Nasza Loteria

Już wkrótce Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża”

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Spotkania autorskie w ramach Jasielskiego Festiwalu Literackiego odbywać się będą m.in. w JDK
Spotkania autorskie w ramach Jasielskiego Festiwalu Literackiego odbywać się będą m.in. w JDK Fot. Bogdan Hućko
XVII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża”, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, odbędzie się od 25 września do 14 października. Jak zapowiada biblioteka, w tym roku osią przewodnią wydarzeń będą „portrety”, które w różnych kontekstach znajdują się w twórczości festiwalowych gości.

Festiwal rozpocznie się 25 września od otwarcia wystawy „Portrety zza biurka. Literackie tropy Jasielszczyzny”, na której spotkamy autorów oraz propagatorów literatury związanych z miastem Jasłem, których uchwyciła w obiektywie fotografka Elżbieta Betlej, a spotkaniom asystowali młodzi pasjonaci literatury z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

26 września gościem pierwszego spotkania autorskiego będzie Wit Szostak, autor powieści, opowiadań i dramatów, który w niekonwencjonalny sposób portretuje zarówno swoich bohaterów, jak też przygląda się polskiej historii, tożsamości i narodowym mitom.

28 września biblioteka gościć będzie Joannę Laprus, redaktorkę naczelną wydawnictwa „Świat Książki”, autorkę książek „Słowiańskie boginie ziół” i „Słowiańskie rośliny czarowne”, oraz Martę Jamróg, jasielską artystkę, autorkę ilustracji między innymi do wyżej wymienionych książek. W rozmowie, której tematem przewodnim będą dzikony i boginie, skoncentrujemy się na kobiecym spojrzeniu na świat, przyrodę, duchowość i wartości.

2 października z najmłodszymi uczestnikami festiwalu spotka się Anna Kaźmierak, ilustratorka, malarka i graficzka, autorka m.in. książki „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”, za którą w 2020 r. otrzymała nagrodę graficzną polskiej sekcji IBBY. Spotkanie będzie okazją do przybliżenia najmłodszym folkloru i kultury dawnej polskiej wsi, w szczególności naszego regionu.

3 października odbędzie się spotkanie z Urszulą Honek, poetką i autorką opowiadań, nominowaną m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Paszportów Polityki. W rozmowie skupimy się na książkach autorki, która wychowała się niespełna 30 km od Jasła, portretujących - w różnych ujęciach czasu i przestrzeni - ludzi i naturę małych podgórskich miejscowości, ich codzienności pełnej zdarzeń i żywotności, a jednocześnie pustki i ciszy.

Spotkanie 5 października poświęcone będzie portretom miast borykających się z zagrożeniem zapaści ekonomicznej. Biblioteka gościć będzie Marka Szymaniaka, dziennikarza i reportera, autora książki "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast", w której przedstawia spotkania z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością, opisuje także Jasło.

9 października z uczestnikami festiwalu spotka się Dariusz Pado, rzeszowski poeta, adwokat, wykładowca. Przed południem przybliży młodzieży portret Juliana Przybosia, poety pochodzącego z oddalonej o 50 km od Jasła Gwoźnicy Dolnej, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Awangardy Krakowskiej, którego twórczość podkarpackie grono poetyckie przywraca obecnie w programie „Przyboś. Powrót poety”. Natomiast po południu odbędzie się spotkanie pod hasłem „Portrety codzienności, portrety wojny”, poświęcone nowemu projektowi Dariusza Pado i ukraińskiego artysty Danylo Movchana, którzy tworzą wspólny poetycko-malarski zapis wojny toczącej się w Ukrainie. Spotkanie będzie okazją do rozmowy, z jednej strony o codziennych obserwacjach podkarpackiej rzeczywistości, a z drugiej o bieżącym dokumentowaniu wojny poprzez filtry sztuki. Książka obu autorów ukaże się pod koniec 2023 r.

13 października odbędzie się spotkanie z Adamem Robińskim, dziennikarzem, autorem m.in. książek „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” oraz „Pałace na wodzie”, której bohaterami są bobry. Będzie to rozmowa o portretowaniu przyrody, zwierząt i dzikiego krajobrazu południowo-wschodniej Polski.

Festiwal zakończy 14 października tradycyjny już rodzinny spacer i warsztaty literacko-ekologiczne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Spotkania autorskie odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1, o godz. 17:00. Informacje o zapisach na warsztaty dla dzieci z Anną Kaźmierak oraz na zajęcia w Ożennej znajdą się wkrótce na stronie internetowej MBP w Jaśle.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt XVII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto