Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Sportu wraca do Jasła

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Poprzedni festiwal odbył się w 2019 r. Uroczyste otwarcie odbyło się na jasielskim rynku
Poprzedni festiwal odbył się w 2019 r. Uroczyste otwarcie odbyło się na jasielskim rynku Andrzej Tenerowicz
Po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, Jasło znów będzie gospodarzem Festiwalu Sportu (17 – 19 czerwca). W tym roku w ramach festiwalu zostanie rozegrany XXI Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt oraz odbędzie się X Międzynarodowy Turniej Judo. W sumie 350 uczestników z 7 państw.

Organizatorem festiwalu jest od początku UKS MOSiR Jasło. Imprezę wymyślił dosyć przypadkowo obecny sekretarz UKS MOSiR Jasło Marek Bajorek. Podczas zakończenia dużego turnieju w węgierskim Nyiregyhaza powiedział: za rok zapraszam do Jasła. Słowo się rzekło, a że nie zwykł rzucać słów na wiatr, to wspólnie z Aleksandrem Czerwińskim podjęli się organizacji festiwalu, w którym od 2000 roku siatkówka była wiodącą i dominującą dyscypliną sportu.

W tym roku turniej siatkarski rozpocznie się 17 czerwca (piątek) meczami o godzinie 9 w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w II Liceum Ogólnokształcącym (zawody potrwają do godz. 16). Na godz. 17:15 zaplanowano oficjalne otwarcie festiwalu na jasielskim rynku. W sobotę (18 czerwca) mecze będą rozgrywane od godziny 10 do 17, a w niedzielę od godz. 9. Oficjalna ceremonia zakończenia festiwalu, rozdanie pucharów, nagród i medali odbędzie się o godz. 14.30 w hali SP 2 przy ul Czackiego.

16 drużyn z 7 państw

W turnieju siatkarek weźmie udział 16 drużyn kadetek (rocznik 2006 i młodsze) z 7 państw (Anglia, Czechy, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Polska), podzielonych – po losowaniu – na cztery grupy. Mecze odbywać się będą na sześciu boiskach w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle przy ul Czackiego i II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Floriańskiej. Natomiast w turnieju judo weźmie udział około 100 zawodników z dwóch państw. Zawody odbędą się w Podkarpackim Centrum Sportów Walki MOSiR w Jaśle przy ul. Sikorskiego.

W turnieju siatkarek potwierdziły udział następujące drużyny: VK Polonia Ladies London (Anglia), SKŠ ZŠ Mikulova Praha (Czechy), VC Mutterstadt-Hassloch (Niemcy), CSS 2 Baia Mare (Rumunia), ZŠ Mlynska Stropkov (Słowacja), ŠK Elba Prešov (Słowacja), VK Slavia TU Košice (Słowacja), Volley Elite Academy Bardejov (Słowacja), CK Sparta Sambor (Ukraina) oraz polskie zespoły - AOZ Rzeszów, Karpaty MOSiR Krosno, KS Volley Gorlice, UKS Dębowiec, UKS MOSiR Jasło, UKS „15” Przemyśl i UKS Iskry Grybów.

W tym gronie – mimo agresji Rosji i trwającej od 24 lutego wojny - jest drużyna z Sambora na Ukrainie. Kluby - angielski VK Polonia Ladies London i UKS MOSiR Jasło ufundowały dla drużyny CK Sparta Sambor komplet (15 sztuk) koszulek meczowych i komplet (15 sztuk) rękawków w barwach Ukrainy.

Drużyny zostały rozlosowane. Podział jest następujący: grupa A: CK Sparta Sambor (Ukraina), ZŠ Mlynska Stropkov (Słowacja), UKS "15" Przemyśl i UKS Dębowiec; grupa B: SKŠ ZŠ Mikulova Praha (Czechy), VK Slavia TU Košice (Słowacja), Akademia MOSiR UKS Iskry Grybów i Karpaty MOSiR Krosno; grupa C: VC Mutterstadt-Hassloch (Niemcy), ŠK Elba Prešov (Słowacja), AOZ Rzeszów i KS Volley Gorlice; grupa D: VK Polonia Ladies London (Anglia), Volley Elite Academy Bardejov (Słowacja), CSS 2 Baia Mare (Rumunia) i UKS „MOSiR” Jasło.

Wojna i polityka

Pierwotnie w jasielskim turnieju miały wziąć udział także zespoły z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Jednak wojna na Ukrainie, względy polityczne, czyli animozje między krajami lub brak finansów, sprawiły, że do Jasła nie przyjadą/przylecą: reprezentacja Ugandy (brak finansów na przelot), Barra Mansa Volei (Brazylia), Swieqi Phoenix Volleyball Club (Malta), Volleyball-Verband-Rheinland-Pfalz e.V. (Niemcy), Rosenlund Volley (Dania), CSS ADEP Satu Mare (Rumunia) – wszystkie ze względu na zagrożenie wojną na Ukrainie, K.S. Vlora - Volley (Albania) – brak finansów, KZ “GRACIA” Uralsk (Kazachstan) – brak możliwości przylotu oraz OK KI 0230 Kikinda (Serbia) i OK NS-TIM Novi Sad (Serbia) – względy polityczne (po bierze udział drużyna z Kosowa). Na dziewięć dni przed turniejem polityka znów dała o sobie znać. Okazało się w miniony poniedziałek, 6 czerwca, że drużyny KV Prishtina e Re z Kosowa także nie będzie. – „Z przykrością informujemy, że nasz wyjazd do Jasła w Polsce został odwołany z powodów politycznych. Powodem tego jest to, że rodzice dzieci boją się wysłać swoje dzieci, bo droga do Polski zmusza nas do przejazdu przez Serbię. Uważają, że ich dzieci mogą być źle traktowane podczas przekraczania granicy serbskiej. Powyższy problem miał zespół siatkówki plażowej podczas wyjazdu do Rumunii na Mistrzostwa Bałkanów” – napisał w e-mailu z przeprosinami klub z Prisztiny. Zespół z Kosowa na turnieju zastąpi w trybie awaryjnym Akademia MOSiR Grybów.

W rozgrywanych od 2000 roku turniejach piłki siatkowej uczestniczyło do tej pory 50 klubów reprezentujących 20 państw: Węgry, Czechy, Słowacja, Polska, Ukraina, Chorwacja, Bośnia & Hercegowina, Francja, Dania, Izrael, Macedonia, Rosja, Rumunia, Niemcy, Kazachstan, Kosowo, Albania, Białoruś, Włochy i Chiny.

Nagrody dla uczestników

Wszystkie drużyny, które zajmą miejsca 1-16 otrzymają puchary i dyplomy. Ponadto po dwie najlepsze zawodniczki w każdej drużynie zostaną uhonorowane pucharami. Drużyny z miejsc 1-3 w nagrodę otrzymają nakolanniki, komplet koszulek i komplet spodenek, a trenerzy koszulki i spodenki. Ponadto każdy uczestnik turnieju otrzyma koszulkę z napisem „Jasło moje miasto”. – Takich koszulek dotychczas podczas wcześniejszych festiwali rozdaliśmy 25 tysięcy – podkreśla Marek Bajorek, pomysłodawca i organizator turnieju od pierwszej edycji.

Integracja

Ideą Festiwalu Sportu w Jaśle jest wymiana i integracja młodych ludzi z różnych krajów, zwiększenie integracji społecznej i kulturalnej. - Wydarzenie będzie okazją do wielokulturowego spotkania ludzi młodych z krajów europejskich o różnorodnym charakterze, tradycji i historii, integracji młodzieży szkolnej, kształtowania i rozwoju osobowości młodych ludzi poprzez sport. Projekt obejmuje wzmocnienie współpracy miedzy partnerami, instytucjami i organizacjami sportowymi współpracującymi z młodzieżą, wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie pracy z młodzieżą, oraz wspólne przygotowanie i organizację wydarzenia. Turnieje sportowe szkolnych drużyn młodzieżowych z 8 krajów służyć będą spotkaniu, wymianie i integracji ludzi młodych. Uzupełnieniem turniejów sportowych będą wielokulturowe spotkania integracyjne, warsztaty sportowe, które obok integracji młodzieży służyć będą głębszemu poznaniu kultur poszczególnych krajów. Nie będzie pobierana opłata za wstęp do hali sportowej – informują organizatorzy festiwalu.

Organizatorem jest UKS MOSiR Jasło. Partnerami festiwalu są: Miasto Jasło, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej, II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle, Zespół Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy im. prof. Teodora Marchlewskiego, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.
Darczyńcy i sponsorzy to: Miasto Jasło, Fundacja PZU, Euro-Locks Sp. z o. o., Fundacja LOTTO, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja PGE, Porsche Centrum Kraków-Auto Premium KUS, Fundacja Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Kaufland Polska Markety sp. z o.o. sp. j., Petrosoft.pl Technologie Informatyczne sp. z o.o., Fundacja Polska Siatkówka, U Schabińskiej, PH SPORT Paweł Handzel, DRUKARNIA Tegel, Mr GRUBCIO, "Uzdrowisko Wysowa" S.A., Firma Przewozowa HESTA, Sepia Restauracja & Noclegi, Podkarpacki Wojewódzki Związek Piłki Siatkowej, Tekpud Spółka z o.o., HABYS Sp. z o.o., MPM Market, Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Vortumnus Sp. z o.o, SPOŁEM Jasło Sp. z o.o, Arturo Coffee Shop Jasło, Restauracja Trattoria Romeo & Julia, Masarnia WROCANKA.

Zwycięzcy z minionych lat

W minionych latach zwycięzcami turnieju siatkarek w Jaśle były znane drużyny. I tak: AOK Mladost Zagrzeb z Chorwacji (2000), reprezentacja Chorwacji (2001), Radnik Bijeljina z Bośni i Hercegowiny (2002), Unirea Cluj-Napoca z Rumunii (2003), UKS MOSiR Jasło U-18 i UKS MOSiR II Jasło U-15 (2004), UKS MOSiR Jasło U-18 i UKS MOSiR II Jasło U-15 (2005), MKS MOS Płomień Sosnowiec (2006), UKS MOSiR Jasło (2007), UKS MOSiR Jasło U-18 i CNME Satu Mare U-15 z Rumunii (2008), KZ Gracia Uralsk z Kazachstanu (2009), UKS MOSiR Jasło (2010), UKS MOSiR Jasło (2011), ADEP Satu Mare z Rumunii (2012), ADEP Satu Mare z Rumunii (2013), CSM-ADEP Satu Mare z Rumunii (2014), CS ADEP Satu Mare U-17 z Rumunii i ZS Mlynska Stropkov U-14 ze Słowacji (2015), ZS Mlynska Stropkov (2016), PKS Batory Grodno z Białorusi (2017), PVK Olymp Praha z Czech (2018) i KS Osduchor im. Sapegi Grodno z Białorusi (2019).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto