Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magurski Park Narodowy ma 25 lat. Dyrektor Norbert Kieć: Przyroda jest najważniejsza

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody, Park Narodowy to obszar szczególny ze względu na walory przyrodnicze, naukowe, społeczne, kulturowe i edukacyjne. - Kwestie społeczne są tutaj postawione na trzecim miejscu i nie możemy o nich zapomnieć. Aby ochrona przyrody była skuteczna, wymaga przynajmniej minimum akceptacji społecznej – zaznacza dyr. Kieć.
Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody, Park Narodowy to obszar szczególny ze względu na walory przyrodnicze, naukowe, społeczne, kulturowe i edukacyjne. - Kwestie społeczne są tutaj postawione na trzecim miejscu i nie możemy o nich zapomnieć. Aby ochrona przyrody była skuteczna, wymaga przynajmniej minimum akceptacji społecznej – zaznacza dyr. Kieć. Grzegorz Michalski
Chociaż Magurski Park Narodowy powstał ponad ćwierć wieku temu, to do niedawna wśród ludzi mieszkających w jego sąsiedztwie wzbudzał wiele emocji. Na przestrzeni ostatnich lat byliśmy świadkami wielu tarć pomiędzy władzami Parku, a okolicznymi mieszkańcami, czy organizacjami ekologicznymi. - Dialog jest potrzebny, bo prowadzi do kompromisu, a kompromis to jest taki stan, w którym wszystkie strony nie są w pełni zadowolone, ale zostaje określony jakiś zbiór wspólny, który obowiązuje – podkreśla Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego.

Utworzenie Parku było poprzedzone szeregiem spotkań, między innymi Ministra Środowiska z miejscową ludnością. Została podpisana umowa dotycząca m.in. zapewnienia drewna opałowego przez Park na potrzeby miejscowej ludność.

Dyrektor Kieć nie spotkał się z informacją, aby przyrodnicy, którzy prowadzili inwentaryzację na potrzeby utworzenia MPN napotykali na opór i spotykali się z przejawami wrogości. Utworzenie MPN zostało poprzedzone szczegółową inwentaryzacją przyrodniczą, która pokazała, że tutejsza przyroda jest na tyle unikalna, że może zostać objęta najwyższą formą ochrony przyrody jaką jest park narodowy. Inwentaryzację prowadził prof. Michalik. - Prace te były prowadzone na terenie dziś już nie istniejącego Nadleśnictwa Żmigród, można powiedzieć, że poprzednika MPN – opisuje dyrektor Parku.

Na początku istnienia MPN dużo etatów było związanych z działalnością gospodarczą tj. z pozyskaniem drewna. Park przejął po nadleśnictwie kilkudziesięciu pilarzy. Nikt nie został zwolniony. Zatrudnienie zmniejszyło się w wyniku naturalnego procesu przechodzenia na emeryturę lub na inne świadczenia. Obecnie w MPN zatrudnione są 84 osoby. W 1997 dyrekcja MPN została przeniesiona do Krempnej. W 2005 roku, tuż obok budynku dyrekcji otworzono Ośrodek Edukacyjny. Główną atrakcją Ośrodka jest sala ekspozycyjna, w której prezentowany jest multimedialny spektakl przyrodniczy, przedstawiający 4 pory roku życia parku, a także opowiadający o historii kształtowania się obecnego krajobrazu.

Przyroda bez Parku?

Park Narodowy to przede wszystkim ochrona przyrody.

- Udostępniamy ponad 150 km szlaków turystycznych. Od roku mamy na terenie Parku na górze Ferdel wieżę widokową, która jest owocem bardzo dobrej współpracy z Gminą Sękowa. Od 25 lat prowadzimy przebudowę drzewostanów, kosimy i wypasamy łąki

– opisuje dyr. Kieć. Na terenie MPN żyją niedźwiedzie, wilki i rysie.

- Mamy również ginącego w skali Europy żbika – dodaje N.Kieć.
Gniazduje tutaj 20 gatunków ptaków chronionych w ramach „Natury 2000” w tym orzeł przedni i orlik krzykliwy. Czy przyroda przetrwałaby bez Parku? - Tak, jeśli chodzi o lasy, ale najcenniejsze ginące na innych obszarach gatunki miałyby trudniej. Jeśli chodzi o łąki czy pastwiska, to pozostawione same sobie w perspektywie kilkudziesięciu lat zarosną i wiele gatunków roślin i zwierząt straci swoje siedliska w tym nasz herbowy ptak orlik krzykliwy czy orzeł przedni, nie mówiąc o bazie żerowej dla zwierząt kopytnych takich jak jelenie i sarny – opowiada Kieć.

Przyroda jest najważniejsza

Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie przyrody, Park Narodowy to obszar szczególny ze względu na walory przyrodnicze, naukowe, społeczne, kulturowe i edukacyjne. - Kwestie społeczne są tutaj postawione na trzecim miejscu i nie możemy o nich zapomnieć. Aby ochrona przyrody była skuteczna, wymaga przynajmniej minimum akceptacji społecznej – zaznacza dyr. Kieć.

Rozwój gospodarczy jako wartość pozostaje w opozycji do ochrony środowiska, w tym również do ochrony przyrody. Szef MPN nie ukrywa, że im bardziej dynamiczny rozwój gospodarczy, tym bardziej dochodzi do ingerencji w środowisko przyrodnicze. Im bardziej zwiększa się ochronę środowiska przyrodniczego, rozumianą w sposób tradycyjny, tym mniej dynamiczny i mniej intensywny jest rozwój gospodarczy. - I tego konfliktu nie unikniemy – konkluduje Kieć.

Wiele planów na przyszłość

Jednym z ważniejszych zadań na najbliższe lata jest proces ustanawiania 20-letniego planu ochrony dla MPN. Dokument jest procedowany od kilku lat. - Należy dokonać kilku korekt i uzyskać akceptację społeczną dla tego dokumentu – tłumaczy szef Paru. Jeśli chodzi o kwestie związane z turystyką jest jeszcze miejsce na terenie MPN dla kilku nowych inwestycji. Na zboczach góry Kamień w gm. Krempna planowana jest budowa wieży widokowej (podobna jest na szczycie Ferdla).

Obecnie powstają dwa parkingi na Żydowskim, a w planach jest kolejny w Świątkowej Wielkiej. Powstanie też platforma widokowa na Wysokim wraz z lunetą do podglądania przyrody i krajobrazów.

- Koncepcja zakłada też między innymi skumulowanie ruchu turystycznego w nieistniejącej wsi Nieznajowa wraz z kilkoma obiektami małej infrastruktury, oraz szlakiem pieszym i rowerowym. W planach są makiety Cerkwii w miejscach nie istniejących już obecnie obiektów i wiele innych pomysłów, które w żaden sposób nie zagrażają przyrodzie

– wymienia dyrektor Kieć. Park remontuje też przydrożne kapliczki krzyże oraz utrzymuje cmentarze zlokalizowane na terenie MPN.

Ścieżka w koronie drzew?

W pierwotnym zamierzeniu oprócz wieży widokowej na górze Ferdel miała powstać ścieżka wśród koron drzew. Z powodu braku odpowiednich finansów, zamierzenie nie zostało zrealizowane. - Skoro nie udało się na Ferdlu to może we współpracy z inną gmina z terenu Parku uda się stworzyć taką infrastrukturę jako nowy element istniejącej już ścieżki przyrodniczej na terenie Parku. Jestem pewien, że byłaby to atrakcja edukacyjno – turystyczna, która przyczyni się do wzbogacenia oferty MPN – nie urywa Kieć.

Na takiej ścieżce można pokazać życie drzew od korzeni przez pnie po korony. Można pokazać życie na różnych poziomach drzewa jako siedlisko dla innych organizmów: porostów, owadów, ptaków. - Ścieżka wśród koron drzew wpisuje się w działalność parku narodowego pod kątem edukacyjno-turystycznym a jej atrakcją jest pokazanie „życia w koronach drzew” – podsumowuje dyrektor N.Kieć.

Rys historyczny
Prace nad utworzeniem MPN trwały 20 lat. Pierwszą koncepcję przedstawił już w 1975r. Komitet Ochrony Przyrody i Jej Zasobów Polskiej Akademii Nauk, umiejscawiając park narodowy w paśmie Magury Małastowskiej i Wątkowskiej. Następną koncepcję wysunął prof. dr hab. Stefan Michalik w 1981r., proponując objęcie ochroną prawną masywu Magury Wątkowskiej, na powierzchni około 9 tys. ha. Następne koncepcje zaproponowane przez Komisję Ochrony Przyrody w 1983 i 1987 też nie przyniosły spodziewanych efektów. Dopiero szczegółowa waloryzacja przyrodnicza przeprowadzona przez prof. dr hab. S. Michalika w 1991r. dała naukowe podwaliny, uzasadniające konieczność utworzenia MPN w obecnym kształcie. Park został utworzony decyzją Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1994 roku. Formalnie Park rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1995 roku i objął ochroną obszar o powierzchni 19363 ha (z czasem obszar powiększono do 19439 ha). Pierwsza siedziba mieściła się w Nowym Żmigrodzie, a od 2000 roku znajduje się w Krempnej.


ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto