Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obelisk pamięci o bohaterskich hutnikach z Jasła odsłonięty [GALERIA]

Bogdan Hućko
Obelisk upamiętniający strajk 14 grudnia 1981 r. w jasielskiej hucie szkła na znak protestu przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, uroczyście odsłonięto w miniony wtorek (14 grudnia) w 40. rocznicę tamtego wydarzenia.

Obelisk z sentencją „Lud jest nosicielem prawdy”, połączoną z Krzyżem „Wolność i Solidarność” (polskie odznaczenie cywilne nadawane działaczom opozycji z lat 1956-1989), stanął na skwerze przy I LO w Jaśle. Słowa sentencji pochodzą z „Etyki Solidarności” ks. Józefa Tischnera. Pomnik odsłonili: założyciel i przewodniczący „Solidarności” w jasielskiej hucie, przywódca strajku sprzed 40 lat, grawer Jan Hap oraz działacz Rolniczej Solidarności Stanisław Dominik z Sieklówki, a poświęcił ks. Tadeusz Paszek, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Jaśle. Autorem obelisku jest artysta Stanisław Samborski.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle zostały przełożone z 13 na 14 grudnia ze względu na 40. rocznicę strajku. Huta szkła była jedynym zakładem pracy w Jaśle, gdzie strajkiem zareagowano na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.

Starosta jasielski Adam Pawluś, który był więziony w stanie wojennym, przypomniał wydarzenia sprzed 40 lat.

- Ustalono nazwiska wielu funkcjonariuszy MSW i pracowników prokuratury podejrzanych o popełnienie przestępstw, jednak większość z nich do dzisiaj nie została pociągnięta do odpowiedzialności. Nie możemy na to pozwolić, nie możemy godzić się na taki stan rzeczy. Musimy głośno o tym mówić, walczyć o to aby zachować prawdę historyczną, wyraźnie wskazywać kto był ofiarą, a kto katem, kto służył imperium sowieckiemu. Nie może być tak, że nigdy nie zostaną rozliczone zbrodnie oprawców stanu wojennego, katów tamtych czasów. Niestety, często się zdarza, że działacze opozycji, którzy ponieśli ofiarę nie są dzisiaj szanowani. Natomiast oprawcy stanu wojennego cieszą się uznaniem i przywilejami. Naszym obowiązkiem jest walczenie o zachowanie prawdy historycznej i przywrócenie godności bohaterom narodowym

- podkreślił starosta.

Stanisław Koczwara ze Stowarzyszenia Solidarni, w 1981 r. był kierownikiem produkcji w hucie.

- Miałem zakodowane w głowie ostrzeżenia: za udział w strajku 3 lata, za organizowanie strajku 7 lat więzienia. Z drżącym sercem myślałem jakie zająć stanowisko. Jasiu Hap, przewodniczący „Solidarności” nie kalkulował, przeszedł po zakładzie. Hutnicy go posłuchali i zastrajkowali

- wspominał Stanisław Koczwara, który z innymi osobami na kierowniczych stanowiskach Kazimierzem Rozenbeigerem i Ireną Idzik solidaryzowali się z załogą.

- Podobne stanowisko zajęła Krystyna Jankowska, która do „Solidarności” nie należała, ale „Solidarność” nosiła w sercu, była przewodniczącą Rady Pracowniczej

- dodał Stanisław Koczwara.

- Byłem w strachu, bo wszyscy byli zastraszeni. Mimo to, ludzie bronili swoich praw

- mówił Jan Hap, przywódca strajku w hucie. Dziękował za postawienie obelisku w centrum Jasła.

- Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem. Dziękuję bohaterskim hutnikom. Ten obelisk będzie potomnym przypominał, że w Jaśle był zakład pracy, który odważył się zaprotestować i nie poddał się komunie

- podkreślił Jan Hap.

Minutą ciszy uczczono ofiary stanu wojennego oraz zmarłych uczestników strajku w jasielskiej hucie. Przed obeliskiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród licznych delegacji byli także zwolnieni z pracy w hucie: Stanisław Koczwara, Kazimierz Rozenbeiger, Irena Idzik oraz mąż zmarłej Krystyny Jankowskiej.

W kościele św. Stanisława BM mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego przewodniczył ks. dziekan Zbigniew Irzyk, w asyście ks. Tadeusza Paszka oraz o. Artura Zajchowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto