Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro rozpoczyna się w Sanoku Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa. Nie zabraknie sław

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Bartosz Głowacki z zespołem "Tango Nuevo"
Bartosz Głowacki z zespołem "Tango Nuevo" fot. Maciej Czado
Jutro rozpoczyna się Sanoku Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa – Sanok 2022.

Początek o godz. 18. Jako pierwszy wystąpi m.in. znakomity akordeonista Bartosz Głowacki, były uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku.

Muzyk wszechstronny i pełen charyzmy

Bartosz Głowacki pochodzi z Zagórza. Jest absolwentem PSM I i II st. w Sanoku w klasie Grzegorza Bednarczyka oraz prof. oś. Andrzeja Smolika. W 2016 roku ukończył z wyróżnieniem oraz Regency Award Królewską Akademie Muzyczną w Londynie w klasie Owena Murraya.

Jest laureatem ponad 40. konkursów i festiwali w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Włoszech, Austrii, Litwie, Słowacji, zdobywcą tytułu Młodego Muzyka Roku 2009 oraz reprezentantem Polski w konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu.

Jako solista występował w wielu prestiżowych salach koncertowych tj. Wigmore Hall, Royal Festival Hall, Barbican Hall, Royal Albert Hall, Salle Cortot w Paryżu, Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie.

Oprócz kariery solowej jest aktywny w muzyce kameralnej, współpracuje z uznanymi muzykami w wielu stylach muzycznych, wśród których są: Nigel Kennedy, Trevor Pinnock, Tanita Tikaram, Manchester Collective, Lizzie Ball, Gabriella Swallow.

Koncert solidarności z Ukrainą

3 czerwca w piątek o godz. 18 odbędzie się koncert solidarności z Ukrainą, podczas którego wystąpi „Verde Quintet” w składzie: Melisa Skubisz – skrzypce, Sandra Bulczyńska – altówka, Joanna Kiczorowska – wiolonczela, Filip Siwiecki – akordeon, Gabriel Czuchry – fortepian, Grażyna Dziok, Oksana Drozdowska i Andrzej Smolik.

Będziemy mieli również okazję wysłuchać koncertu Michała Matuszewskiego, który jest finalistą programu „Must Be The Music. Tylko Muzyka”, zwycięzcą odcinka oraz ścisłym finalistą wielkiego finału „Szansy na sukces. Opole 2022.”, uczestnikiem „The Voice of Poland”. Jego występy osiągnęły w sumie ponad 5 milionów wyświetleń w sieci, a nagranie z „The Voice of Poland” znalazło się na „Karcie na czasie” YouTube. Koncertuje w Polsce, jak i w innych krajach, m.in. w USA, Bułgarii, Słowacji.

Artysta pochodzi z Myczkowa, bieszczadzkiej wsi. Od dziecka fascynowała go muzyka etniczna różnych kultur, szczególnie Łemków i Bojków. Posiada nieprzeciętną barwę głosu męskiego o kolorycie żeńskim. Pragnie popularyzować muzykę etniczną w niekonwencjonalny i nietuzinkowy sposób. Obecnie tworzy swój autorski materiał muzyczny i już niebawem usłyszymy najnowszy, autorski singiel.

Piątkowy koncert zakończy występ Duetu Gajda, który jest duetem rodzinnym w składzie Małgorzata Gajda-Legenc, skrzypce i wokal oraz Seweryn Gajda, akordeon guzikowy. Duet prezentuje utwory folkowe oraz rozrywkowe we własnych aranżacjach. Pokazał się szerszej publiczności w programie „Mam Talent”. Ma prawie 13 milionów wyświetleń na YouTube. Wydał płytę w roku 2013. Obecnie pracuje nad nowym materiałem na kolejną.

Skrzypaczka niedawno wydała pierwszego singla pod tytułem „Razem przetrwamy”, a z kolei Seweryn ma wiele osiągnięć indywidualnych w grze na akordeonie, np. Mistrzostwo świata w grze na akordeonie w Belgradzie, Grand Prix w Austrii (Wiedeń) oraz Grand Prix Włochy (Lanciano) i wiele innych. Muzycy koncertują nie tylko w Polsce, ale również poza granicami (USA, Francja, Słowacja, Ukraina, Węgry).

Koncert galowy

W sobotę będzie miał miejsce koncert galowy, który rozpocznie się o godz. 18. Wystąpi duet Filip&Kacper w składzie: Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła oraz zespół „Face 2 Face”, który tworzą niezwykle wszechstronni i kreatywni akordeoniści Paweł Janas i Bartosz Kołsut. Ich talent oraz umiejętności są docenione na festiwalach i konkursach muzycznych na całym świecie. Muzycy zdobyli ponad 60 nagród, min: w Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. Występowali podczas wielu festiwali w większości krajów Europy, USA, Kanadzie i Chinach.

Bartosz Kołsut jest zdobywcą tytułu „Młodego Muzyka Roku” w Warszawie, finalistą w konkursie „Eurovision Young Musicans” w Kolonii oraz laureatem podczas IBLA GRAND PRIZE 2015 (Ragusa, Włochy). Dwukrotnie występował w legendarnej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Swoje umiejętności kształcił na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, w Hochschule fur Musik w Detmold oraz Folkwang Universität der Künste w Essen (Niemcy).

Paweł Janas zdobył tytuł Mistrza Świata w grze na akordeonie cyfrowym we Włoszech, gdzie wystąpił w Auditorium Parcodella Musica w Rzymie. Jest pierwszym akordeonistą w historii, który wystąpił jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie oraz w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt w Wiedniu.

Organizatorzy, czyli PSM I i II st. w Sanoku, Sanockie Towarzystwo Muzyczne i Społeczna Szkoła Muzyczna II st. zapraszają do sali koncertowej szkoły muzycznej ul. Podgórze 25. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto