Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Mieszkańcy boją się, że zwierzęta też przenoszą śmiertelny wirus

Redakcja
Nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe przenosiły i zarażały człowieka koronawirusem.
Nie ma dowodów na to, żeby zwierzęta domowe przenosiły i zarażały człowieka koronawirusem. 123 RF
Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zaprzecza, jakoby rosła liczba psów i innych zwierząt oddawanych do uśpienia. I przekazują, że według aktualnej wiedzy Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa.

- Przez media społecznościowe przetoczyły się informacje dotyczące rzekomo masowego przyprowadzenia psów do zakładów leczniczych dla zwierząt z prośbą o dokonanie eutanazji. Powodem miała być rozprzestrzeniająca się epidemia COVID-19. Z całą stanowczością zaprzeczamy tym informacjom. Przeprowadziliśmy rozmowy z kilkudziesięcioma lecznicami. Wielu właścicieli słyszało o tej plotce, ale nikt nie potwierdził, żeby takie sytuacje miały miejsce. Również hurtownie leków weterynaryjnych nie odnotowały zwiększonego zapotrzebowania na środki używane do eutanazji zwierząt - informuje na swojej stronie Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Właściciel jednak pytają

Weterynarze przyznają, że opiekunowie zwierząt pytają, czy ich pupile mogą przenosić koronawirusa.

- Robią to głównie z ciekawości - mówi lek. wet. Radosław Fedaczyński z Lecznicy Dla Zwierząt „ADA”. - Nie ma żadnego udowodnionego przypadku, aby pies w jakikolwiek sposób mógł zarazić człowieka - dodaje.
Co więcej, eutanazja zwierzęcia na życzenie w Polsce nie jest możliwa. - Aby do tego doszło, zwierzę naprawdę musiałoby cierpieć albo być skazane na uporczywe leczenie, które przysparzałoby mu wiele bólu. Jeśli zdarzą się właściciele, którzy bez powodu będą chcieli uśpić zwierzę, natychmiast zostają powiadomione o tym fundacje pro zwierzęce, a nawet policja - wyjaśnia przemyski weterynarz.

Co ze zwierzęciem podczas kwarantanny
Główny Inspektorat Weterynarii podpowiada, co zrobić ze zwierzętami w przypadku kwarantanny.

- Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać. Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny - czytamy w komunikacie.

-Kiedy właściciel zwierzęcia poddany jest przymusowej dwutygodniowej kwarantannie, obowiązki wyprowadzania psów na spacery powinny być elementem pomocy sąsiedzkiej lub pomocy ze strony towarzystw opieki nad zwierzętami. A taka pomoc jest całkowicie bezpieczna i nie grozi zakażeniem - podpowiada Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto