Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legendy z powiatu i kalendarz jasielski to nowe wydawnictwa miłośników Jasła

Jakub Hap
Jakub Hap
SMJiRJ
Na rynku wydawniczym ukazały się dwie publikacje Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego: „Legendy powiatu jasielskiego” i „Kalendarz Jasielski 2022”.

W książce „Legendy powiatu jasielskiego” Wiesława Hapa zostało przybliżonych ponad trzydzieści legend związanych z miejscowościami położonymi - teraz, lub dawniej - w powiecie jasielskim. Dotyczą Folusza, Brzezówki, Potakówki, Święcan, Bieździedzy, Żurowej, Niegłowic, Brzyść, Bajdów, Harklowej, Załęża, Mrukowej, Smarżowej, Trzcinicy, Kołaczyc, Roztok, Tarnowca, Nowego Żmigrodu, Mytarzy, Lisowa, Pielgrzymki, Warzyc, Brzysk, Krajowic, Czermnej, Świerzowej, Wróblowej, Rostajnego, Skalnika, Wrocanki, Sieklówki Górnej, Kunowej, Samoklęsk, Jasła, obszarów Liwocza, Łysej Góry i Beskidu Niskiego.

- W przedstawionych opowieściach możemy dostrzec obraz ludzi oraz wydarzeń. Fakty historyczne mieszają się z elementami baśniowymi, fantastycznymi i magicznymi. Pojawiają się tajemnice, czary, zaklęcia, cuda, bóstwa, duchy, diabły, utopce, bohaterskie i haniebne czyny, żądza władzy i otaczania się bogactwem, niesamowite przygody oraz ich skutki. Niektóre z legend wyjaśniają powstanie miejscowych nazw. Niemal każda opowieść ukazuje to, co jest w naszym życiu i postępowaniu dobre, a co złe, z każdej możemy wyciągnąć jakiś morał. Najczęściej zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzone i zwycięża. A był to i jest zawsze ważny element wychowawczy, dydaktyczny, istotny zwłaszcza dla młodych umysłów, bo wskazuje wartości, które należy naśladować. Nauka płynąca z legend przetrwała stulecia i nadal jest aktualna, żywa. W każdej z legend znajduje się ziarnko prawdy, a poznawanie historii opisywanych postaci i zdarzeń może być dla czytelnika przygodą i podróżą po dawnych czasach

- podkreśla Wiesław Hap.

Publikacja o legendach skierowana jest do osób w każdym wieku. Dla najmłodszych może być zachętą do zgłębiania lokalnych dziejów, dla dorosłych przypomnieniem opowieści, które usłyszeli kiedyś, przed laty, od swoich babć i dziadków.

SMJiRJ wydało także - przy wsparciu jasielskich firm - „Kalendarz Jasielski 2022”. Oprócz głównej części „kalendarzowej” znalazła się w nim jasielska książka telefoniczna z adresami i numery telefonów urzędów, instytucji, przedszkoli, szkół, przychodni, aptek, oddziałów szpitalnych, parafii, zakładów pogrzebowych, jasielskich spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, hoteli, placówek usługowych, banków, gazet i portali. Publikacja zawiera też minikalendarze na kolejne lata, informacje o najważniejszych wydarzeniach w Jaśle od lipca 2020 r. do czerwca 2021 r., rocznicach związanych z ludźmi zasłużonymi dla miasta oraz wydarzeniami z przeszłości, przypadających na 2022 r., 40-leciu działalności firmy Dagmara - producenta ozdób choinkowych i galerię fotografii z konkursów „Jasło - Moje Miasto”, organizowanych przez SMJiRJ i MDK w Jaśle.

Dochód ze sprzedaży obydwu wydawnictw stowarzyszenie w całości przeznaczy na działalność statutową związaną z Jasłem i regionem. Limitowany nakład kalendarza już został wyczerpany, „Legendy powiatu jasielskiego” można jeszcze zakupić w biurze SMJiRJ przy ul. Śniadeckich 15 (po kontakcie tel. - nr 505 661 224) oraz „Księgarni u Jacka”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto