Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrazy malowane dźwiękiem. Wystawa na jasielskim rynku fotosów z filmów Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Od 1 czerwca do końca lipca br. na płycie jasielskiego rynku można oglądać wystawę fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Ekspozycja, na którą składa się 20 prac, jest jednym z elementów projektu pn. „Jasielski Festival X Muzy”, realizowanego przez Jasielski Dom Kultury. Zadanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jerzy Matuszkiewicz, wybitny polski muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki filmowej, tworzył utwory, które bardzo mocno zapadły w pamięć. Potrafił łączyć przebojowość i chwytliwość głównych tematów z podporządkowaniem swojej muzyki do wymogów filmowej ilustracji. Oglądając wystawę, zatrzymując się przed poszczególnymi kadrami m.in. z „Janosika”, „Wojny domowej” czy „Nie lubię poniedziałku”, nie sposób sobie nie przypomnieć utworów z tych filmów. Wyjątkowość kompozycji Jerzego Matuszkiewicza polega na tym, że ścieżki dźwiękowej można słuchać bez obrazu.

Ideą przewodnią projektu „Jasielski Festival X Muzy”, jest upamiętnianie urodzonego w Jaśle Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, jazzmana, kompozytora piosenek i twórcy muzyki filmowej, Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Znakomity artysta, który zmarł 31 lipca 2021 r. w Warszawie napisał muzykę m.in. do takich filmów jak: „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek”, „Janosik”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawka większa niż życie”, „Wojna domowa”, „Zaklęte rewiry”.

W ubiegłym roku, głosami członków Polskiej Akademii Filmowej został laureatem Polskiej Nagrody Orła 2021 za Osiągnięcia Życia. Słynny saksofonista, muzyk i kompozytor jest także fundatorem: fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury, stypendiów dla uzdolnionej artystycznie jasielskiej młodzieży, wspierał także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle. 11 listopada 1997 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w kwietniu 2013 roku Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto