Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieżyjący wójt gminy Tarnowiec Jan Czubik patronem stadionu w Czeluśnicy

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Stadion piłkarsko – lekkoatletyczny w Czeluśnicy od niedzieli, 18 września, nosi imię Jana Czubika, wójta Gminy Tarnowiec w latach 2014 – 2020. Samorządowiec, zmarły 16 października 2020 roku w wieku 72 lat, był bardzo mocno zaangażowany w powstanie nowoczesnego obiektu sportowego. Nadanie imienia byłego wójta stadionowi odbyło się poprzez symboliczne zerwanie białej wstęgi z planszy z personaliami patrona przez jego syna Jarosława Czubika. Gościem specjalnym uroczystości był Grzegorz Lato, legendarny reprezentant Polski w piłce nożnej.

W Czeluśnicy było zwykłe, wiejskie boisko piłkarskie, na którym odbywały się mecze, ale bez żadnego zaplecza. Obecny stadion powstał dzięki staraniom i wielkiemu zaangażowaniu ówczesnego wójta Jana Czubika.

Sylwetkę Jana Czubika, jego działalność jako samorządowca oraz przedsiębiorcy, udzielającego się społecznie w wielu dziedzinach życia, przypomniał wójt Gminy Tarnowiec Wiktor Barański.

– Mamy w pełni profesjonalny obiekt, który ma licencję związku lekkoatletycznego. Mogą odbywać się tutaj zawody rangi wojewódzkiej, a także ogólnopolskiej. Jest to przyczynek do dalszego rozwoju tego miejsca, ponieważ działka tutaj jest olbrzymia. Myślę, że my samorządowcy, ja i moi następcy, na pewno będą dbać o ten obiekt, będą go rozwijać, będą budować dalszą infrastrukturę, która będzie krzewić kulturę fizyczną na terenie gminy Tarnowiec i nie tylko, bo ten obiekt może służyć nie tylko nam, ale myślę, że powiatowi i szerzej. Będziemy się, jako samorządowcy, starać, żeby nie zepsuć tej idei, żeby ją dalej kultywować i rozszerzać

– mówił wójt Wiktor Barański.

Poseł Maria Kurowska dziękowała samorządowi Gminy Tarnowiec za podjęcie inicjatywy nadania stadionowi imienia Jana Czubika.

- Znałam pana Jana i wiem, że będąc człowiekiem światowym jednocześnie bardzo kochał swoją małą ojczyznę jaką jest Czeluśnica i gmina Tarnowiec. Bardzo się starał, aby ta jego mała ojczyzna się rozwijała i aby ludziom żyło się w niej lepiej. Opowiadał nam o tym, że bardzo chciał, aby tutaj rozwinąć różnorakie gałęzie przemysłu, aby ludzie mieli pracę i spokojny byt. Rozpoczął budowę tego stadionu, a dokończył ją już następca. Myślę, że to jest dobry patron dla tego stadionu, pokazujący młodzieży, że trzeba pięknie pracować i pięknie żyć. Życzę, aby na tym stadionie zawsze była gra fair play i abyśmy wszyscy wzajemnie się szanowali, bo taką postawą cechował się pan Jan Czubik

– podkreśliła parlamentarzystka.

Prezes LKS Czeluśnica Kazimierz Kozicki powiedział, że jest niezmiernie szczęśliwy, że po wielu latach starań doszło do budowy tak pięknego obiektu sportowego.

– Znaliśmy się wiele lat, a kiedy został wybrany wójtem gminy Tarnowiec namawiałem go do budowy szatni na tym stadionie. Rozmowy były konkretne. Mówił do mnie: dobrze, ale budujmy stadion, a nie szatnię. Cytuję jego słowa: muszą się skończyć czasy, gdzie nasza młodzież po ukończeniu szkół gminnych pierwszy raz w życiu widzi bieżnię tartanową po opuszczeniu gminy, podejmując naukę w nowym środowisku. Mówił: będę się starał o dotacje, a ty daj mi słowo, że będziesz organizował sport. Dałem słowo i słowa dotrzymuję. Nieugięta, charyzmatyczna postawa, pracowity z wizją budowy nowoczesnej, sprawnie działającej gminy, popartej jego ogromną wiedzą, w wielu dziedzinach gwarantowała, że jego plany będą realizowane

– powiedział Kazimierz Kozicki.

Wniosek 294 mieszkańców gminy Tarnowiec o nadanie stadionowi imienia Jana Czubika, wpłynął do wójta i Rady Gminy Tarnowiec 16 sierpnia br. Rodzina zmarłego wójta wyraziła zgodę. 8 września radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu imienia. Treść uchwały Rady Gminy Tarnowiec odczytał jej przewodniczący Michał Dłuski.

W uroczystości wzięła udział rodzina patrona – wdowa po Janie Czubiku - Jolanta oraz syn Jarosław z żoną i synem.

– Jest to wielki zaszczyt dla mojej rodziny, jak również dla mnie. Ten obiekt był oczkiem w głowie i jedną z najważniejszych inwestycji mojego taty. Sam, jako osoba związana ze sportem od młodych lat podkreślał zawsze jak ważny jest sport w wychowaniu dzieci i młodzieży nie tylko pod względem fizycznym, ale również w kształtowaniu charakteru

– przypomniał Jarosław Czubik.
Syn byłego wójta podziękował, wszystkim tym, którzy byli od początku tej inwestycji oraz kontynuatorom dzieła m.in. europosłowi Bogdanowi Rzońcy, prezesowi LKS Czeluśnica Kazimierzowi Kozickiemu, byłemu wicewójtowi Krzysztofowi Augustynowi, byłemu przewodniczącemu Rady Gminy Tarnowiec Jarosławowi Pękali, nie żyjącemu sekretarzowi gminy Tadeuszowi Górczykowi, obecnemu wójtowi Wiktorowi Barańskiemu, przewodniczącemu rady Michałowi Dłuskiemu, sołtysowi Umieszcza i członkowi zarządu powiatu jasielskiego Janowi Muzyce. Dziękował także osobom, które wspierają działalność klubu i utrzymanie stadionu Sławomirowi Jakubowskiemu, Wojciechowi Głowackiemu, Januszowi Bonarowi, Michałowi Śmietanie, Andrzejowi Śmietanie i Rafałowi Chochołkowi. Wyraził wdzięczność mieszkańcom gminy, którzy poparli inicjatywę nadania stadionowi imienia jego ojca. Zachęcał do wspierania klubu sportowego.

Gościem specjalnym wydarzenia był 100-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej Grzegorz Lato, zdobywca 45 goli dla biało-czerwonych, król strzelców mistrzostw świata w 1974 roku, złoty (Monachium 1972) i srebrny (Montreal 1976) medalista olimpijski, dwukrotnie z reprezentacją Polski zajmujący trzecie miejsca w mistrzostwach świata w RFN (1974) i Hiszpanii (1982).

Budowa stadionu w Czeluśnicy rozpoczęła się 12 sierpnia 2019 roku, a zakończyła się 21 czerwca 2021 roku. Obiekt posiada boisko piłkarskie z nawierzchnią naturalną, 400-metrową bieżnię lekkoatletyczną z czterema torami na okrężnej i sześcioma torami na prostej, skocznię do skoku wzwyż, do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą i dwie rzutnie do oszczepu, dwie trybuny na 312 miejsc siedzących, parking, szatnie dla zawodników. Całość jest ogrodzona i oświetlona. Prace trwały 22 miesiące i kosztowały ponad 4,5 mln złotych. Gmina Tarnowiec otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu rozwoju infrastruktury lekkoatletycznej w wysokości 2 milionów złotych oraz dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - 600 tysięcy złotych.

Przed nadaniem stadionowi imienia Jana Czubika, w ramach „Sportowej niedzieli” odbył się bieg uliczny na 6 km oraz biegi dla dzieci i młodzieży na stadionie.
Bieg uliczny w kategorii kobiet (open) wygrała Agata Rępalska (Krościenko Wyżne) przed Pauliną Szurlej (Haczów) i Magdaleną Kopacz (Trzcinica). Kolejne miejsca zajęły: 4.Monika Kania (Tarnowiec), 5. Anita Kędzior (Potok), 6. Ewa Patla (Krosno), 7. Ewelina Nachman (Jasło), 8. Grażyna Leńczuk (Jasło). Wśród mężczyzn (open) najszybszy był Karol Machowski z Krosna. Kolejne miejsca zajęli: 2. Zbigniew Prucnal (Jasło), 3. Jarosław Szmist (Świerzowa Polska), 4. Łukasz Jasiński (Jasło), 5. Arkadiusz Michalski (Dobieszyn), 6. Jarosław Lula (Dobrucowa), 7. Jeremiasz Banach (Czeluśnica), 8. Dariusz Banach (Czeluśnica).
Nagrody wręczali i gratulowali poseł Maria Kurowska, wójt Wiktor Barański, członek zarządu powiatu Jan Muzyka i Grzegorz Lato.

Organizatorami niedzielnej imprezy byli: Gmina Tarnowiec, Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu, Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Tarnowcu, Niepubliczny Zespół Szkolno – Przedszkolny w Czeluśnicy, Uczniowski Klub Sportowy Arka Umieszcz, Rada Sołecka i KGW w Czeluśnicy oraz jednostki OSP działające w gminie Tarnowiec.

Zobacz też: Projekt Piłkarskie Orły wystartował

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto