Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło. Wykład psychoterapeutki o FASD i dyskusja panelowa

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
W ramach kampanii profilaktycznej, Miasto Jasło i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowały spotkanie „Fokus na FASD. Wokół problematyki spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych” z udziałem dr n. med. Małgorzaty Kleckiej, specjalistki diagnostyki FAS/FASD, psychoterapeutki, założycielki i prezeski Fundacji FAStryga oraz dyrektorki Ośrodka Fastryga w Świerklanach k. Rybnika.

Podczas wykładu „FASD jako złożona niepełnosprawność. Perspektywa medyczna, społeczna i edukacyjna” ekspertka podkreśliła jak istotne są początki neurorozwojowe dla poczętego dziecka, które gdy dotknięte zostanie alkoholowym zespołem płodowym (FAS) wcześniej czy później będzie obciążone deficytami rozwojowymi. FAS to zaledwie 10 procent uszkodzeń poalkoholowych, pozostałe 90 procent to zaburzenia ze spektrum FASD. Scharakteryzowała występowanie czterech znamiennych dla niego cech, mówiła o objawach i konsekwencjach zaburzeń przetwarzania sensorycznego, a wszystko to poparła przykładami z życia.

W prosty sposób opisała budowę układu nerwowego, podkreślając jak ważna jest sprawna komunikacja między mózgiem gadzim, ciałem migdałowatym i korą mózgową. Prenatalna ekspozycja na alkohol powoduje opóźnienie rozwoju kory mózgowej, a to może być dziedziczone nawet do trzeciego pokolenia. Mówiła o mitach, które wciąż funkcjonują w powszechnej świadomości. FASD jest trwałą niepełnosprawnością trwającą całe życie, i dotyczy także ludzi dorosłych, których dojrzałość nie nadąża za wiekiem metrykalnym.

W dyskusji panelowej przedstawiciele m.in. środowiska medycznego, oświaty, przedszkoli, szkół, psychologów, pedagogów, mówili o swoich doświadczeniach oraz problemach z jakimi spotykają się w swojej pracy: braku współpracy różnych instytucji w tym obszarze, niedoborze kadry specjalistów czy braku edukatorów w uświadamianiu zagrożeń jakie niesie dla dziecka spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży.

Małgorzata Klecka podkreśliła, jak ważne jest wczesne rozpoznanie FASD, które ma ogromny wpływ w ograniczaniu zaburzeń wtórnych u dzieci. Nowoczesna diagnostyka pozwala na precyzyjne określenie stanu funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, jest to jednak proces złożony i wymagający zaangażowania wielu specjalistów. Wczesna diagnoza, środowisko wolne od przemocy i stabilne wychowawczo – to trzy najważniejsze obszary profilaktyczne – podsumowała.
Zadanie sfinansowano ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto