Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Grzegorz
W prawie podatkowym weszły pewne zmiany, które powinny nam być znane

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna) uległa znaczącej zmianie w roku poprzednim. Stąd z ulgi na dzieci w zeznaniu za 2016 r. skorzystamy na zasadach co najmniej tak samo korzystnych (a często korzystniejszych), co w latach poprzednim. Prawo do odliczenia oraz wysokość tego odliczenia wynika z tego, czy rodzic lub opiekun: pozostaje w związku małżeńskim czy nie; wychowuje jedno, dwoje czy troje lub więcej dzieci; osiąga wysokie wynagrodzenie, czy też nie zarabia aż tak dobrze; posiada oskładkowane umowy, z których uzyskuje wynagrodzenie, czy też nie płaci składek ZUS i zdrowotnych lub są one niskie.

W zeznaniu za 2016 r. możliwe jest ubieganie się o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi. W deklaracjach składanych w roku 2017 (za 2016 r.) wniosek składa się w deklaracjach PIT-37 lub PIT-36. Takie działanie ma na celu pomoc rodzinom, które zarabiają na tyle mało lub mają na tyle dużą ilość dzieci, że nie są w stanie wykorzystać pełnej kwoty ulgi w zeznaniu rocznym.

Oto przykład: państwo Kowalscy osiągnęli łącznie dochód w kwocie 20.000 zł, a podatek wyniósł 2000 (po odliczeniu już składek na ubezpieczenie zdrowotne) i posiadają 3 dzieci. Podatek do zapłaty jest znacznie niższy niż kwota przysługującej im ulgi z tytułu wychowywania dzieci. W zeznaniu za 2016 niewykorzystaną kwotę urząd skarbowy na wniosek zwróci Kowalskim (dodatkowe 2224,12 zł).

Wniosek o zwrot dotyczy okresu od 2014 r. Nie ma natomiast możliwości składania wniosku wstecz, i korygowania zeznań podatkowych za lata przed 2014 r.. Nie ma również możliwości przenoszenia niewykorzystanej kwoty ulgi z lat wcześniejszych do obecnej deklaracji podatkowej i składania wniosku o zwrot. Zwrot niewykorzystanej ulgi rozlicza się odrębnie dla każdego roku - a zatem za 2014, 2015 i następnie za 2016 r. należy osobno wnioskować o zwrot niewykorzystanej ulgi, a w razie korekty - osobno wnioskować o skorygowanie deklaracji oraz zwiększenie lub zmniejszenie wnioskowanej kwoty zwrotu.

Korektę zwrotu niewykorzystanej ulgi na dzieci za 2014 r. sładać należy na druku PIT-UZ. Korektę ulgi od 2015 r. składa się już wyłącznie na deklaracji PIT-36 lub PIT-37.

Wniosek o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi na dziecko dotyczyć może wyłącznie kwoty, która nie przekracza sumy: składek ZUS (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym), składek zdrowotnych (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym).

Jeżeli podatnik nie płaci składek ZUS lub zdrowotnych lub też nie są one pobierane przez płatnika - zwrot ulgi nie będzie możliwy.

Z ulgi korzystamy wypełniając załącznik PIT/O oraz odpowiednią główną deklarację podatkową (PIT-36, PIT-37). Ulgę odliczamy od podatku, a nie od dochodu.W zeznaniu podatnik podać musi liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia.

56 tysięcy złotych wynosi kwota graniczna, która daje prawo do ulgi prorodzinnej przy wychowywaniu 1 dziecka. Dotyczy to m.in. również rodziców pozostającym w związku małżeńskim część roku (rozwodnik, osoba pobierająca się, w stosunku do której orzeczono separację).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto