Maria Kurowska spotkała się z prezesem Kaczyńskim i premierem Morawieckim

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. M.Kurowska/Archiwum/Twitter
Udostępnij:
Maria Kurowska oraz posłowie Maria Siarkowska i Janusz Kowalski, nazywani przez media "antysanitarystami" spotkali się z szefem rządu oraz prezesem partii rządzącej. Tematem rozmów była ustawa o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii Covid-19.

Posłanka ziemi jasielskiej nie od dzisiaj znana jest jako aktywna przeciwniczka wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień i co za tym idzie, obowiązku udostępniania takiej informacji np. pracodawcy. Pomimo głosu sprzeciwu Kurowskiej i kilku posłów Zjednoczonej Prawicy, w miniony wtorek posłowie na posiedzeniu komisji zdrowia przegłosowali projekt uchwały o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii Covid-19.

- Prezes Kaczyński słuchał nas ze szczerą uwagą i był otwarty na wszystkie argumenty. O pewnych kwestiach nie wiedział. Przełożył inne zaplanowane obowiązki, gdy spotkanie przedłużyło się do kilku godzin - napisała na twitterze M.Kurowska.

Dokument, który trafi teraz pod obrady Sejmu daje pracodawcy prawo żądania od pracownika informacji o szczepieniu lub pozytywnym teście na koronawirusa. Akt prawny reguluje też dostępność testów - będzie można (w ograniczonej liczbie na osobę) wykonywać je darmowo.

Jeżeli pracownik nie przekaże informacji, o szczepieniu lub wyniku testu, to pracodawca może dokonać zmiany organizacji pracy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, w tym sposobu wykonywania pracy przez pracowników. Może też dokonywać zmian w systemach lub rozkładach czasu pracy pracowników lub powierzyć pracownikowi wykonywanie innego rodzaju pracy za wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy, nie niższym niż dotychczasowe.

Dodatkowo pracodawcy zostaną wyposażeni w aplikację mobilną do weryfikacji paszportów covidowych, którą udostępni im jednostka podległa ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Do dokonania weryfikacji wystarczające jest sprawdzenie ważności unijnego cyfrowego zaświadczenia Covid oraz odczytanie kodu QR, a także sprawdzenie zgodności wizerunku twarzy z twarzą posiadacza tego zaświadczenia. Do certyfikatu będzie przypisana fotografia przekazana z Rejestru Dowodów Osobistych.

Zdaniem większości posłów Zjednoczonej Prawicy ustawa zostanie przegłosowana nawet bez głosów posłów opozycji. Akt prawny wejdzie w życiu dzień po ogłoszeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie