Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa oferta jasielskiego "Ekonomika". Będą uczyć w dwóch językach

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
Jasielska „Cegielnia” mocno walczy o uczniów z terenu powiatu jasielskiego i zapowiada walkę absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą kształcić się w Krośnie. Liceum dwujęzyczne w jasielskim „Ekonomiku” ma być odpowiedzią na potrzeby uczniów, którzy chcą się kształcić na kierunkach inżynierskich.

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 4 ma już zapewnienie zarządu powiatu, że od nowego roku szkolnego ruszy w placówce liceum dwujęzyczne. To będzie klasa proinżynierska z rozszerzonym językiem angielskim, fizyką, matematyką i informatyką. - Takie mieliśmy tradycje i taką klasę chcemy otworzyć. Dodatkowo będzie tam 11 godzin nauczania języka angielskiego w wersji rozszerzonej więcej, czyli uczniowie będą mieli około 6-7 zajęć z języka angielskiego w tygodniu plus te przedmioty, które będą prowadzone w języku polskim i angielskim – mówi Robert Niemiec, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Cztery przedmioty po angielsku

Ile osób będzie liczyła klasa dwujęzyczna? Dyrektor Niemiec tłumaczy nam, że sprawy dotyczące naboru do szkół średnich ustala Zarząd Powiatu Jasielskiego. - Dla liceum było zawsze 30 osób, może być jedna czy dwie osoby więcej, bo w postępowaniu rekrutacyjnym są czasem równe liczby punktów i trudno wtedy kogoś nie przyjąć jeśli ma taką samą liczbę punktów, jak osoba, która jest na 30. pozycji – opisuje Niemiec. Szef placówki zdecydował, że w liceum dwujęzycznym 4 przedmioty prowadzone w dwóch językach (wystarczą dwa, żeby powstała klasa dwujęzyczna). Będzie to biologia, zajęcia poprowadzi pracownik naukowy Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie doktor Dominik Wróbel, fizyka, informatyka i przedsiębiorczość. - Postawiliśmy na to, że komunikacja w języku angielskim szczególnie na kierunkach inżynierskich wymaga dobrej znajomości języka angielskiego. Jest to też trochę konkurencja dla krośnieńskiego Kopernika”. Oczywiście nie w zakresie kierunków promedycznych, ale w zakresie kierunków inżynierskich – opisuje dyrektor „Ekonomika”.

Cała lekcja po angielsku?

Wykładane przedmioty mogą być prowadzone – szczególnie w klasach pierwszych – częściowo po polsku, częściowo po angielsku. Taką pragmatykę stosuje się szczególnie w początkowej fazie cyklu dydaktycznego. – Żeby uczniowie mogli zrozumieć, dogadać się i jeszcze trochę podszlifować język. Na pewno będą mieli taką możliwość, bo lekcji języka angielskiego będzie dużo. Wykładowcy posiadają odpowiednie certyfikaty znajomości języka angielskiego na poziomie, który jest określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji (co najmniej na poziomie B2). Jeden z wykładowców jest po filologii angielskiej.

Jest zapotrzebowanie

Termin rekrutacji określi Minister Eudkacji. Dyrektor „Ekonomika” nie kryje, że utworzenie takiej klasy to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców. – Młodzież w dużej części jest inspirowana właśnie przez rodziców. Rozmawiałem z rodzicami, patrzyłem jakie jest zainteresowanie klasami dwujęzycznymi w szkołach podstawowych, które są na terenie Jasła i myślę, że uda się zebrać pełną klasę – tłumaczy dyr. R.Niemiec. Możliwe też, że część uczniów, które chcą iść do krośnieńskiego „Kopernika” zmieni plany i zostanie w Jaśle. – Dojazdy, szczególnie w zimie są uciążliwe, a dodatkowo w pandemii jest to ryzykowne – zaznacza dyrektor Niemiec.

Liceum dwujęzyczne to nowość na rynku edukacyjnym powiatu jasielskiego. – Każda nowość jest trochę ostrożnie traktowana. Jednak mam nadzieję, że – powiedzmy nieskromnie – dobra opinia szkoły, będzie wyznacznikiem, który przekona rodziców i uczniów, żeby do takiej klasy się rekrutować – podsumowuje dyrektor Robert Niemiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto