Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kadisz i „Ojcze nasz” na jasielskim kirkucie. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Bogdan Hućko
Uczestnicy IV Dnia Pamięci oddali hołd spoczywającym na jasielskim kirkucie.
Uczestnicy IV Dnia Pamięci oddali hołd spoczywającym na jasielskim kirkucie. Bogdan Hućko
Dzień Pamięci, poświęcony żydowskiej społeczności miasta w 79. rocznicę likwidacji getta w Jaśle, odbył się 17 sierpnia na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej w Jaśle.

Po raz czwarty Fundacja AntySchematy2 z Tarnowa oraz Magdalena Białek, od lat angażująca się w działalność związaną z zachowaniem pamięci o jasielskich Żydach oraz o ofiarach Holokaustu, zorganizowali spotkanie wspomnieniowo - modlitewne na jasielskim kirkucie.

Magdalena Białek podkreśliła jak ważna jest pamięć o społeczności jasielskiej pochodzenia żydowskiego, nie tylko wspomnienie likwidacji getta i deportacji Żydów do obozu zagłady w Bełżcu w sierpniu 1942 r., ale także o tych wszystkich jaślanach - ofiarach hitlerowskiego ludobójstwa, rozstrzeliwanych podczas II wojny światowej na żydowskim cmentarzu. Przypomniała, że społeczności polska i żydowska żyła obok siebie, współdziałała. Holokaust zburzył ten ład na zawsze.

Uroczystość miała bardzo skromny charakter. Modlitwę za zmarłych - kadisz odmówił Tomasz Grebner z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Natomiast uczestnicy spotkania modlili się za spoczywających na cmentarzu słowami Modlitwy Pańskiej „Ojcze nasz” oraz odmówili „Wieczne odpoczywanie”.
Zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz - Czech, wicestarosta jasielski Stanisław Pankiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusz Świątek, prezes Fundacji AntySchematy2 z Tarnowa Tomasz Kocur złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd wszystkim spoczywającym na tym cmentarzu.

- Małymi kroczkami, z roku na rok, doświadczamy, że pamięci o społeczności żydowskiej jest coraz więcej. Duża odpowiedzialność i zarazem wyzwanie spoczywa na nauczycielach, którzy jeżeli będą chcieli mówić o pamięci i przekazywać ją młodym ludziom, to pamięć będzie funkcjonowała

- podkreślił twórca i prezes Fundacji AntySchematy2 Tomasz Kocur.

W poprzednich latach zespół badawczy pod przewodnictwem prof. Leszka Hońdo z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, odtworzył m.in. wiele szczegółów z życia zmarłych Żydów, odczytując inskrypcje z macew, które wykonał ten sam kamieniarz na Podgórzu w Krakowie.

Cmentarz żydowski w Jaśle został założony w XIX w. Jego dewastacja nastąpiła w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Na powierzchni 0,33 ha zachowało się około 100 nagrobków (najstarsze z 1903 r.). Na nekropolii znajduje się także kwatera żołnierzy żydowskich z armii austriackiej poległych podczas I wojny światowej. Są tu też nieoznakowane zbiorowe mogiły około 200 jasielskich Żydów zamordowanych przez Niemców 11 września 1942 r.

Z dostępnych źródeł wynika, że zagłada jasielskich Żydów podczas II wojny światowej nastąpiła między 14 a 17 sierpnia 1942 r. Zostali wywiezieni z getta do obozu zagłady w Bełżcu. Daty te są umowne, wynikające ze wspomnień ocalałych z Holokaustu. Nie wiadomo też czy był to jeden transport, czy może dwa lub więcej.


ZOBACZ TAKŻE:Główne obchody 80. rocznicy zbrodni na Żydach w Jedwabnem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto