Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec gminy Jasło oburza się, że musi płacić za nieużywany licznik. Spółka odpowiada

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Archiwum
Mieszkaniec Niegłowic (gmina Jasło) zwrócił się do nas z prośbą o interwencję. Oburzał się, że chociaż dom który do niego należy stoi od lat niezamieszkały, to musi regulować rachunki.

Na terenie Niegłowic Spółka Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle Sp. z o.o. świadczy usługę odprowadzania ścieków.

Zasady ustalania cen i stawek opłat za wodę i ścieki, a także rozliczeń za usługi dostarczania wody i przyjmowania ścieków do oczyszczenia uregulowane zostały w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz w rozporządzeniu w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

- Opłata abonamentowa jest opłatą, którą odbiorca usług jest obowiązany zapłacić przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu, za utrzymanie w gotowości do świadczenia usług urządzeń wodociągowych lub urządzeń kanalizacyjnych, oraz jednostkę usługi odczytu wodomierza lub urządzenia pomiarowego i rozliczenia należności za ilość dostarczonej wody lub ilość odprowadzonych ścieków

- przekazał nam Mariusz Rzońca, prokurent spółki GPK Jasło.

Dodaje przy tym, że opłata abonamentowa nie ma żadnego związku z kosztami wymiany licznika. - Wymiana licznika podyktowana jest koniecznością jego legalizacji (także po zakończeniu okresu obowiązywania legalizacji) lub wymianą licznika uszkodzonego - zaznacza M.Rzońca.

Jak tłumaczy, fakt posiadania czynnego przyłącza wodno - kanalizacyjnego obliguje odbiorcę do regulowania opłaty abonamentowej z tytułu gotowości do świadczenia usług w zakresie dostarczania wody lub odprowadzania ścieków. - Jej wielkość jest stała, niezależna od ilości zużytej wody lub odprowadzenia ścieków. Jeżeli ktoś nie zużyje nawet jednego litra wody lub nie odprowadzi ścieków, ale posiada przyłącze do sieci, jest "gotowy" do pobrania wody lub odprowadzenia ścieków a „Przedsiębiorstwo" do świadczenia usług - objaśnia prokurent.

Spółka ponosi znaczne koszty stałe, które są niezależne od wielkości odprowadzonych ścieków. - Z zawartych umów o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzenie ścieków wynika obowiązek przedsiębiorstwa do zachowania gotowości do świadczenia usług dla każdego odbiorcy. Zapewnienie tej gotowości wymaga utrzymania w pełnej sprawności urządzeń wodno - kanalizacyjnych do odbiorcy, nawet w sytuacji gdy odbiorca z nich nie korzysta - podsumowuje Mariusz Rzońca, prokurent GPK Jasło.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto