Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komar nie daje żyć? Oto domowe sposoby na komary. Działają lepiej czy gorzej niż odstraszacze ze sklepu?

Krzysztof Pietras
Komar to owad, który każdego lata uprzykrza nam życie. Nieraz wystarczy wieczorny spacer lub spanie przy otwartym oknie, żeby zostać zaatakowanym przez całą chmarę krwiopijców. Istnieją jednak sposoby na komary, które skutecznie odpędzą te irytujące stworzenia i uchronią przed swędzącymi bąblami na skórze. Zobacz, które domowe metody działają najlepiej, a których lepiej unikać, bo zupełnie się nie sprawdzą. W artykule przeczytasz też o skuteczności sklepowych odstraszaczy na owady.

Spis treści

Komar bzyczy nad uchem? Poproś o pomoc sojuszników

Nietoperze i żywiące się małymi owadami ptaki potrafią nieźle przetrzebić komarze stada. Te pierwsze raczej trudno zachęcić do przeprowadzki, ale ptaki można przyciągnąć, wieszając dla nich w ogrodzie budki. Pamiętajmy jednak o tym, że ptasie domki powinny znajdować się w miejscach w miarę możliwości ustronnych i niedostępnych dla ludzi i drapieżników – choćby kotów.

Warto pamiętać, że komary rozmnażają się w wodzie. Szczęśliwi posiadacze oczek wodnych mogą zatem zarybić je drapieżnikami, które eksterminację zaczną od komarzych jaj, ograniczając znacznie skalę wylęgu. Sprzymierzeńcem mogą też być żaby.

Rośliny odstraszające komary

W grupie roślin, których zapach zniechęcać ma komary do nadmiernego zbliżania się, wymienia się m.in.:

  • lawendę,
  • geranium,
  • żeniszek,
  • plekantrus (zwany komarzycą),
  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • kocimiętkę,
  • bazylię.

Podobnie działa chętnie sadzona na balkonach pelargonia. Każda pozycja z listy zawiera olejki eteryczne, których owady bardzo nie lubią. Trzeba jednak pamiętać, że część z nich wydziela aromat dopiero po roztarciu w dłoniach. Nie zawsze wystarczy więc samo posadzenie rośliny w okolicy balkonu czy tarasu, a tym bardziej w ogrodzie.

Druga sprawa to odpowiednia liczba roślin. Aby na otwartej przestrzeni „trafić” w komara zapachem, roślin posadzić trzeba sporo. Z jednej komarzycy czy doniczki z bazylią komary nic sobie nie robią. Skuteczność tej metody bywa więc ograniczona. Najlepiej z niej korzystać na balkonie lub półzamkniętym tarasie, ustawiając doniczki w kształt okalającej przestrzeń użytkową zapory, pamiętając przy tym, że niektóre z roślin, jak choćby wspomniana komarzyca, wydzielają zniechęcający zapach dopiero wówczas, gdy potrącimy jej listki.

Cebula, czosnek, drożdże i witamina B1 pokonają komary?

Spożywanie dużych ilości czosnku i cebuli jest niewątpliwie zdrowe, choć przy niektórych schorzeniach niezalecane. Problem w tym, że intensywny zapach tychże warzyw odstręczać może nie tylko owady, ale i ludzi. Co więcej, warto wiedzieć, że wbrew obiegowym przekonaniom komar nie wampir – czosnek na niego nie działa. Nie zadziała też wabik z drożdży, który rzekomo powinien skutecznie odciągać uwagę owadów od ludzi i zwierząt – komary najwyraźniej śmieją się z niego w kułak, gdyż ta metoda w praktyce nic nie daje.

A czy działa stara harcerska zasada spożywania przed i w trakcie okresu „komarowego” witaminy B? Niestety, choć wiara w skuteczność tej metody jest silna, jej skuteczności nie potwierdzają naukowcy. Jak wykazali amerykańscy badacze, których artykuł opublikowano w „Journal of the American Mosquito Control Association”, zażywanie witaminy B1 w żaden sposób nie odstrasza komarów. Również i tę metodę można zatem włożyć między bajki.

Sklepowe odstraszacze na komary – działają czy nie?

Część osób rozdrażnionych bzyczeniem komara nad uchem sięga po komercyjne produkty zapachowe. Mogą to być np. specjalne spiralki, które po zapaleniu wydzielają intensywnie pachnący dym przypominający kadzidełko, lecz znacznie bardziej drażniący czy też działające na podobnej zasadzie lampiony. Większość z „dymiących” odstraszaczy dostępnych w sklepach naprawdę działa, choć wiele zależy od ich składu – warto sięgać po sprawdzone, zaufane marki.

A czy można stworzyć domowy odstraszacz zapachowy, który zadziała na komara? Jak najbardziej. W domowych warunkach można np. podpalić na spodeczku nieco kawy lub postawić lampkę – kominek z olejkiem lawendowym, cynamonowym, cytrynowym, eukaliptusowym czy waniliowym, a także miętowym. Są to metody przetestowane i warte polecenia. Zalecana jest jednak ostrożność, jeśli w towarzystwie znajdują się ciężarne, małe dzieci i alergicy, gdyż intensywne zapachy mogą im zaszkodzić.

Otocz swoje wnętrza stylowym zapachem

Czy ufać odstraszaczom w postaci wtyczek na komary?

Wtykane do gniazdka elektrycznego niewielkie urządzenia, emitujące niewyczuwalny dla ludzi zapach lub ultradźwięki, mogą być całkiem skuteczne albo i całkiem... bezużyteczne. Dokonując wyboru, najlepiej zdać się na opinię osób, które przetestowały różne możliwości. Inaczej pozostaje droga prób i błędów.

Urządzenie zapachowe może działać dwojako: powstrzymywać owady od wtargnięcia do pomieszczenia lub zabijać komary, które już się w nim znajdują. Dzieje się to za sprawą olejków eterycznych i substancji chemicznych wydzielanych po podłączeniu do zasilania. Przed zastosowaniem tej metody warto przeczytać dokładnie informacje w etykiecie informacyjnej, szczególnie, jeśli w pomieszczeniu mają przebywać małe dzieci czy alergicy. Jest to szczególnie istotne, jeśli urządzenie ma działanie owadobójcze, gdyż wówczas oprócz olejków eterycznych może zawierać potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne.

Z kolei jeśli chodzi o urządzenia ultradźwiękowe, to najprawdopodobniej... w ogóle nie działają na komary. Takie wnioski płyną bowiem z badań naukowych przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Kontroli nad Komarami.

Moskitiera to skuteczna bariera przeciw komarom

Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwko krwiożerczym zapędom komarów jest umieszczana w oknie i drzwiach balkonowych cienka siatka, czyli moskitiera. Sprawdzi się ona zarówno przy oknach tradycyjnych, jak i dachowych, choć w tym drugim przypadku okna nie będzie się już oczywiście dało otworzyć na oścież.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze moskitiery? Na pewno na sposób mocowania, który powinien zapewniać szczelną jednolitą powierzchnię bez szpar. Kolejna sprawa to gęstość siatki. Są niestety w sklepach i takie moskitiery, przez których oczka z łatwością przecisną się niewielkie muszki i komary.

Lampy owadobójcze na komary? To niekoniecznie dobry pomysł

Zasada działania lamp owadobójczych jest na ogół prosta: emitowane przez nie promieniowanie UV ma przyciągać owady, które następnie giną porażone prądem. Sęk w tym, że promieniowanie najczęściej przyciąga muchy i nieszkodliwe ćmy. Skuteczność różnych modeli jest zależna od emitowanego światła i na ogół rośnie wraz z ceną. Łatwo jest niestety trafić na nic niewarte urządzenia, które po prostu świecą na fioletowo, ale są na rynku i takie produkty, które mogą się poszczycić wysoką skutecznością. Zapłacimy za nie raczej powyżej 100 złotych.

Warto pamiętać, że choć w produktach tego typu stosowane są specjalne zabezpieczenia eliminujące negatywne skutki dla przebywających w pomieszczeniu ludzi, to metoda ta jest niewskazana dla kobiet w ciąży.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera

Środki na komary do stosowania nie tylko na skórę

W sklepach dostępne są także środki przeciw komarom aplikowane bezpośrednio na skórę. W większości faktycznie są one skuteczne, jednak warto wybierać te, których receptura oparta została na bazie naturalnych składników. Wysoką skutecznością odznacza się tutaj wyciąg ze złocienia dalmatyńskiego czy wymienione wcześniej olejki aromatyczne. Ich stosowanie powinny wziąć pod uwagę przede wszystkim osoby nadwrażliwe, małe dzieci, alergicy, a z wyłączeniem niektórych olejków również kobiety w ciąży.

Takimi sklepowymi środkami spryskiwać można również ramy okien i drzwi, co nawet przez kilka tygodni może powstrzymywać przed wizytą różnych nieproszonych gości. Wyciągu ze złocienia dalmatyńskiego bardzo nie lubią też np. pająki.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Reklama
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Komar nie daje żyć? Oto domowe sposoby na komary. Działają lepiej czy gorzej niż odstraszacze ze sklepu? - RegioDom.pl

Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto