na inwestycje. Większość tych inwestycji jest już rozpoczętych. Dzięki polskiemu rządowi możemy pozyskiwać środki m.in. z Polskiego Ładu. Już przystąpiliśmy do realizacji drogi Siepietnica-Święcany na długości 3,5 km. Mamy zabezpieczyć 50 proc. kwoty wykonania całego zadania – tłumaczy Adam Pawluś, starosta jasielski. Nie ukrywa, że bolączką jest spadająca liczba uczniów w szkołach, które podlegają powiatowi. - Musimy dokładnie pomyśleć jak zabezpieczyć pieniądze na edukację i na odprawy dla nauczycieli, którzy odejdą na emeryturę – podkreśla gospodarz powiatu jasielskiego.

Ponadto w budżecie zabezpieczono pieniądze na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej powiatu w wysokości 2,6 mln zł (dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 2,3 mln zł). Z tego na termomodernizację budynków oświatowych – 1,8 mln zł oraz na budowę infrastruktury sportowej jednostek oświatowych powiatu – 2,23 mln zł.

Radni opozycyjni uważali, że zarząd powiatu przy tworzeniu projektu uchwały budżetowej nie wziął pod uwagę większości ich wniosków. Z powodu inwestycji na terenie gminy Jasło oraz gminy Skołyszyn radni powiatu z tych gmin zdecydowali, że nie będą głosować przeciw uchwale budżetowej. Za uchwałą głosowali radni Klubu PiS, wstrzymali się: Bożena Macek-Lubaś, Franciszek Miśkowicz i Antoni Zwierzyński (wszyscy klub Samorząd dla Mieszkańców), przeciw głosowali Janusz Przetacznik, Ewa Wawro (obydwoje klub Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami) i Jan Urban (klub SDM).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie