Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki na placu Żwirki i Wigury w Jaśle [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Muzeum Regionalne w Jaśle
We wrześniu 2020 roku na placu Żwirki i Wigury w Jaśle prowadzone były ratownicze badania archeologiczne. W trakcie układania rury odprowadzającej wody opadowe natrafiono na szczątki ludzkie. Archeolodzy podali już dokładne informacje o tym, co znaleziono w trakcie badań.

Prace wykopaliskowe związane były z prowadzonymi w tym miejscu robotami ziemnymi, mającymi na celu przebudowę kolektora kanalizacji deszczowej, która była częścią zadania „Modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz odcinków sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej w Jaśle w ramach rewitalizacji obszaru funkcjonalnie związanego z Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości i budową dogi rowerowej – etap II”.

W trakcie układania rury odprowadzającej wody opadowe, w dniu 26 sierpnia 2020, natrafiono na szczątki ludzkie. Nie było to dużym zaskoczeniem, ponieważ prace ziemne wykonywane były na obszarze dawnego cmentarza przyklasztornego Karmelitów Trzewiczkowych w Jaśle.

- Badania archeologiczne miały na celu odsłonięcie i zadokumentowanie pochówków szkieletowych, ale istniała nadzieja na odkrycie śladów po zabudowie klasztornej, lub przedmiotów związanych z życiem codziennym zakonników - informuje Muzeum Regionalne w Jaśle.

Podczas prac wykopaliskowych odkryto 18 pochówków szkieletowych z okresu nowożytnego, związanych z funkcjonującym w tym miejscu od XV wieku klasztorem Karmelitów Trzewiczkowych, ceglany tunel kanalizacyjny lub deszczowy, wstępnie datowany na 2 poł. XIX w. ( być może lata 80. XIX w.), w wykopie 2/2020 został uchwycony wschodni koniec ossuarium, które można przypuszczać powstało w tym samym czasie co ceglany tunel.

W trakcie badań łącznie pozyskano 713 fragmentów zabytków archeologicznych, w tym 322 fragmenty należało do ceramiki naczyniowej, 307 fragmentów dachówek, 2 niewielkie fragmenty kafli piecowych, 61 żelaznych gwoździ, 3 fragmenty przedmiotów żelaznych, 4 monety brązowe lub miedziane, w tym 1 moneta: 1 kreuzer Austro-Węgry z 1851 r., 1 fragment taśmy prawdopodobnie ołowianej, 9 fragmentów szkła, mały fragment grzebienia kościanego oraz fragment kamiennego detalu architektonicznego, który być może był częścią otworu drzwiowego.


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto