Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Szkoły Podstawowej nr 9 w Jaśle. Tak 23 lata temu świętowano 10-lecie szkoły. Mamy archiwalne zdjęcia

Iwona Adamek
Zobaczcie, jak 23 lata temu w SP nr 9, a dzisiejszym Zespole Szkół Miejskich nr 3, uroczyście świętowano 10-lecie istnienia szkoły oraz nadanie jej imienia Olimpijczyków Polskich w Jaśle.
Zobaczcie, jak 23 lata temu w SP nr 9, a dzisiejszym Zespole Szkół Miejskich nr 3, uroczyście świętowano 10-lecie istnienia szkoły oraz nadanie jej imienia Olimpijczyków Polskich w Jaśle. rep.Marek Dybaś
Wtedy, 17 października 1997 roku, to była jeszcze Szkoła Podstawowo nr 9 w Jaśle. Zobaczcie, jak 23 lata w dzisiejszym Zespole Szkół Miejskich nr 3, uroczyście świętowano 10-lecie istnienia szkoły oraz nadanie jej imienia Olimpijczyków Polskich w Jaśle. Może ktoś odnajdzie się na starych fotografiach...

Jak czytamy na stronie ZSM nr 3 w Jaśle, narodziny idei integracji w Szkole Podstawowej nr 9 im. Olimpijczyków Polskich w Jaśle, na bazie której powstał Zespół Szkół Miejskich nr 3 (początkowo Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza, Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaśle im. Ignacego Łukasiewicza, a obecnie Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle), datuje się na rok 1995.

Pierwsza w Jaśle klasa i szkoła integracyjna

Dyrektor ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 9 wystąpił z wnioskiem do Jasła o utworzenie w roku szkolnym 1995/1996 pierwszej w Jaśle klasy integracyjnej. Władze miasta zgodziły się i od 1 września 1995 roku edukację w SP nr 9 rozpoczęła klasa integracyjna 1b.

Inspiracją dla tego pomysłu stała się wizyta Aleksandry Zajdel-Kijowskiej, obecnej dyrektor ZSM nr 3, w Szwajcarii, gdzie miała okazję przyglądać się funkcjonowaniu klas integracyjnych. Zafascynowana ideą integracji oraz sposobem traktowania dzieci niepełnosprawnych, stała się ona wraz z Anną Brudz, ówczesnym psychologiem szkolnym, prekursorką koncepcji organizacji i programu działania oddziału integracyjnego.

Wytyczyły one w koncepcji dwa najważniejsze cele.

- Po pierwsze: szkołę publiczną, masową udostępnić uczniom niepełnosprawnym, przede wszystkim osobom z dysfunkcją narządu ruchu oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Po drugie: nauczyć dzieci zdrowe naturalnej akceptacji drugiego człowieka - „Niepełnosprawność jako normalność”

- czytamy na stronie szkoły.

W czasie, kiedy rodziła się idea integracji w SP nr 9, szkoła obchodziła okrągły jubileusz. Na 10-lecie jej powstania, czyli 17 października 1997 roku, w szkole odbyła się specjalna uroczystość z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej oraz nadanie szkole imienia Olimpijczyków Polskich w Jaśle. Odnaleźliśmy w naszych archiwach zdjęcia z tego wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE:Jasło z drona. Kwiecień 2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto