Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasielska Straż Miejska w ubiegłym roku przeprowadziła prawie 2 tysiące interwencji

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Straż Miejska Jasło
W 2020 r. Straż Miejską podobnie jak w latach ubiegłych realizowała zadania w zakresie utrzymania ładu i porządku publicznego na terenie miasta Jasła. Ponadto do zadań Straży Miejskiej doszły działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby zakaźnej COVID-19.

W 2020 r. do Straży Miejskiej wpłynęło razem ponad 1945 interwencji dotyczących zagrożeń lub nieprawidłowości występujących na terenie Jasła. Interwencje te były załatwiane przez funkcjonariuszy straży miejskiej bądź przekazywane do instytucji zgodnie z właściwościami. Realizowane zgłoszenia pochodziły przede wszystkim od mieszkańców miasta oraz innych podmiotów między innymi: Policji, Wydziałów Urzędu Miasta, a ponadto z monitoringu wizyjnego, jak również z działań własnych podejmowanych przez strażników miejskich.

Monitoring miasta Jasła posiada 65 kamer: 57 kamer HD w tym 45 kamery z podświetleniem, kamery stacjonarne (kierunkowe) 4 szt. i kamery analogowe 4 szt. W 2020 rok zainstalowano 6 nowych kamer IP z możliwością nocnego podświetlania, oraz wymieniano bądź przeniesiono 3 kamery.

W ciągu całego 2020 roku strażnicy dokonali 999 interwencji, które zostały zainicjowane przez miejski monitoring. Najwięcej – w centrum Rynku i ulicy Jana Pawła II – 166 interwencji. Ponad 85 interwencji strażnicy odnotowali w okolicy Placu Inwalidów i ul. Sokoła. W 49 przypadkach monitoring okazał się skuteczny przy wyłapywaniu osób naruszających prawo w przejściu podziemnym pod ulicą Metzgera.

Były mandaty i pouczenia

Wystawiono 269 wezwań do Komendy Straży Miejskiej, nałożono 38 mandatów, wykonano 284 pouczeń. Strażnicy skierowali też 30 wniosków do sądu oraz wydano 212 nagrań dla Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Interwencje porządkowe dotyczyły w szczególności spożywania alkoholu, palenia papierosów przez osoby nieletnie i w miejscach objętych zakazem, wandalizmu, zanieczyszczania terenu.

W 2020 roku w odróżnieniu od lat ubiegłych największą (478) ilość stanowią interwencje dotyczące uchybień porządkowych oraz (432) w zakresie nie stosowania się do przepisów ruchu drogowego, które zakończyły się pouczeniem lub mandatami karnymi.

Nadużywający alkoholu stanęli przed sądem

Za łamanie przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości Straż Miejska w 2020 nałożyła 23 mandaty oraz skierowała 7 wniosków o ukaranie do Sądu. Kilkanaście osób będących pod wpływem alkoholu, których stan zagrażał ich bezpieczeństwu zostało doprowadzonych do miejsca zamieszkania bądź zostały zabrane przez pogotowie ratunkowe. W stosunku do osób notorycznie łamiących przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wystąpiono do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o skierowanie wniosków do sądu o przymusowe leczenie. Ponadto wraz z Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzone są kontrole punktów sprzedaży i podawania alkoholu w zakresie obowiązywania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Walczyli ze smogiem

W 2020 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej posiadający przeszkolenie i upoważnienia prowadzili kontrole pieców grzewczych, w których zachodziło podejrzenie spalania odpadów. Przeprowadzono 98 kontroli, z których sporządzono 72 protokoły. Wysłano do analizy 3 próbki do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju. Wystawiono 7 mandatów za spalanie odpadów na kwotę 2100 zł oraz udzielono 11 pouczeń. Kontrole prowadzone były i będą w sposób bezpośredni czyli w pomieszczeniu gdzie znajduję się piec (przede wszystkim 5 kontrola na zgłoszoną interwencję), kontrole kompleksowe na terenie osiedli oraz wyrywkowe.

Na bieżąco śledzona jest przez strażników strona gdzie znajdują się dane stacji pomiarowej zanieczyszczenia powietrza w Jaśle.

Straż Miejska na podstawie art. 379 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska, ma prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. Uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym - zgodnie z art. 225 par. 1 Kodeksu karnego - jest zagrożone karą do trzech lat więzienia.

W roku 2020 wystawionych zostało 906 dodatkowych opłat parkingowych na łączną kwotę 27 180 zł.


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto