Jasielskie MPGK chce produkować nawóz dla rolników

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Polska Press Archiwum
Do końca 2025 roku na powstać w Jaśle kompostownia, która posłuży to przetwarzania odpadów powstających przy oczyszczaniu ścieków na produkt rolniczy. Zakład ma być zlokalizowany w sąsiedztwie miejskiej oczyszczalni ścieków od strony północnej. - Realizacja obiektu uwarunkowana jest od pozyskania środków finansowych i planowana jest na lata 2024-2025 . Cykl budowy przewiduje się w okresie 1,5 do 2 lat – tłumaczy nam Paweł Zawada, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jaśle.

Koszt budowy kompostowni osadów ściekowych ma wynieść netto około 19 mln zł. – Nie damy rady zrobić tego z własnych pieniędzy. Mamy dokumentację, która pozwoli uzyskać pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu pozwolenie będziemy się ubiegać o pieniądze zewnętrze, jeśli będzie dotacja to z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub innych źródeł – zapewnia szef MPGK.

Kompostownia – jak wyjaśnia nam prezes Zawada - jest biochemicznym procesem rozkładu związków organicznych opartym na naturalnych reakcjach biochemicznych, zintensyfikowanych w sztucznie wytworzonych, optymalnych warunkach. Podstawowymi procesami zachodzącymi podczas kompostowania są mineralizacja, humifikacja.

Będą wytwarzać nawozy

- Końcowym produktem kompostowania jest ziemia humus – nawóz organiczny, posiadający cechy dobrej ziemi próchniczej, pozbawionej nieprzyjemnych zapachów, posiada strukturę gruzełkowatą, nadaje się do sprzedaży (wprowadzania do obrotu) – jako nawóz organiczny lub do bezpośredniego rolniczego wykorzystania – tłumaczy szef jasielskiego MPGK. Kompost nadaje się do ogólnego wykorzystania w uprawach rolniczych, sadowniczych, ogrodniczych, szkółkarstwie oraz do rekultywacji gruntów zdegradowanych. Może być też wykorzystywany jako podłoże do zakładania trawników. - Jest on produktem, nie odpadem – podkreśla prezes Zawada.

Wyjaśnia, że otrzymywany produkt końcowy – kompost uzyskany na bazie osadów ściekowych i słomy nie posiada jeszcze statusu nawozu organicznego, nadającego się do wprowadzenia do obrotu na zasadach jak dla nawozów.

– Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej procedury badawczej i dopuszczenia do stosowania i obrotu przez właściwego Ministra do spraw Rolnictwa. Nie mniej jednak jest to formalność, nie związana z kwestiami technologicznymi jego produkcji

– wyjaśnia prezes MPGK Jasło.

Inwestycja na miejskiej działce

MPG zamierza realizować inwestycje na działce miejskiej. - Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny nasz i spółki MPGK, to właściwym jest oddanie terenu w użytkowanie wieczyste – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Radni na wtorkowej sesji przegłosowali przekazanie działki dla MPGK w użytkowanie wieczyste. Pierwsza opłata do miejskiej kasy za dzierżawę wyniesie ponad 90 tys. zł, w kolejnych latach MPGK za użytkowanie wieczyste wpłaci do miasta ponad 19 tys. zł.

Obiekt będzie się składał z hali wyposażonej w bębny do mieszania komponentów. W planie inwestycji jest też plac do magazynowania słomy, drogi dojazdowe, wagi do ważenia osadów i kompostu oraz skip załadowczy dla osadów dowożonych z placu magazynowego.

Proces trwa około 2 tygodni

Praca kompostowni oparta będzie na mieszaniu osadu z materiałem strukturalnym, którym może być słoma lub odpady organiczne z selektywnej zbiórki odpadów zielonych i wprowadzeniu do bębnów, w których przy zapewnieniu optymalnych warunków (wysokiej temperatury, wilgotności i powietrza) zachodzi szybki rozwój mikroflory odpowiedzialnej za rozkład biomasy. Trwa on w praktyce około 14 dni.

Po okresie intensywnego kompostowania (fazy gorącej w bębnie w temp. ok. 70 stopni) powstaje tzw. świeży kompost. Po opuszczeniu bębna jest on automatycznie przekazywany przenośnikiem poza halę kompostową, w tym przypadku do hali odbioru kompostu, skąd dalej przewożony jest na plac dojrzewania, gdzie magazynowany jest w tzw. monopryzmach. - Świeży kompost w zasadzie nadaje się do rolniczego wykorzystania.

- Ze względu na konieczność zupełnego rozkładu materii organicznej dodawanej do osadów powinien jeszcze podlegać leżakowaniu, żeby wyglądem przypominał urodzajną, gruzełkowatą ziemię bez wtrąceń organicznych

– podsumowuje opis procesu tworzenia kompostu prezes P.Zawada.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie