Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy wójt Tarnowca Wiktor Barański apeluje o jedność i zgodę w gminie

Grzegorz Michalski
Grzegorz Michalski
fot. Archiwum
W minioną niedzielę odbyły się w gm. Tarnowiec przedterminowe wybory na wójta. W szranki stanęło 4 kandydatów. Frekwencja wyniosła 36,12 proc. Wiktor Barański otrzymał 1438 głosów, co dało mu pewne zwycięstwo w I turze wyborów.

Jan Muzyka otrzymał poparcie 816 mieszkańców, Katarzyna Piskorz 290, z kolei Andrzej Płocic 158. Barański wygrał w 8 na 10 obwodów, pokonując pozostałych duża przewagą głosów w Tarnowcu i Sądkowej. Jan Muzyka wygrał w Umieszczu i Czeluśnicy. Barański to wieloletni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnowcu, sekretarz oraz działacz ochotniczych straży pożarnych

Nowy wójt w rozmowie z nami przyznaje, że obejmuje urząd w trakcie roku, kiedy wiele zadań jest już zaplanowanych i realizowanych. - W tej chwili wdrażam się i orientuje o jakich jeszcze nie wiem. Pełniłem funkcję kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, więc o wszystkim nie wiem. Zaplanowane mamy duże inwestycje: drogowe wspólnie z powiatem, nasze lokalne drogi. Mamy też pieniądze covidowe na modernizację szkół i placów przy tych obiektach – wylicza Barański. W planie na ten rok jest też rozbudowa budynku urzędu gminy. - W lipcu ruszy procedura przetargowa – zapewnia nowy gospodarz gm. Tarnowiec.

Według projektu zostanie dobudowane nowe skrzydło, w której będzie duża sala konferencyjna. Z kolei na całym obiekcie zostanie wymienione pokrycie dachowe, stworzona zostanie infrastruktura na potrzeby osób niepełnosprawnych. - Ten obiekt tego wymaga, bo jest to budynek po byłym SKR-rze, który nie spełnia żadnych norm czy to wobec pracowników czy mieszkańców. Będę przekonywał mieszkańców, że to jest bardzo potrzeba inwestycja, która służy mieszkańcom, która jest wizytówką całej gminy, żeby mieszkańcy nie wstydzili się swojej gminy – tłumaczy Barański. Inwestycja zostanie zrealizowana z pieniędzy własnych oraz zewnętrznych.

Długofalowe plany

Obecnie kanalizowany jest Umieszcz. - Będę chciał, by w kolejnych lata kanalizować kolejne miejscowości. W przygotowaniu - jeśli chodzi o prace projektowe - są Roztoki i Czeluśnica. Ważna jest też poprawa dróg na terenie gminy. Trzeba też zmodernizować szkoły i domy ludowe. Chcę też zakończyć dwie inwestycje rozpoczęte przez śp. Jana Czubika – wylicza Barański. Po pierwsze stadion sportowy w Czeluśnicy. Obiekt wymaga jeszcze wielu zabiegów kosmetycznych, trzeba poprawić stan murawy, bo trawa, która została zasiana się nie przyjęła. Barański opisuje, że konieczna jest też budowa zaplecza magazynowego przy stadionie. - Chciałbym, żeby ten stadion jak najszybciej uruchomić, bo nie ukrywam, że jest nam bardzo potrzebny. LKS Czeluśnica gra w klasie okręgowej poza terenem gminy, co też generuje koszty (m.in. wynajęcie stadionu) – tłumaczy.

Drugą ważną inwestycją jest modernizacja dworu w Tarnowcu. - Nie dostaliśmy pieniędzy z funduszy norweskich. Zostało to trochę odłożone w czasie przez pełniącego obowiązki wójta, ale będziemy musieli do tego wrócić i zrobić tę inwestycję według pierwotnych założeń, czyli stworzyć centrum kulturalne gminy – planuje nowy wójt gm. Tanowiec. Nie ukrywa, że tak duża inwestycja nie wystartuje, dopóki gmina nie otrzyma na nią dotacji. - Finanse gminy nie udźwigną tak kosztownej inwestycji – mówi.

Czas zasypać podziały

- Wielu ludzi nie przyznaje się do swoich wyborczych sympatii. Wśród mieszkańców spotykałem się z wielką życzliwością i kogo nie spotkałem, to deklarował że będzie głosował na mnie. Wiedziałem, że mam swoich zwolenników i spore poparcie. W głębi duszy liczyłem na wygraną i się nie zawiodłem. To jest duży mandat zaufania. Jestem też dosyć trudnej sytuacji, bo oczekiwania są spore, a pozostało zaledwie dwa lata obecnej kadencji

– nie ukrywa.

Barański podkreśla, że ma łagodne usposobienie i nie będzie wprowadzał w urzędzie rewolucji kadrowej. - Mamy załogę odmłodzoną, średnia wieku to około 33-34 lat, więc to młodzi ludzie, chętni do pracy. Każdy miał swoje typy wśród kandydatów, na pewno nie będę tego wyciągał, rozliczał, czy próbował to jakoś wykorzystywał. Jako wójt mam zadanie zasypać podziały i pogodzić wszystkie zwaśnione strony – podkreśla Barański.

Wygrał z machiną partyjną

Nowy gospodarz Tarnowca nie ukrywa, że w kampanii wyborczej naprzeciw niego została wystawiona duża partyjna machina.

- Prowadzili kampanię polityczną, z akcentami, które wykorzystuje się w kampaniach ogólnopolskich, było przecinanie wstęp, sprowadzanie najważniejszych polityków. To nie przyniosło efektu, a może nawet wprost przeciwnie. Ludzie są tym znudzeni, może mają już dosyć

– opisuje wójt Barański.

Nie kryje, że wiele ludzi z którymi dogadywał się dobrze została przeciągnięta na drugą stronę. - Wielu się ode mnie może nie tyle odwróciło, co stanęło na rozdrożu. Moim zdaniem jest to wszystko posklejać. Już widzę sygnały, że będą ze mną współpracować, deklarują chęć współpracy. Chcę, żebyśmy byli jednym zespołem nie tylko w gminie, ale też w powiecie. Deklaruje ze swojej strony chęć współpracy, na pewno wyciągnę pierwszy rękę – zapewnia W.Barański. Podkreśla, że nie ma sporów i kłótni. Dodaje, że będzie chciał sobie zaskarbić sympatię osób, które decydują o całym powiecie.

Wakacji w tym roku nie będzie

Barański nie planuje w tym roku większego urlopu, nie mówiąc o dużych wakacjach. - Nie wiadomo co przyniesie jesień, może udałoby się zorganizować gminne dożynki, bo ludzie potrzebują już normalności – prognozuje. W tym roku przypada 100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Barański jest przewodniczącym zarządu gminnego OSP oraz członkiem powiatowego. - Może udałoby się uroczyście zakończyć kadencję i połączyć te ze 100-leciem Związku OSP – zastanawia się. Podsumowuje, że za niedługo trzeba będzie już planować działania gminy na rok 2022.


**ZOBACZ TAKŻE:

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto