Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło. Ponad 3500 wizyt u specjalisty w pół roku. Na jakie schorzenia cierpią mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Ponad 3500 wizyt u specjalisty w pół roku. Na co chorują mieszkańcy?
Ponad 3500 wizyt u specjalisty w pół roku. Na co chorują mieszkańcy? 123 RF
Ze wszystkich lekarzy specjalistów mieszkańcy powiatu jasielskiego najczęściej chodzili w tym roku do kardiologa. Równie często odwiedzali ortopedę.

Dominującymi przyczynami zgonów Polaków nadal są choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).

Mieszkańcy Jasielszczyzny leczą serce

Z danych, które uzyskaliśmy z Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie wynika, że w tym roku najwięcej mieszkańców Jasielszczyzny skorzystało z porad kariologa. Przez pół roku lekarzy tej specjalizacji odwiedziło 3584 osób.

Kolejnym specjalistą, do którego najczęściej lekarze rodzinni w powiecie wystawiali skierowania, jest ortopeda - 3220 pacjentów. Wielu pacjentów odwiedziło też neurologa - 2 956 i diabetologa - 2 184.

Wśród najczęściej odwiedzanych specjalistów znalazł się również pulmonolog. Od początku roku u lekarzy tej specjalizacji było 1 575. W wielu przypadkach mogło to mieć związek z powikłaniami po przebyciu COVID-19, który atakuje płuca.

- Mój mąż miał koronawirusa, ja, jak się okazało, przeszłam go bezobjawowo. Za to po miesiącu dopadł mnie taki kaszel, że nie m normalnie funkcjonować. Po wizycie u pulmunologa okazało się, że covid zniszczył mi płuca. Nadal się leczę, przyjmuje sterydy

- opowiada 40-letnia pani Urszula z Jasła.

Bezpłatne badania dla pacjentów 40+

- Wielu z tych wizyt zapewne można było uniknąć, korzystając z badań profilaktycznych -

mówi Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Sporo pacjentów zaniedbuje profilaktyczne badania. Inni, w obawie przed koronawirusem, zwłaszcza w okresie lockdownu, szerokim łukiem omijało przychodnie i lekarzy.

Od 1 lipca ruszył program Profilaktyka 40 PLUS. To program bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia. Inne pakiety badań mają kobiety, inne mężczyźni. Dla kobiet przewidziano badania: morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatynina, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajona w kale

Pakiet badań dla mężczyzn to: morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatynina, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajona w kale, PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Jak skorzystać z badań? Należy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po jej uzupełnieniu otrzymamy, do 2 dni roboczych, e-skierowanie na pakiet badań. Po uzyskaniu e-skierowania możemy zapisać się na badania w dowolnej w placówce, która realizuje program.


ZOBACZ TAKŻE: Jak dbać o serce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto