Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło w czołówce miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Ratunkiem mają być pieniądze z ogólnopolskiego programu "Rozwój Lokalny"

Grzegorz Michalski
UM Jasło
Jest szansa, że wpadanie Jasła w zapaść społeczno-gosporczą zostanie przerwane. Miejscy urzędnicy napisali wniosek w konkursie „Rozwój Lokalny”. Po wstępnej ocenie Jasło znalazło się na liście 54 miast, które zakwalifikowano do programu. Finałem będzie przyznanie pomocy w kwocie nawet 10 milionów euro.

Jasło, po Sanoku i Przemyślu, jest trzecim podkarpackim miastem, które znajduje się na liście miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wśród wszystkich miast plasuje się w pierwszej dwudziestce.

Dokument przygotowali specjaliści z Polskiej Akademii Nauk. Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach.

Do startu w konkursie „Rozwój Lokalny”, gdzie można dostać miliony euro, zostało dopuszczonych 255 samorządów, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Do kolejnego etapu wybrano 54, w tym Jasło.

- Zostało nam przedstawionych trzech doradców. Pierwsze spotkanie miało miejsce już 15 stycznia. Ustaliśmy ogólne zarysy współpracy. Takich spotkań będzie około 3 miesięcznie. Do 31 lipca musimy złożyć wiosek, by ubiegać się o pieniądze z 3 etapu - tłumaczy burmistrz Ryszard Pabian. Trzeci i ostatni etap, to możliwość przydzielenia od 3 do 10 mln euro dla każdego z wybranych 15 miast. To dla miejskiego budżetu ogromny zastrzyk gotówki.

Miesiące ciężkiej pracy

- Przed nami naprawdę ogrom pracy. Musimy jeszcze raz przeanalizować dziesiątki, jak nie setki danych statystycznych. Musimy dotrzeć do rzeczywistych przyczyn problemów, by znaleźć skuteczne rozwiązania. Nie zrobimy tego bez pogłębionej rozmowy z mieszkańcami. Dlatego też już teraz, wspólnie ze Związkiem Miast Polskich, zachęcamy państwa, do włączenia się w przygotowywany projekt. O podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco na stronie miasta Jasła w zakładce Rozwój Lokalny. Ten projekt to dla nas ogromna szansa i ogromne wyzwanie - mówi Małgorzata Adamska-Chmiel, zastępca Burmistrza Miasta Jasła.

- Nie uda się go przygotować bez zaangażowania i udziału nas wszystkich - mieszkańców Jasła - podkreśla zastępca burmistrza. Tym bardziej, że sam tytuł projektu „Jasło - Moje miasto, Mój dom” zachęca do udziału.

Internetowa ankieta

Mieszkańcy, którzy są zainteresowani projektem i pracą nad nim, mogą wypełnić zgłoszenie znajdujące się na stronie internetowej Urzędu Miasta w Jaśle. Tam też na bieżąco zamieszczane będą informacje o pracach nad projektem. Celem programu „Rozwój Lokalny” jest podniesienie jakości życia mieszkańców małych i średnich miast zagrożonych odpływem ludności, szczególnie ich najmłodszych mieszkańców.

Projekty zgłaszane przez poszczególne miasta w ramach programu mają przyczyniać się do stworzenia kompleksowych i skoordynowanych działań, które przyczynia się zarówno do zatrzymania wyludniania jak i będą odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Ważne też, by miasta stwarzały dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości, a także przyczyniały się do poprawy jakość powietrza. Niezwykle ważnym aspektem programu jest wzmocnienie wydajności i skuteczności lokalnej administracji.

Celem wprowadzenia Pakietu jest zrównoważony rozwój kraju wykorzystujący indywidualne potencjały poszczególnych terytoriów oraz aktywizacja potencjałów miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto