Na peryferiach Jasła powstanie galeria handlowa?

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Spółka Hyperion Investments jest posiadaczem trzech nieruchomości o łącznej powierzchni około 10 hektarów, które znajdują się tuż przy ulicy Piłsudskiego i Bieszczadzkiej.
Spółka Hyperion Investments jest posiadaczem trzech nieruchomości o łącznej powierzchni około 10 hektarów, które znajdują się tuż przy ulicy Piłsudskiego i Bieszczadzkiej. fot. GM
Udostępnij:
Radni miasta Jasła większością głosów podjęli uchwałę o sprzedaży niespełna 7-arowej działki prywatnemu właścicielowi. Teren ma posłużyć pod budowę drogi, a w dalszym etapie umożliwić budowę dużego centrum handlowego na peryferiach miasta.

O inwestycji głośno było już w 2008 roku. Wówczas spółka Sandbanks informowała, że przy zbiegu ulic Bieszczadzkiej, Lwowskiej i Piłsudskiego chce wybudować galerię handlową o pow. ok 13 tys. mkw., hipermarket spożywczy, budowlany i elektroniczny oraz restaurację, hotel, kompleks kinowy i McDonalds’a. Do tego miał powstać parking na około 1500 samochodów. Budowa miała pochłonąć prawie 40 mln euro, a firmy wynajmujące powierzchnię w galerii miały dać zatrudnienie dla tysiąca osób! Ówczesne władze miasta na czele z burmistrz Marią Kurowską przystąpiły do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, ale po wprowadzeniu zmian spółka, która planowała budowę galerii nie przystąpiła do realizacji inwestycji.

Wówczas podczas publicznych dyskusji o budowie kompleksu handlowego zarzucano firmie, że nie ma doświadczenia w budowie takich obiektów. Protestowali też jasielscy przedsiębiorcy, którzy obawiali się, że nie wytrzymają konkurencji i będą musieli zwinąć biznesy.

Wielka tajemnica

Na poniedziałkową nadzwyczajną sesję rady miasta już w trakcie jej trwania burmistrz Ryszard Pabian przedstawił projekt uchwały dotyczący bezprzetargowej sprzedaży niespełna 7-arowej miejskiej działki. Teren – zdaniem burmistrza – ma posłużyć prywatnej spółce na budowę drogi dojazdowej do działek. O zakup nieruchomości od miasta wnioskowała spółka Hyperion Investments (powiązana personalnie ze spółką Sandbanks). – Działka jest drogą serwisową równoległą do ulicy Piłsudskiego. Inwestor, który jest posiadaczem działek realizuje inwestycję polegającą na przebudowie skrzyżowania ulic Bieszczadzkiej, Piłsudskiego i Lwowskiej – przekazał burmistrz R.Pabian.

Spółka Hyperion Investments planuje budowę drogi lokalnej oraz ronda w miejscu obecnego skrzyżowania Bieszczadzkiej, Lwowskiej i Piłsudskiego. Inwestycja drogowa – realizowana w całości z pieniędzy spółki ma kosztować niespełna 10 mln zł. Za przekazaniem działki głosowali radni: Agnieszka Sobczyk, Andrzej Czernecki, Andrzej Dybaś, Bogdan Ziemba, Bogusława Wójcik, Elżbieta Bernal, Henryk Rak, Iwona Dziedzic, Jerzy Okarma, Leszek Znamirowski, Małgorzata Rymarz, Marcin Węgrzyn, Mariola Mazur, Mariusz Filip i Robert Hap. Wstrzymali się radni: Jan Pierzchała, Krystyna Sikora, Krzysztof Czeluśniak i Maria Kluz.

Dużo niewiadomych

Spółka Hyperion Investments jest posiadaczem trzech nieruchomości o łącznej powierzchni około 10 hektarów, które znajdują się tuż przy ulicy Piłsudskiego i Bieszczadzkiej. Przedsiębiorstwo – jak przekazał Pabian – ma już wszystkie zgody od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na przebudowę skrzyżowania. Po budowie drogi dojazdowej do działek oraz wykonaniu ronda spółka ma wybudować obiekt wielkopowierzchniowy.

Radni podczas sesji dopytywali burmistrza o więcej szczegółów dotyczących inwestycji. Pabian zasłaniał się tajemnicą. - Nie rozmawiał Pan z nimi jaka to będzie inwestycja? – dopytywał radny Krzysztof Czeluśniak. Na co Pabian odpowiedział, że „nawet gdybym rozmawiał, to nie jestem upoważniony do zdradzania tajemnic spółki.” Gospodarz miasta zapewnił też, że spółka, będzie odprowadzać wodę najpierw do zbiornika retencyjnego, a następnie do potoku warzyckiego, więc nie będzie obaw o zalewanie mieszkańców czy przedsiębiorców.

Radny Andrzej Dybaś zapewnił, że zaprosi przedstawicieli spółki na posiedzenie Komisji Rozwoju Rady Miasta, gdzie firma będzie mogła szerzej opowiedzieć o swoich planach inwestycyjnych na terenie Jasła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie