Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża”

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Spotkania autorskie w ramach Jasielskiego Festiwalu Literackiego odbywać się będą m.in. w JDK
Spotkania autorskie w ramach Jasielskiego Festiwalu Literackiego odbywać się będą m.in. w JDK Fot. Bogdan Hućko
XVII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i bezdroża”, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, odbędzie się od 25 września do 14 października. Jak zapowiada biblioteka, w tym roku osią przewodnią wydarzeń będą „portrety”, które w różnych kontekstach znajdują się w twórczości festiwalowych gości.

Festiwal rozpocznie się 25 września od otwarcia wystawy „Portrety zza biurka. Literackie tropy Jasielszczyzny”, na której spotkamy autorów oraz propagatorów literatury związanych z miastem Jasłem, których uchwyciła w obiektywie fotografka Elżbieta Betlej, a spotkaniom asystowali młodzi pasjonaci literatury z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

26 września gościem pierwszego spotkania autorskiego będzie Wit Szostak, autor powieści, opowiadań i dramatów, który w niekonwencjonalny sposób portretuje zarówno swoich bohaterów, jak też przygląda się polskiej historii, tożsamości i narodowym mitom.

28 września biblioteka gościć będzie Joannę Laprus, redaktorkę naczelną wydawnictwa „Świat Książki”, autorkę książek „Słowiańskie boginie ziół” i „Słowiańskie rośliny czarowne”, oraz Martę Jamróg, jasielską artystkę, autorkę ilustracji między innymi do wyżej wymienionych książek. W rozmowie, której tematem przewodnim będą dzikony i boginie, skoncentrujemy się na kobiecym spojrzeniu na świat, przyrodę, duchowość i wartości.

2 października z najmłodszymi uczestnikami festiwalu spotka się Anna Kaźmierak, ilustratorka, malarka i graficzka, autorka m.in. książki „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”, za którą w 2020 r. otrzymała nagrodę graficzną polskiej sekcji IBBY. Spotkanie będzie okazją do przybliżenia najmłodszym folkloru i kultury dawnej polskiej wsi, w szczególności naszego regionu.

3 października odbędzie się spotkanie z Urszulą Honek, poetką i autorką opowiadań, nominowaną m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Paszportów Polityki. W rozmowie skupimy się na książkach autorki, która wychowała się niespełna 30 km od Jasła, portretujących - w różnych ujęciach czasu i przestrzeni - ludzi i naturę małych podgórskich miejscowości, ich codzienności pełnej zdarzeń i żywotności, a jednocześnie pustki i ciszy.

Spotkanie 5 października poświęcone będzie portretom miast borykających się z zagrożeniem zapaści ekonomicznej. Biblioteka gościć będzie Marka Szymaniaka, dziennikarza i reportera, autora książki "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast", w której przedstawia spotkania z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością, opisuje także Jasło.

9 października z uczestnikami festiwalu spotka się Dariusz Pado, rzeszowski poeta, adwokat, wykładowca. Przed południem przybliży młodzieży portret Juliana Przybosia, poety pochodzącego z oddalonej o 50 km od Jasła Gwoźnicy Dolnej, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli Awangardy Krakowskiej, którego twórczość podkarpackie grono poetyckie przywraca obecnie w programie „Przyboś. Powrót poety”. Natomiast po południu odbędzie się spotkanie pod hasłem „Portrety codzienności, portrety wojny”, poświęcone nowemu projektowi Dariusza Pado i ukraińskiego artysty Danylo Movchana, którzy tworzą wspólny poetycko-malarski zapis wojny toczącej się w Ukrainie. Spotkanie będzie okazją do rozmowy, z jednej strony o codziennych obserwacjach podkarpackiej rzeczywistości, a z drugiej o bieżącym dokumentowaniu wojny poprzez filtry sztuki. Książka obu autorów ukaże się pod koniec 2023 r.

13 października odbędzie się spotkanie z Adamem Robińskim, dziennikarzem, autorem m.in. książek „Kiczery. Podróż przez Bieszczady” oraz „Pałace na wodzie”, której bohaterami są bobry. Będzie to rozmowa o portretowaniu przyrody, zwierząt i dzikiego krajobrazu południowo-wschodniej Polski.

Festiwal zakończy 14 października tradycyjny już rodzinny spacer i warsztaty literacko-ekologiczne w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Spotkania autorskie odbędą się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1, o godz. 17:00. Informacje o zapisach na warsztaty dla dzieci z Anną Kaźmierak oraz na zajęcia w Ożennej znajdą się wkrótce na stronie internetowej MBP w Jaśle.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

Projekt XVII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto