MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na cerkwisku w Rozstajnym powstanie kapliczka upamiętniająca dawną świątynię

GM
Do naszej redakcji docierały głosy zaciekawionych mieszkańców powiatu, którzy przy drodze z Krempnej w kierunku granicy ze Słowacją zauważyli rozkopane pole z prawosławnym krzyżem. Postanowiliśmy pojechać na miejsce i sprawdzić sprawę.

Działka, na której prowadzone były prace oczyszczające (wycinka drzew i wyrąb krzewów) znajduje się w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej. Tuż za nią płynie spokojna Wisłoka, a naprzeciw – po drugiej stronie drogi – znajduje się pastwisko. Pierwsze pytania skierowaliśmy do Magurskiego Parku Narodowego. - Działka położona w obrębie ewidencyjnym Rozstajne o numerze 22/1, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1994 r. w sprawie utworzenia Magurskiego Parku Narodowego jest obszarem, który nie wszedł w skład Parku – przekazał nam Norbert Kieć, dyrektor MPN.

Na dobry trop naprowadził nas szef krempiańskiej rady, który poinformował, że teren należący do Starostwa Powiatowego w Jaśle został wydzierżawiony prywatnej organizacji. – Ma tam powstać kapliczka w kształcie cerkwi – przekazał przewodniczący Wiesław Kmiecik. Swoje pytania skierowaliśmy zatem do stowarzyszenia, które ma swoją siedzibę w Gorlicach. – W tamtym miejscu była cerkiew, a teraz teren nazywa się potocznie cerkwiskiem. Cerkiew istniała w tym miejscu do 1947 roku. Dawni mieszkańcy pamiętają to miejsce, odwiedzają, darzą należnym szacunkiem i chcą upamiętnić to symboliczną małą kapliczką. To nie jest tworzenie czegoś nowego, tylko upamiętnienie miejsca, na którym wcześniej stała świątynia – powiedział nam Grzegorz Trochanowski z organizacji Zjednoczenie Łemków. Jest to łemkowska organizacja społeczna, zarejestrowana 30 marca 1990 roku w Gorlicach, obejmująca swoim działaniem teren całej Polski.

Grzegorz Trochanowski tłumaczy, że pojawiła się inicjatywa prywatnych osób i organizacja Łemków to wspiera. W wielu opuszczonych wsiach Beskidu Niskiego znajdują się symboliczne drzwi, na których są plansze o historii danej wsi. - To będzie mniej więcej symbol taki, jak te drzwi. Pewien szacunek dla zmarłych, miejsca pochówku jak i dla świątyń istnieje w cywilizowanym świecie – tłumaczy szef Zjednoczenia Łemków. Grzegorz Trochanowski wspomina, że zna takie miejsca, gdzie cmentarz został zajęty jak grunt orny i nadany osobie prywatnej. - Jest tam jedynie łąka, która jest koszona. Znam też takie miejsca - cmentarze, które są traktowane dużo gorzej, a powinny być – jeśli mamy się za społeczeństwa świadome i myślące – poszanowane – zaznacza.

Zjednoczenie Łemków, jako organizacja pozarządowa, stara się pomagać ludziom wysiedlonym tuż po wojnie w odzyskiwaniu ich majątku, który został zagrabiony przez państwo.
- Prokuratoria Generalna włącza się w różne rzeczy i próbuje bronić państwa przed obywatelem i chce usankcjonować rabulistyczne działania podeportacyjne. Przecież to nie obywatele ograbili państwo, tylko odwrotnie. Z tym przychodzi nam się zmagać – opisuje działania organizacji.

Z pomysłem budowy kapliczki do Zjednoczenia Łemków przyszli mieszkańcy z gminy Krempna, którym na sercu leży upamiętnienie tego miejsca. - Te działania mają służyć dobru ogółu sprawy. Zamilczanie i nie szanowanie takiego miejsca modlitwy nie jest dobre. Sądzę, że prace przy budowie będą spokojnie postępować. Jeszcze nie wiadomo, kiedy kapliczka fizycznie powstanie – ucina Grzegorz Trochanowski.

Pomysłodawca kapliczki chce stworzyć obiekt o wymiarach 4x4 metry z podbudową na betonowym fundamencie. Będzie to obiekt tzw. małej architektury drewnianej.

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto