Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasło. Znów upamiętnili uwolnionych z niemieckiego więzienia i ich wybawców [FOTORELACJA]

OPRAC.:
Jakub Hap
Jakub Hap
W ostatni piątek, w 78. rocznicę uwolnienia więźniów z niemieckiego więzienia w Jaśle odbył się kolejny, dziewiąty już Jasielski Marsz Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki. Celem cyklicznego wydarzenia patriotycznego jest kultywowanie pamięci o uczestnikach i ofiarach tej pamiętnej akcji pod kryptonimem „Pensjonat”, przeprowadzonej nocą z 5 na 6 sierpnia 1943 r.

Uczestnicy marszu, który organizowany jest co roku przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Komendę Hufca ZHP w Jaśle i Miasto Jasło - pod patronatem burmistrza Jasła - zebrali się o godz. 20 przed pomnikiem Armii Krajowej.

- Po wysłuchaniu Hymnu Polskiego Państwa Podziemnego, wszystkich zebranych powitał przewodniczący zgromadzenia - prezes SMJiRJ, historyk i harcmistrz Wiesław Hap. Przybliżył genezę i ideę tego patriotycznego spotkania oraz poprowadził jego całość. Następnie zarys akcji „Pensjonat” przypomniał druh Krzysztof Kapłon. Z kolei druhna Gabriela Schmidt przybliżyła historię jasielskiego więzienia, a druh Marcin Nawrocki - dzieje „Bursy” jasielskiej, w latach wojny siedziby Gestapo i miejsca przesłuchań przewożonych z więzienia więźniów. Autorem tych tekstów historycznych był Wiesław Hap. W trakcie tej części pierwszej wydarzenia miał też miejsce występ wokalny druhny Gabrieli Czerwińskiej, która wykonała dwa utwory autorstwa Piotra Hudymy - „Droga do Żółkowa” i „Jasielski Marsz Wolności”. Głos zabrał również Paweł Rzońca - Sekretarz Miasta Jasła, który podziękował współpomysłodawcom Marszu - Wiesławowi Hapowi i Piotrowi Hudymie - za jego coroczne przygotowywanie i przeprowadzanie

- czytamy w relacji z wydarzenia przygotowanej przez organizatorów.

Po zakończeniu montażu słowno-muzycznego uczestnicy wydarzenia odbyli wspólnie przemarsz patriotyczny, którego trasa pokrywała się z tą, jaką w sierpniową deszczową noc przed 78 laty przebyli więźniowie jasielskiego więzienia wraz z wyzwolicielami.

- Za harcerzami niosącymi flagę państwową i tablicę z logo marszu, ruszyli harcerze jasielskiego Hufca z zapalonymi pochodniami oraz pozostali jego uczestnicy. W zwartej kolumnie przeszli przez Górkę Klasztorną na plac przy kościele parafialnym na osiedlu Jasło-Żółków. Tam też z udziałem miejscowych mieszkańców i strażaków OSP odbyła się ostatnia część IX Jasielskiego Marszu Wolności. Po przywitaniu biorących w nim udział osób przez proboszcza miejscowej parafii ks. Jana Reczka oraz proboszcza emeryta - ks. Jana Gibałę i wspólnej modlitwie w intencji bohaterów „Pensjonatu”, uwolnionych w nim więźniów i późniejszych ofiar akcji, rozpalone zostało ognisko pamięci. Przy dźwiękach gitary druha Sebastiana Wiatra odśpiewano przy nim kilkanaście pieśni patriotycznych, żołnierskich i partyzanckich. Druh Marcin Grabek odczytał również specjalny apel uczestników marszu wzywający do podtrzymywania pamięci o przeszłości. Piątkowe wydarzenie zakończyło się zawiązaniem harcerskiego kręgu i wzajemnym przekazaniem sobie przez współtworzące go osoby, uściskiem dłoni, „iskierki przyjaźni i wolności”

- czytamy w relacji.

Organizatorzy IX Jasielskiego Marszu Wolności im. Pułkownika Stanisława Dąbrowy-Kostki serdecznie dziękują inspektorowi Mateuszowi Smyce z UM w Jaśle za pomoc organizacyjną, pracownikom JDK za nagłośnienie, służbom Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej i Straży Ochrony Kolei za zabezpieczenie przejścia, lokalnym mediom za oprawę medialną, a wszystkim uczestnikom za udział i za współtworzenie wspaniałej patriotycznej atmosfery spotkania.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto