Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasielska radna chce walczyć z plagą komarów na terenie miasta

GM
fot. Marek Dybaś
Nie chemiczne opryski, ale ekologiczny sposób na walkę z komarami zaproponowała radna miejska Agnieszka Sobczyk. – W okresie lęgowym jerzyk potrafi złowić nawet 20 tysięcy owadów – podkreśla radna. Proponuje, by burmistrz zdecydował się na zakup budek dla jerzyków, które to ptaki skutecznie eliminują komary.

Dotychczas władze Jasła prowadziły walkę z komarami za pomocą środków chemicznych. Zdaniem radnej Agnieszki Sobczyk, takie działania są efektywne, ale działają miejscowo, oprócz tego są szkodliwe dla środowiska naturalnego. – Alternatywnym i uzupełniającym, zarazem ekologicznym rozwiązaniem, może być stworzenie warunków do lęgów ptaków żywiących się komarami – jerzyków – tłumaczy Agnieszka Sobczyk. Radna podkreśla, że w wyniku termomodernizacji budynków wiele miejsc lęgowych jerzyków zostaje zamurowanych.

Giną młode ptaki

– Często odbywa się to nawet w okresie lęgowym, gdzie giną młode ptaki jeszcze niezdolne do lotu – ubolewa miejska radna. Proponuje, by przeprowadzić akcję polegającą na zakupie i montażu od kilku do kilkunastu budek i zamocować je na miejskich budynkach użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, budynki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji). – Można również rozważyć propozycję zaproponowania montażu budynek zarządcom budynków i terenów na terenie miasta, m.in. Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zarządcom wspólnot czy właścicielom zakładów – twierdzi radna Agnieszka Sobczyk. Jest zdania, że można iść jeszcze krok dalej i zakupić budki dla jerzyków, które będzie można rozdawać mieszkańcom chętnym do umieszczenia ich na swoich budynkach.

Miasto kupiło budki

Burmistrz Ryszard Pabian zapewnia, że w planach miasta jest zakup 20 pojedynczych budek lęgowych dla jerzyków. Po zakupie budki trafią do podmiotów zainteresowanych ich zamontowaniem. -Natomiast w celu zwiększenia populacji jerzyków w naszym mieście w kolejnych latach zostanie opracowany zakres niezbędnych działań umożliwiających stworzenie nowych potencjalnych miejsc lęgowych dla jerzyków – zapewnia burmistrz Ryszard Pabian.

Ze względu na specyficzne warunki miejsc gniazdowania jerzyków, tj. odpowiednia wysokość miejsca lęgowego (co najmniej na wysokości 5 metrów), odpowiednie nasłonecznienie (miejsce gniazdowania nie może być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych) czy odpowiednio duża otwarta przestrzeń przed budkami lęgowymi (brak zadrzewień, które utrudniałyby wlatywanie i wylatywanie) zakres działań zostanie opracowany przy współpracy z ornitologiem. - W celu określenia ilości potencjalnych miejsc pod montaż budek lęgowych Urząd Miasta w Jaśle zwróci się do podmiotów dysponującymi takimi obiektami, tj. spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych oraz podmiotów zarządzających obiektami użyteczności publicznych jednocześnie przekazując im informacje na temat minimalnych wymagań miejsc pod montaż budek lęgowych dla jerzyków – podsumowuje burmistrz Jasła.

O jerzyki zadbały też już władze Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Stowarzyszenie kupiło 20 budek dla ptaków i umieściła na swoich budynkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto