Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu 10 na 100 papierosów jest nielegalnych. Wciąż jesteśmy w krajowej czołówce pod względem "lewych" fajek

MD
Według Instytutu Almares, 10 na 100 kupionych na Podkarpaciu papierosów jest nielegalnych.
Według Instytutu Almares, 10 na 100 kupionych na Podkarpaciu papierosów jest nielegalnych. Pixabay
Na Podkarpaciu wciąż 10 papierosów na 100 pochodzi z nielegalnych źródeł. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez niezależny Instytut ALMARES. Niestety, to tylko wycinek szarej tytoniowej strefy w naszym regionie.

Niezależny Instytut ALMARES przebadał ponad 17 tysięcy paczek po papierosach, które zebrano w 70 polskich miastach - 40 dużych i 30 małych.

W szponach mafii

W których województwach jest największy problem? Otóż najczęściej tytoniowemu podziemiu, a więc różnego rodzaju mafiom, dają zarobić mieszkańcy województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – odpowiednio 29,6 i 23,5 proc. papierosów pochodzi tam z przemytu lub nielegalnych wytwórni. Podkarpaciu plasuje się w środku tabeli - 9,8 proc.

Najmniej skorzy do wydawania pieniędzy na papierosy z szarej strefy są mieszkańcy Małopolski (0,8 proc.) i Wielkopolski (0,4 proc.).

Oczywiście badanie to obejmuje tylko wycinek gospodarczej rzeczywistości, wskazuje pewien trend. Nie ma bowiem w nim mowy o mniejszych miejscowościach czy wsiach, gdzie puste pudełka po papierosach lub pety lądują np. w piecach.

Walka trwa

3 miliony papierosów między deskami, 10 milionów „fajek” w kontenerze z koszulkami, nielegalny tytoń i domowa przetwórnia w zabudowaniach gospodarczych – to tylko parę ostatnich przykładów udanych akcji Krajowej Administracji Skarbowej.

W minionym roku jej funkcjonariusze, współpracując z policją i Strażą Graniczną, zajęli blisko 260 milionów papierosów o wartości około 180 mln zł. W 2019 r. zlikwidowano również 31 nielegalnych fabryk papierosów, 21 przetwórni tytoniu oraz 3 drukarnie opakowań, skonfiskowano również setki ton tytoniu, suszu i krajanki.

Palenie papierosów jest oczywiście bardzo szkodliwe i na szczęście nikogo już o tym przekonywać nie trzeba. Natomiast zaciąganie się dymkiem niewiadomego pochodzenia jest podwójnie ryzykowne – nie ma bowiem żadnej gwarancji co palimy. Zdarzało się już, że kupione na bazarze „markowe” papierosy wyprodukowano ze zmielonych liści z dodatkiem np. przepalonego oleju silnikowego.

Koniec z mentolami

Rośnie legalny rynek, maleje szara strefa – to cieszy. Jednak wkrótce sytuacja może się drastycznie zmienić. Po 20 maja z rynku znikną – zgodnie z unijną dyrektywą - papierosy smakowe w tym bardzo popularne „mentole”. To cios w blisko 3 mln palaczy.

Co więc wybiorą ci, którzy nie wyobrażają sobie świata bez „mentoli”? Szarą strefę? – Rozstaną się z nałogiem, co będzie dla nich najzdrowsze, albo przerzucą się na inne papierosy. Jedyną legalną alternatywą mentolową zostaną e-papierosy i podgrzewacze tytoniu np. IQOS – twierdzą eksperci. Czy tak będzie, to się wkrótce okaże!


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto