Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od początku roku policja założyła 68 „Niebieskich Kart” na terenie powiatu jasielskiego. Przemoc stosują głównie mężczyźni

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Najwięcej interwencji policji na terenie powiatu, które skutkowały założeniem "Niebieskiej Karty", dotyczyło pijanych mężczyzn.
Najwięcej interwencji policji na terenie powiatu, które skutkowały założeniem "Niebieskiej Karty", dotyczyło pijanych mężczyzn. 123 RF
Funkcjonariusze KPP w Jaśle od 1 stycznia do 30 kwietnia przeprowadzili na terenie powiatu 431 interwencji domowych. 68 dotyczyło przemocy w rodzinie i wymagało wszczęcia procedury „Niebieskie Karty”. W pozostałych przypadkach chodziło o kłótnie i sprzeczki rodzinne.

Jak wynika z danych KPP w Jaśle, wzrosła liczba interwencji na terenie powiatu, z porównaniem z czterema pierwszymi miesiącami 2019 roku, w związku z awanturami domowymi.

- W tym roku było ich 431, rok wcześniej - 396. Mniej, bo 68 interwencji w tym roku dotyczyło przemocy domowej i wymagało wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty”. Przez 4 miesiące 2019 roku policjanci przeprowadzili ich 100 - wylicza podkom. Joanna Garbacik z KPP w Jaśle.

To głównie mężczyźni stosują przemoc wobec członków rodziny (na 68 przypadków - 65 mężczyzn było sprawcami przemocy), z czego zdecydowana większość była pod wpływem alkoholu. Jak wynika z zebranych danych, najczęściej przemocą dotknięte są kobiety. W przypadku 38 interwencji dotyczących przemocy, nietrzeźwych sprawców doprowadzono do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych.

30 osób z „Niebieską Kartą”

W danych, którymi dysponuje MOPS w Jaśle, w mieście dotkniętych przemocą jest ok. 0,5 procenta mieszkańców. W tej chwili procedura „Niebieskiej Karty” prowadzona jest wobec 30 osób. (dane z 7.05)

Procedura rozpoczyna się w momencie wypełnienia formularza „Niebieska Karta - A” przez policjanta, pracownika socjalnego, przedstawiciela gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, ochrony zdrowia lub oświaty w momencie, gdy zachodzi podejrzenie o stosowanie przemocy wobec członków rodziny. Najwięcej „Niebieskich Kart”, które wpływają do przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego w Jaśle, zakładają policjanci, potem pracownicy MOPS w Jaśle. Zdarzały się przypadki zgłoszeń przez pracowników oświaty czy służby medyczne. O fakcie przemocy w rodzinie zgłaszają też same ofiary i osoby z najbliższego otoczenia - rodzina, sąsiedzi.

Dzieci pod szczególną ochroną

- Dzieci, jako świadkowie awantur i przemocy w rodzinie, traktowane są jako osoby, co do których istnieje podejrzenie, że doświadczają przemocy. Zarówno dziecko, jak i osoba dorosła mają prawo wiedzieć, jakie działania będą podjęte w ich sprawie, gdzie mogą się zwrócić o pomoc, jak dalej procedura będzie wyglądać - wyjaśnia Dorota Lignar, dyr. MOPS w Jaśle. - Może się zdarzyć, że oboje rodzicie stosują przemoc wobec dziecka, a osoba małoletnia nie ma innej najbliższej rodziny. Wówczas powiadamiany jest sąd rodzinny i nieletnich. Zgodnie z obowiązującym prawem, na posiedzenie grupy roboczej nie zapraszamy dzieci. Podejmowane są jednak działania wobec dziecka w środowisku jego zamieszkania, w szkole, przedszkolu - dodaje dyr. Lignar.

Rozmowę z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi, poszanowanie godności oraz zapewniających jej bezpieczeństwo. Z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle wynika, że ponad połowa rodzin objętych procedurą ,,Niebieskiej Karty” wcześniej nie korzystała ze świadczeń pieniężnych i pomocy ośrodka.

- W ramach obowiązków spoczywających na pracownikach socjalnych w czasie prowadzenia procedury informuje się osoby o możliwościach i warunkach korzystania z pomocy. Rodziny kwalifikujące się do przyznania pomocy na ich wniosek są obejmowane wsparciem finansowy - wyjaśnia dyr. Lignar.

Ofiary przemocy obejmowane są pomocą m.in. prawną, psychologiczną, terapią i wsparciem, które jest im najbardziej potrzebne.

8 spraw trafiło do prokuratury

- Od początku roku do końca kwietnia do Prokuratury Rejonowej w Jaśle przekazano 8 postępowań przygotowawczych z art. 207 kk, z czego 5 postępowań przygotowawczych zakończonych sporządzeniem aktu oskarżenia. 3 postępowania przygotowawcze umorzono - tłumaczy podkom. Joanna Garbacik.

Aktualnie w KPP w Jaśle i jednostkach podległych prowadzonych jest 20 postępowań przygotowawczych dotyczących przemocy domowej.


ZOBACZ TEŻ: Wypadek na ul. Grunwaldzkiej w Przemyślu. Pijany pieszy potrącony na oznakowanym przejściu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto